Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-28-2013, 08:49 PM
rorox rorox is offline
Junior Member
Bobocel

Talking

Quote:
Originally Posted by ask_me View Post
Daca sunt legal acolo si pot sa te ajute cu AOS, sigur poti sa pomenesti de ei la interviu
Sunt deja cetateni americani. Au plecat tot cu loteria. Si ca o incepatoare, ce sunt, va intreb ce e AOS?
Reply With Quote
Old 09-28-2013, 09:09 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Affidavid of Support

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 09-29-2013, 10:33 AM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Invatzacel

Default Nelamurire

Buna, dragi loteristi!

Anul acesta m-am decis sa-mi incerc si eu sansele la loteria vizelor. Pana acum cateva zile, nu prea stiam mare lucru despre acest program, insa am descoperit acest forum si am mai ciupit de ici de colo cateva informatii. Am insa o intrebare, pe care nu am gasit-o pe aici (sau poate nu am cautat eu destul de bine!?)...In momentul in care aplic, este obligatoriu sa am pasaport?
Reply With Quote
Old 09-29-2013, 03:13 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

nu. la momentul aplicării nu ai nevoie de nimic. toate documentele se prezintă la interviu.

Reply With Quote
Old 09-29-2013, 10:24 PM
Zuzustele's Avatar
Membru
Invatzacel

Multumesc frumos pentru raspuns!

As mai avea o nelamurire. Cititd regulamentul oficial de participare, am dat peste aceasta cerinta:

"Cerinţa #2: În plus, pentru a îndeplini cerinţa programului DV de educaţie/experienţă în muncă, trebuie să aveţi fie:

-diplomă de bacalaureat sau echivalentul educaţiei liceale în S.U.A., definit ca absolvirea a 12 clase elementare şi secundare;

SAU

-doi ani de experienţă în muncă în ultimii cinci ani într-o ocupaţie care presupune cel puţin doi ani de pregătire profesională sau experienţă pentru a profesa.

(Pentru a determina calificarea pe baza experienţei în muncă se va folosi baza de date O*NET OnLine a Departamentului Muncii al S.U.A.
Pentru mai multe informaţii despre criteriul de calificare pe baza experienţiei în muncă a solicitantului principal DV, accesaţi pagina Întrebări Frecvente.)

Nu trimiteţi o cerere de înregistrare în programul DV decât dacă îndepliniţi ambele cerinţe."

Ultima fraza m-a lasat putin in ceata. Ori trebuie sa indeplinim una dintre cele doua conditii, ori ambele si mi se pare ca cele doua afirmatii se cam bat cap in cap, ori sunt eu batuta in cap?! Va rog luminati-ma careva!
Old 09-30-2013, 12:17 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

acolo scrie sau nu și, ceea ce înseamnă că trebuie îndeplinită una din cele două cerințe de calificare. ăla care a tradus în românește mai trebuie să mai învețe...
textul în engleză spune:

If you cannot meet either of these requirements, you should NOT submit an entry to the DV program

pentru România, în general, se aplică doar prima cerință. calificarea pe baza experienței profesionale nu se aplică.

Last edited by Aramis; 09-30-2013 at 12:23 AM.
Reply With Quote
Old 09-30-2013, 09:10 AM
Zuzustele's Avatar
Membru
Invatzacel

Aramis, multumesc din nou de raspuns! Eram ingrijorata in legatura cu ultima fraza, si nu m-am gandit sa citesc si in engleza, altfel imi dadeam seama singura si nu va mai deranjam pe voi Multumesc frumos inca o data!
Old 09-30-2013, 09:48 AM
andraelena's Avatar
andraelena andraelena is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Relax Zuzu girl,ai grija sa nu ai diploma de bac plasitfiata...A mea inca nu am reusit s-o schimb,adica sa cer un duplicat.E multa birocratie,mult de alergat,dar asa ca cand faci o prostie mai mare ca tine
Dar ce vorbim noi aici,macar sa avem noroc!
Old 09-30-2013, 10:28 AM
Zuzustele's Avatar
Membru
Invatzacel

Daaa...intr-adevar, birocratia ne omoara! Sper oricum sa reusesti sa rezolvi cat mai repede...e un stres in plus! A mea e pe undeva pe la facultate (asa imi aduc aminte ca am predat originalul) si nu e plastifiata, deci e de bine.
Sa dea Dumnezeu sa fie cu noroc pentru toti!
Old 09-30-2013, 02:00 PM
miriamaimu miriamaimu is offline
Junior Member
Bobocel

Buna ziua. Sunt noua pe forum si as vrea sa aplic la editia de anul acesta, dar am o nelamurire: pentru a completa formularul si a-l trimite mai departe am cumva nevoie de toate actele scanate? Am vazut ca la un moment dat in formular este specificat faptul ca trebuie sa ai dovada de cel putin 12 clase absolvite sau dovada de experienta in munca, etc. Eu as vrea sa stiu daca incep sa ma agit zilele astea sa le strang la dosar si sa le scanez sau daca astea imi vor folosi mai incolo daca voi fi aleasa? Totusi as avea ceva de alergat dupa ele, deoarece diploma mea de BAC este inca la facultate si nu stiu in ce conditii mi se va inapoia...plus ca nu as vrea sa las totul pe ultimul moment. Daca m-ati putea ajuta cu un raspuns v-as fi profund recunoascatoare. Dilema mea este ca am citit tot site-ul cap coada si am vazut ca ti se ofera maxim 30 minute pt completarea formularului, am vazut ca trebuie sa ai o fotografie corecta, dar cam atat...mai nimic despre acte..si nu as vrea sa las formularul completat jumatate ca imi lipsesc cine-stie-ce acte.

Va multumesc frumos, Ana Maria.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules