Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-20-2013, 10:47 PM
SailoRo SailoRo is offline
Junior Member
Bobocel

Smile Salut

Salut pe toti utilizatorii acestui forum. Va citesc cam de un an, dar nu m-am inregistrat pana acum ptr ca am tot citit sectiuni din forum si mi-era de ajuns. Anul asta intentionez ca eu impreuna cu sotia sa aplicam ptr prima oara la DV. Eu sunt navigator si multumita meseriei pe care o am, fatza de cei care sunt in Ro si vorbesc de America fara sa fi ajuns, sau 'din filme' eu am ajuns prin destule porturi si aeroporturi pe coasta de Est dar si de Vest. Adica am ajuns la New Y. , Newark , Charleston , Brunswick, Norfolk, Savannah, Tampa , L.A. si Port Hueneme langa L.A. Am ajuns in destule aeroportuti dar la O'hare Int. in datorita lenesilor care se misca in reluare de la Homeland Sec. am pierdut legatura la avoin si mi-am petrecut o noapte in Chicago. Asa ca profitand de ocazie am iesit in toate locurile fara exceptie. Am o pov amuzanta in aeroportul ala Mi-am format o idee despre ce-i acolo si m-am cam indragostit de tara unde poate voi prinde o viza de imigrare. Sunt foarte multi pe forum care traiesc un USA si citesc ca sunt amarati, ca e f greu ca sa nu mai vina lumea ca e mai rau ca in Europa. Mie mi s-a parut exact invers. Lumea nu are niciun stres...sunt f degajati ...unde pui ca si 'cosul zilnic' mie mi s-a parut ieftin. Ca sa nu mai vb de electronice, haine , masini. Singura intrebare de inceput ar fi, astia de la Ambasada SUA de la Buc, nu afiseaza nimic despre DV-2015? Asa a fost mereu ?
Reply With Quote
Old 09-20-2013, 11:55 PM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by SailoRo View Post
... Singura intrebare de inceput ar fi, astia de la Ambasada SUA de la Buc, nu afiseaza nimic despre DV-2015? Asa a fost mereu ?
http://romania.usembassy.gov/visas/immigrant.html
Old 09-21-2013, 02:56 PM
SailoRo SailoRo is offline
Junior Member
Bobocel

Mersi, eu ma uitam pe vresiunea paginii in lb. Romana unde au ramas pe DV 2014.
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 08:26 PM
andraelena's Avatar
andraelena andraelena is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Quote:
Originally Posted by SailoRo View Post
Salut pe toti utilizatorii acestui forum. Va citesc cam de un an, dar nu m-am inregistrat pana acum ptr ca am tot citit sectiuni din forum si mi-era de ajuns. Anul asta intentionez ca eu impreuna cu sotia sa aplicam ptr prima oara la DV. Eu sunt navigator si multumita meseriei pe care o am, fatza de cei care sunt in Ro si vorbesc de America fara sa fi ajuns, sau 'din filme' eu am ajuns prin destule porturi si aeroporturi pe coasta de Est dar si de Vest. Adica am ajuns la New Y. , Newark , Charleston , Brunswick, Norfolk, Savannah, Tampa , L.A. si Port Hueneme langa L.A. Am ajuns in destule aeroportuti dar la O'hare Int. in datorita lenesilor care se misca in reluare de la Homeland Sec. am pierdut legatura la avoin si mi-am petrecut o noapte in Chicago. Asa ca profitand de ocazie am iesit in toate locurile fara exceptie. Am o pov amuzanta in aeroportul ala Mi-am format o idee despre ce-i acolo si m-am cam indragostit de tara unde poate voi prinde o viza de imigrare. Sunt foarte multi pe forum care traiesc un USA si citesc ca sunt amarati, ca e f greu ca sa nu mai vina lumea ca e mai rau ca in Europa. Mie mi s-a parut exact invers. Lumea nu are niciun stres...sunt f degajati ...unde pui ca si 'cosul zilnic' mie mi s-a parut ieftin. Ca sa nu mai vb de electronice, haine , masini. Singura intrebare de inceput ar fi, astia de la Ambasada SUA de la Buc, nu afiseaza nimic despre DV-2015? Asa a fost mereu ?
Bun venit!Bafta!Sa speram ca anul asta e norocs pt multa lume de pe forum!
Old 09-26-2013, 05:47 PM
adelina_r adelina_r is offline
Junior Member
Bobocel

Smile Aplicanti din afara Romaniei

Buna tuturor,

E primul meu post pe acest forum si sper ca nu voi repeta o intrebare populara, insa as vrea sa stiu in ce masura conteaza faptul ca in prezent nu locuiesc in tara?

Sunt cetatean roman cu rezidenta in alt stat al UE si as dori sa imi incerc norocul la loterie. Se impun anumite restrictii pentru ca nu mai locuiesc in tara? Pot sa ma prezint in orice moment la Bucuresti pentru interviu/examene, daca va fi cazul.

De asemenea, din cate spune si denumirea, totul este o loterie, asa ca studiile, experienta si avearea mea au vreo importanta? Inteleg ca sunt necesare pentru a aplica, dar ma ajuta cu ceva un CV "bogat"?

Multumesc
Reply With Quote
Old 09-26-2013, 07:31 PM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile Buna

Quote:
Originally Posted by adelina_r View Post
Buna tuturor,

E primul meu post pe acest forum si sper ca nu voi repeta o intrebare populara, insa as vrea sa stiu in ce masura conteaza faptul ca in prezent nu locuiesc in tara?

Sunt cetatean roman cu rezidenta in alt stat al UE si as dori sa imi incerc norocul la loterie. Se impun anumite restrictii pentru ca nu mai locuiesc in tara? Pot sa ma prezint in orice moment la Bucuresti pentru interviu/examene, daca va fi cazul.

De asemenea, din cate spune si denumirea, totul este o loterie, asa ca studiile, experienta si avearea mea au vreo importanta? Inteleg ca sunt necesare pentru a aplica, dar ma ajuta cu ceva un CV "bogat"?

Multumesc
Buna Adelina,

Eu am aplicat din Canada ca cetatean roman pe aplicatie (canadienii nu au voie). Nu este absolut nici o restrictive, singura cerinta pentru educatie este sa dovedesti ca ai terminat liceul dar asta dupa ce castigi.

Bafta
Reply With Quote
Old 09-27-2013, 10:13 AM
andraelena's Avatar
andraelena andraelena is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Quote:
Originally Posted by adelina_r View Post
Buna tuturor,

Multumesc
Daca ai noroc sa castigi si sa ajungi la interviu,te ajuta un CV "bogat",pe langa alte cerinte,cum ar fi suportul financiar,care este f important.Degeaba te duci cu multe diplome si experinta intr-o meserie bine platita,daca nu demonstrezi ca ai o bruma de banuti cu care sa te poti intretine un timp.Eu stiu ca e minim 5000 $ de persoana,daca nu ai suport financiar,AOS. Bafta!

AMR 4 days!

Last edited by Aramis; 09-27-2013 at 01:17 PM.
Reply With Quote
Old 09-28-2013, 05:44 PM
rorox rorox is offline
Junior Member
Bobocel

conteaza daca ai deja prieteni acolo? nasii nostri sunt acolo de 10-11 ani, ma ajuta cu ceva sa pomenesc la interviu?
Reply With Quote
Old 09-28-2013, 06:19 PM
ask_me ask_me is offline
Junior Member
Bobocel

Daca sunt legal acolo si pot sa te ajute cu AOS, sigur poti sa pomenesti de ei la interviu
Reply With Quote
Old 09-28-2013, 06:29 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

dacă îți fac aos, atunci nu trebuie să mai pomenești tu de ei.
altcumva e ca pătrunjelu-n supă...

la interviu nu te duci să te apuci să povestești câte cele. regula de aur a unui interviu: răspunde strict la ce ești întrebat și nu oferii voluntar informații suplimentare.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules