Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Affidavit of Support - I134

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-16-2006, 09:23 PM
Laura Popescu
Guest

Stai linistita ca nu afecteaza pe nimeni daca, vorba ta, nu esti vreo infractoare. AOS-ul e important la ambasada, "sponsorul" (care nici macar nu e obligatoriu sa sie cel care ti-a dat AOS) e extrem de important cand ajungi aici. Ai mare nevoie de cineva care sa te ajute la inceput. E foarte complicat sa te misti daca nu cunosti pe nimeni, intr-o tara in care la inceput multe lucruri ti se vor parea stranii si abia daca vei sti pe unde sa treci strada. Bine, faptul ca vei avea unde sa tragi cand cobori din avion nu-ti asigura succesul, dar e aproape vital. Daca ai pe cineva care sa iti trimita formular pentru ambasada, e bine sa profiti de asta, iti va fi mult mai simplu sa iei viza. Incearca insa sa gasesti pentru cand ajungi un om cu suflet, bine intentionat si, pe cat posibil corect informat (asta e o problema, pentru ca, atunci cand ajungi aici, inghiti cam pe nemestecate informatiile furnizate de sponsor si de alti romani, informatii care uneori sunt cam dupa ureche).
Reply With Quote
Old 06-17-2006, 06:13 PM
bittersweet's Avatar
bittersweet bittersweet is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

laura, multumesc mult pt raspuns.o sa tin cont de el.
Reply With Quote
Old 07-20-2006, 04:05 PM
bittersweet's Avatar
Forumar fidel
Loterist confirmat

parca am vazut pe undeva, nu stiu daca pe forumul asta, ca persoana care iti asigura aos trebuie sa fie in acelasi stat cu adresa pe care am completat-o ca fiind destinatia de zbor la intrarea in state. e adevarat ? gracias.
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 05:38 AM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by nora_s
parca am vazut pe undeva, nu stiu daca pe forumul asta, ca persoana care iti asigura aos trebuie sa fie in acelasi stat cu adresa pe care am completat-o ca fiind destinatia de zbor la intrarea in state. e adevarat ? gracias.
Da, asa trebuie sa fie pentru interviul de la ambasada. Apoi nu mai conteaza, poti zbura oriunde doresti.
Old 07-21-2006, 11:20 AM
bittersweet's Avatar
Forumar fidel
Loterist confirmat

acelasi stat, dar nu trebuie si sa fie si acelasi oras,nu? sau da ?
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 12:02 PM
msim msim is offline
Forumar fidel
Loterist informat

In cazul in care:
1. voi reusi sa am un job in US inca din Romania si voi duce dovada la Consulat (la interviu),
2. daca tot din Romania voi putea sa gasesc locuinta pe internet (in orasul in care voi lucra) si sa fac rezervarea online (ca dovada tot pentru consulat)
Mai este nevoie de AoS?
Pot da la Consulat aceasta adresa?
Sau e mai bine sa gasesc totusi pe cineva AoS?
Multumesc!
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 02:21 PM
nanpito nanpito is offline
Profesor
Forumo-dependent

nu ti se cere dovada adresei. te intreaba doar de unde ai adresa. in schimb, desi ei spun ca ai nevoie de una din dovezile sprijinului financiar enumerate de ei (aos, bani in cont, proprietate imobiliara evaluata, sau oferta de munca), nu cred ca este de ajuns doar oferta de munca. ar trebui sa ai macar un cont in banca, sa se vada ca ai bani pentru avion, si ca sa te poti intretine vreo 2 luni acolo. totusi ei stiu bine care este situatia pe acolo, si stiu cam ce si cat.
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 03:27 PM
Misoti's Avatar
Misoti Misoti is offline
Profesor
Forumo-dependent

Au fost multi care au luat viza fara AOS. In schimb adresa trebuie sa o ai obligatoriu. O rezervare online a unui apartament nu stiu daca este considerata o adresa valida. In locul tau as suna la Ambasada sa intreb.
Misoti
Reply With Quote
Old 07-21-2006, 07:08 PM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

AoS este una, adresa este alta. Ti s-a raspuns foarte bine de catre Lucian si Misoti. Trebuie o adresa valida in US, fara de care poti fi aminat (pina la aducerea ei). Si un minim cont, macar pentru contravaloarea biletelor, eventual si a vizelor. Daca ai un cont minim si un job offer, nu mai trebuie si AoS.

Mult succes!
Old 08-11-2006, 06:39 PM
gigi mihalache's Avatar
gigi mihalache gigi mihalache is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default cine ma poate ajuta ?

Ce sa scrie in aos de exemplu sora mea care imi face AOS- ul la rubrica aia unde trebuie sa zica ca-mi da bani de mancare etc.
In cazul cand aos-ul e folosit ca, chemare pentru viza turistica se completa fraza aia ca pe toata durata vizitei ma oblig sa-i dau loc de dormit bani de pachet, hrana, asistenta medicala daca e nevoie........ dar acum in cazul in care ma sustine financiar cu loteria ce e bine sa treaca acolo in locul frazei acestea. si bineinteles de ce as mai avea nevoie de acolo.
As avea nevoie si de alte acte, de la sora mea de exemplu documente din care sa rezulte ca are bani in banca sau copii dupa actele care a depus taxele ?
Rog pe cei ce stiu sa ma informeze.
daca cineva a mai fost in cazul meu, eu mai pot apela si la alti prieteni sau alte rude de acolo sa-mi trimita AOS-ri si ce documente imi mai trebuiesc de acolo , ei in acest caz as mai avea nevoie de cont in banca aici in romania, mai ales ca ata eu cat si sotia avem servicii si avem si o casa care nu e platita in totalitate mai am de dat vro 5000 de euro la banca dar oricum casa e evaluata la peste 1,5 miliarde lei vechi, asta m-ar interesa eventual de la cei trecuti prin asta, daca as mai avea nevoie de conturi in banca? ca suntem faliti abia de vom gasi bani pentru acte si restul de taxe, stiu o sa ziceti ca am sora acolo, asa e dar "frate frate dar branza e pe bani" eventual ne va ajuta cu biletele si taxele de ambasada dar si pentru cont in banca nu ar avea de unde , "asa zic ei " pot sa-i contrazic mai ales acum cand am mai multa nevoie de ei?
Ma puteti contacta pe adresa gigimihalache@yahoo.com
multumesc tuturor celor care imi vor da o " mana" de ajutor
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules