Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-20-2015, 12:04 PM
Blizzard Blizzard is offline
Junior Member
Bobocel

Default DV - 2017 povesti, sperante, asteptari, visuri

Permiteti-mi sa incep un nou thread cu bataie lunga: DV-2017 povesti, sperante, asteptari, circumstante si toate cele. Mi-asi dori ca noi, cei care postam, sa ne impartasim visele, povestile, asteptarile dar si circumstantele si situatia fiecaruia in parte.
In speta am sa incep eu (chiar daca am mai postat intr-un thread asemanator aproximativ aceeasi poveste) de data asta fiind putin mai detaliat.
Ma numesc Cosmin, 39 ani (septembrie 2015), casatorit, un baietel de 6 ani (in Septembrie 2015). Momentan locuim in UK de cca 5 ani. Profesii eu: facultate neterminata (stiinte economice), sotia: Asistent Social Calificat cu diploma de licenta Inregistrata in UK la HCPC (Health and Care professional Council). Ce muncim in UK? Eu: sofer taxi (se castiga binisor: la 5 nopti, curat in buzunar £550/saptamana) iar sotia este home care assistant - zero hours contract - £6.90/ora - venit inconstant si variabil.
Am emigrat in UK in 2010 nu pentru motivul de a economisi bani sa ne construim casa in Romania sau doar pentru cativa ani (asa cum fac multi ...). Emigrarea avea scop permanent; stabilirea definitiva si incercarea de a ne construi o viata noua oferind o alta sansa si oportunitate fiului nostru. Stiu ca mi-o voi lua peste bot (daca nu va place de ce ati plecat in UK ?? vor fi majoritatea intrebarilor) dar nu ne-a placut UK de la inceput; motivul pentru care am ales UK este ca la acea vreme era singura tara vest-europeana in care mai puteai face ceva si nu prea am avut de ales; dar asta este viata - cateodata nu poti lua cele mai bune decizii.
Nu ma intelegeti gresit ... UK are parti bune dar in general (parerea mea) este o tara deprimanta, nu cu foarte multe oportunitati si (aici puteti sa ma contaziceti cat vrei ca nu-mi schimbati opinia) RASISTA - sunt sofer de taxi pe nopti - am fost agresat, mi s-a spus : Go back in your F...ing country you f...ing idiot (de nenumarate ori), mi s-a pus propria centura de sigurantin jurul gatului, am fost injurat ce mai ... mai bine ma opresc aici; se bea prea mult in tara asta, se fac muci in fiecare weekend, nu au respect de sine, case mici si scumpe, nu stiu ... sunt prea multe. In ceea ce priveste partile bune acestea sunt: NHS-ul, sistemul educational siii ... cam atat.
In consecinta am decis sa aplicam la DV si sa ne incercam norocul (stiu ca este doar o loterie dar stiti cum este la loto ... nu joci nu castigi). In situatia in care nu reusim vom incerca varianta Canada chit ca acest lucru imi da putin fiori pe sira spinarii si ma cam ia cu fiori reci. Din ce am citit si vorbit la telefon cu citiva prieteni stabiliti pe acolo este destul de greu de razbit. Toti m-au indrumat mai spre sud (USA).
Daca va fi sa fie cu noroc, stiu ca ma va astepta greul, dar greul. Sunt pregatit sa fac tot ce-mi sta in putinta pentru a razbi si acolo asa cum am razbit si aici. Nu mai sunt tanar dar nici batran, inca ma tin balamalele sa imi duc Crucea dar, macar daca o car atata timp, sper ca v-oi vedea luminita de la capatul pamantului.
In ceea ce priveste asteptarile mele ... acestea sunt de ordinul decentei, al normalitatii si de ce nu al Visului American.
In consecinta va invit pe toti cei cu aspiratii si cu dorinta emigrarii in USA sa ma criticati sau sa-mi spuneti cat de nebun sunt sau cat de normal sau ce vreti voi dar si motivele si sperantele voastre.
Sa aveti o zi buna si multa multa bafta tuturor !!!
Reply With Quote
Old 05-20-2015, 03:11 PM
mandreea89's Avatar
mandreea89 mandreea89 is offline
Membru
Invatzacel

Dupa cum si nickname-ul ma recomanda , eu sunt Andreea. Am 25 ani , iar sotul 28. Eu am terminat UMF Bucuresti , specializarea Moase. Am lucrat in capitala la un spital privat specializat pe infertilitate si medicina materno-fetala, cu un salariu peste medie pentru un debutant, am renuntat pt ca ma simteam exploatata , lucrand 14 ore pe zi, asa ca m.am refugiat in provincie. Sotul e inginer constructor, se castiga prost in Romania si lucrurile in sfera lui merg din ce in ce mai prost.
De ce vrem sa plecam de aici? Pentru ca am terminat facultatea ca bursier de merit si cand a venit vorba de spitalele de stat pt angajare mi s.a spus verde in fata ca ma costa 5000€ , pentru ca sotul meu lucreaza 10 ore pe zi , iar salariu e optional in vederea patronului, pentru ca sistemul sanitar are bani sa renoveze toate spitalele tarii , dar nu se vrea si se moare pe capete din cauza infectiilor intraspitalicesti , pentru ca invatamantul acum se face acasa cu meditator , iar orele de scoala sunt o recreatie a profilor , pentru ca locurile.bugetate la facultatile mai bune sunt in mare parte puse "de-o parte" , pentru ca nu mai vreau sefi frustrati educati in perioada comunista de care nu ai loc sa avansezi... si pot continua.
Am aplicat o singura data , iar lozul a fost necastigator , vom mai aplica si vom cauta o cale.de iesire din tara asta , chiar daca ea nu se numeste USA
Reply With Quote
Old 05-20-2015, 03:46 PM
sorin1987 sorin1987 is offline
Membru
Invatzacel

Salut!

Se pare ca sunt foarte multi din UK care vor sa ajunga in SUA. Nu ma refer numai la romani ci chiar la britanici.

[Ca o paranteza, puteti urmari forumul http://britishexpats.com/forum/ daca vreti sa cititi despre experientele unor britanici care acum sunt in SUA. Deasemenea se gasesc informatii pretioase pentru cei care vor sa incerce sa obtina GC din viza H1 pe ruta EB2-EB3. Sunt multi pe acel forum mai ales ca ei (britanicii) nu pot participa la loteria vizelor si experientele lor ne arata ca cei care au un job care se cauta pot obtine GC in 2-3 ani printr-un job.]

Cred ca depinde foarte mult si de ce asteptari ai cand mergi intr-o tara. Si de ce te duci sa faci etc.

Cred ca ti-am mai raspuns la un thread asemanator, Blizzard.
Oricum in multe privinte sunt de acord cu tine. Eu locuiesc in Londra si chiar saptamana asta am auzit pe cineva care se retrage (nu iese la pensie, traieste din economiile pe care el si sotia lui le-au strans pana la varsta de 57 de ani) si se muta definitiv in Germania, in principal din cauza preturilor in crestere continua de aici.
Pe mine ma enerveaza foarte tare vremea de aici. Nu ploua asa cum crede lumea, dar azi dimineata cand am plecat de acasa spre munca erau 4 grade C. Aproape luna Iunie!! WTF!?
Sunt multe altele pe care le-am mai enumerat in alte postari pe forum.

Dar exista si multe lucruri bune:
- Salarii mult mai bune ca in Ro
- Nu exista caini vagabonzi )
- Singura tara din UE (alaturi de Germania, parca) cu 0% coruptie
- NHS, cum ai spus si tu
- cultura dezvoltata la maxim, daca iti place asta si e important pt tine asa cum este pt noi (teatru, concerte, opera, musical-uri , activitati culturale etc)
- Piata muncii extrem de dezvoltata (ma refer la domeniul in care activez eu, nu stiu de alte domenii).

Pe de alta parte, daca nu iti place felul englezilor de a fi, atunci ai probleme... si pe mine m-a surprins cat de betivi sunt si petrecareti, iar cand se imbata devin chiar agresivi si se trezeste rasismul din ei.

Romanii au si un renume foarte prost aici (si in Europa in general) din cauza tiganilor care creaza haos peste tot unde merg. In SUA nu cred ca avem asa reputatie proasta.

In ce priveste emigrarea in Canada, nu stiu foarte multe despre procesul care trebuie urmat, dar eu stiam ca se acorda vize pe baza unui punctaj obtinut in functie de mai multi factori. Trebuie sa stii sigur daca esti eligibil.

Bafta multa la DV-2017!
Reply With Quote
Old 05-21-2015, 02:59 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

sansele de a reusi cu loteria sunt extrem extrem de mici parca undeva pe la 0.1% sau si mai mici.

cu Canada daca indeplinesti punctajul in 1.5 ani sau 2 ani esti acolo. Poti apoi lua cetatenia canadiana si cu viza de lucru Nafta se poate veni in USA.
Canada e o tara fff frumoasa eu as alege Vancouver sau Toronto.
Si MTL e frumos chiar daca are ierni grele e mai frumos decat unele orase americane.

poti juca o viata intreaga la DV de USA si sa nu reusesti...pe cand asa in 2 ani esti in Canada. Nu sunt mari diferente intre cele 2 tari la unele Canada e superioara ar zice unii are un sistem mai social. Pentru mine un sistem social nu e un atu dar ma rog pentru altii este.
Daca nu reusesti in Ca nu prea ai sanse nici in USA meseriile cautate sunt aprox la fel.
secretul emigrarii e sa ai o meserie care sa iti permita sa iei un job decent. Si bineinteles mult mult curaj.
Reply With Quote
Old 05-21-2015, 03:54 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Asa cum spune AdrianT, sansele de a cistiga DLV sint f scazute. Ca alternativa pt unii, poate fi H1B visa, care poate duce la rezidenta, dar nu va imbatati cu apa rece, ca chiar daca nu se mai asteapta pt vize disponibile ca pe vremuri, firmele nu sponsorizeaza de indata ce ajungeti aici. De multe ori ia 2-3 ani pina'i convingi, si in jumatate din cazuri, nu sponsorizeaza deloc.
Ar mai fi o alta varianta: sa fiti acceptati la un master ori PHD, care la terminare are 18 luni de sedere, cu drept de munca, si sanse mari sa fiti sponsorirazti de firme pt rezidenta. Motivul? Ati absolvit un graduate study in America.
Dupa cum vedeti, destul de putini aveti alte variante. Chiar si pt cei norocosi, veniti cu DLV, primii ani (3-5) vor fi dificili, mai ales daca nu aveti o profesie cautata. Economia Americana e departe de ca a fost inainte de 2000, ori chiar si acum 10 ani. Anumite profesii sint cautate si salariile's bune, dar cele mai multe, e greu sa razbeasca in America. Sorry, dar ca taximetrist, ma indoiesc ca ai sanse, e monopolizat de pakistanezi si alte grupuri. Stiu ca un youth group din Clacton-on-sea a avut/are legaturi cu RO, si poate fi de folos, mai ales pt sotie.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar vreau sa nu va faceti sperante desarte.
In ce priveste Canada, mi se pare mult mai accesibila, si cel putin pt inceput, poate mai potrivita pt tranzitia din EU to America. Cel putin Toronto e destul de apropiat de EU, ca mentalitate si climat. Asistenta sociala e mai apropiata de EU, decit de USA. Personal, nu m'as muta, dar in vizita e bine. Lucrurile sint controlate din multe puncte de vedere, ceea ce pe mine m'ar scoate din sarite. Sistemul bancar e mai greoi, salariile mai mici, asigurarile medicale se misca greu, si fara asigurare medicala suplimetara, pe linga cea universala, esti pierdut in cazul unei boli grave. Educatia, child day care, sint mult mai ieftine decit in USA. Salariile's mai mici, taxele mai ridicate decit in USA, dar cost of living mai ridicate. Inca nu stiu cum isi permit canadienii sa'si cumpere case.
Daca in USA e greu de echivalat studiile medicale din EU, in Canada e aproape imposibil, sistemul e extrem de contorlat, si ca urmare salariile medicilor sint mult mai ridicate decit ale celor Americani. Cunosc caz concret, medic anesteziologist face peste un milion dolari canadieni pe an. Da, un milion. Dar si lucreaza mai mult decit cei Americani, si concediul e limitatcal la jumatate cit au doctorii Americani. Ca IT, salariile sint apropiate, dar totusi mai mici decit in USA.
Overall, e o varianta mult mai acceptabila decit EU, cred eu.
Mai jos aveti ceva informatie. Puteti sa verificati (cu aproximatie) punctajul pe care il puteti avea. Fiti atenti ca se incearca pe state, si unele state au anumite criterii, altele altele. Provinciile francofone sint mai dispuse sa accepte punctaje mai scazute, dar trebuie sa stapiniti Franceza.
Si daca chiar vreti America, pe linga vize de munca NAFTA (usor de obtinut din CA), se poate aplica si la DLV fara probleme.
http://www.cic.gc.ca/englisH/immigrate/index.asp

Last edited by Milie; 05-21-2015 at 01:03 PM.
Reply With Quote
Old 05-21-2015, 04:56 PM
Membru
Invatzacel

pe http://www.uscis.gov/ scrie ca daca esti cetatean canadian nici macar nu trebuie sa aplici pentru viza NAFTA:

Canadian Citizens

If you are a Canadian citizen, then you are not required to apply for a TN visa at a U.S. consulate.

You may establish eligibility for TN classification at the time you seek admission to the United States by presenting required documentation to a U.S. Customs and Border Protection (CBP) officer at certain CBP-designated U.S. ports of entry or at a designated pre-clearance/pre-flight inspection station. You must provide the following documentation to the CBP officer:

Proof of Canadian citizenship;
Letter from your prospective employer detailing items such as the professional capacity in which you will work in the United States, the purpose of your employment, your length of stay, and your educational qualifications; and
Credentials evaluation (if applicable), together with any applicable fees.

Se pare ca procesul de obtinere a residentei in SUA insa este acelasi ca in cazul vizelor H1B, deci daca cineva tine neaparat sa ajunga in SUA si sa devina rezident (ca altfel nu cred ca are sens) atunci nici Canada nu cred ca e mare afacere.
Dar poate odata ajuns in Canada constati ca e mai bine acolo si nu mai e nevoie sa te chinui sa ajungi in SUA.
Reply With Quote
Old 05-21-2015, 05:09 PM
Membru
Invatzacel

Quote:
sansele de a reusi cu loteria sunt extrem extrem de mici parca undeva pe la 0.1% sau si mai mici.
Exista statistici cu ce sanse sunt de a castiga. Nu sunt pentru toti la fel:
30% din cei care se inscriu sunt din Nigeria si deci au cea mai mica sansa de a fi extrasi (deci unul din cei 100k) de 0.32%.
La capatul opus spre exemplu sunt tarile din Oceania. Spre exemplu daca esti nativ din Tuvalu ai in jur de 40% sanse.

Pentru tarile din Europa variaza, dar poti face calculele. Gasisem eu undeva ca ar fi sanse de 0.6-0.8%. Daca sunteti sot si sotie si aplicati, atunci normal cresc sansele.

Alta statistica interesanta: 28% din cei care se inscriu sunt descalificati din cauza ca nu se inscriu corect.
Reply With Quote
Old 05-21-2015, 05:21 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Poate ca asa se vede situatia din EU, dar iti pot garanta ca firmele sint mult mai inclinate sa sponsorizeze canadieni. Am vecin canadian, original din Portugalia, care traieste/lucreaza aici de vreo 15 ani. Nu l'am intrebat cum procedeaza, dar sta permanent aici, are copii la colegiu, care platesc in state tuition. Si el si sotia lucreaza im domeniu financiar.
Reply With Quote
Old 05-22-2015, 07:34 AM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Sansele de a cistiga loteria 2013 pentru Romania:
aplicatii - 30,940
cistigatori - 711
Daca facem calculul, ajungem la in jur de 2% sanse

Link pentru numerele de mai sus:

http://travel.state.gov/content/visa...tatistics.html

Asta ca sa le dau putin optimism celor care aplica la DV
Reply With Quote
Old 05-22-2015, 08:10 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

statistică aiurea...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules