Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-13-2015, 06:48 AM
Cosmin D Cosmin D is offline
Junior Member
Bobocel

Salutare, poate sa-mi spună cineva cum a luat biletele de avion, prin ce agenție si ce recomandari?
Reply With Quote
Old 06-13-2015, 07:39 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

momondo....

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-14-2015, 02:11 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

In iulie, din OTP in IAD (Washington, DC), pt familia voastra ar costa cam $3500. Prin acelasi site am cumparat bilete IAD-CLJ (cluj), cu intors OTP-IAD la sfirsitul lui Mai intoarcere in 5 Iunie, cu $912. Biletul l'am cumparat cu 4 zile inainte de plecare. De obicei cumparam cu 3-4 luni inainte.
Voi puteti gasi mai ieftin din Budapesta.
In Tg Mures, pe Blvd 1 Decembrie 1918 undeva in jur de Favorit sint 2 agentii, unde am intrebat de bilete OTP-IAD, si retur, si imi spuneau ceva in jur de $1600. Cind le'am spus ca am gasit pe net, cu $1000-1200 mi'au rinjit ca n'am cum cumpara asa ceva.
Asa ca daca aveti credit cards, cumparati online, dus-intors. One way e mai scump, de obicei.

Last edited by Milie; 06-14-2015 at 02:59 AM.
Reply With Quote
Old 06-15-2015, 08:11 AM
romica romica is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Cosmin D View Post
Salutare, poate sa-mi spună cineva cum a luat biletele de avion, prin ce agenție si ce recomandari?
Salutare,noi am luat biletele din agentie de la noi din oras(Blaj) dar le-am vinat pe momondo...si m-am dus cu lectia facuta la agentie,le-am luat one way,Bucuresti - Chicago,661 euro/pers, in august,cu Lot,de aceea mai tot pun si eu intrebari despre compania aeriana polaca.Sper sa fie ok,mai avem un pic,noroc la toti!!
Reply With Quote
Old 04-08-2019, 07:39 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Delta Basic Economy

Salutare,

A mai zburat cineva cu Delta cu bilet Basic Economy? Din cate am inteles, nu primesti loc decat la check-in si (conform altor forumuri) poate nu primiesti nici atunci. Sansele sa fi "sandby" si "bumped" intr-un alt avion sunt crescute. I s-a intamplat cuiva?

Multumesc!
Reply With Quote
Old 04-15-2019, 03:07 PM
kataxy kataxy is offline
Membru
Bobocel

Ultima experienta spre US, in februarie cu Lufthansa Buc/Los Angeles dus intors cu escala la Frankfurt
Clasa economy cost 580 euro /1 persoana
Aeronava Airbus A 319 si transatlantic A 380/800
Zbor ok, fara intarzieri, cu plus la meniu/mancare spre LA, cu mare minus insa la intoarcere.
Bilete luate online de pe site ul Lufthansa, check in online pe site ul lor
cu 24 de ore inainte de zbor se poate face rezervarea locurilor.
Reply With Quote
Old 05-03-2019, 06:21 PM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

am si eu nevoie urgent de info si optiuni pentru un prieten de familie care tb sa plece urgent din Detroit la inmormantarea mamei in Ro si il ajut sa gaseasca bilet.

caut si eu cu ce stiam deja, plus optiuni de la altii. multumesc mult.
Old 05-03-2019, 07:10 PM
Profesor
Forumo-dependent

s-a rezolvat.
Old 05-07-2019, 06:45 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Basic Economy

In Aprilie am fost in RO. Plecarea din Detroit cu escala in Amsterdam.
Am zburat cu Delta si am avut bilet "Basic Economy" care cand l-am luat nu am stiut care e diferenta intre "basic" si "main cabin". Diferenta a fost ca biletul "basic" are anumite probleme (si d-aia am si intrebat aici daca cineva are ceva experiente):
- nu e rambursabil
- nu se permit schimbari de orice fel
- nu se poate face upgrade (nici macar cu bani)
- intrii ultimul in avion
- bagajul de cala se plateste
- nu ai voie sa-ti alegi loc decat la Check-In (si nu esti garantat ca vei sta langa cine vrei)
si multe altele dupa cum am citit pe net: daca toata lumea a facut deja check-in, vei fi trecut pe o lista de "standby" si nu vei primi un loc decat de la poarta. Daca la poarta nu poate sa-ti dea un loc pentru ca sunt overbooked, ti se va oferi un loc in alt avion (nu neaparat cu Delta) care pleaca mai tarziu si are alta ruta (posibil prin tari dubioase ca Turcia, Egipt, etc.). Deci esti "bumped" in alt avion.

Eu, trebuia sa ajung neaparat la destinatie in ziua si ora stabilita, asa ca va imaginati stresul.
Cu vreo 2 zile inainte de zbor, intru pe site-ul Delta si vad ca totusi mi se da posibilitatea de a alege un loc in avion contra sumei de $54. M-am uitat la locurile disponibile si am vazut ca sunt vreo 14 sau 15 asa ca am asteptat. Cu exact 24 de ore inainte de zbor, intru iarasi pe site cand check-in-ul se deschide. Am reusit sa-mi iau un loc undeva foarte in spate dar la culoar, am platit pentru bagajul de cala ($60) si am printat "boarding pass". Am fost fericit ca mi-au dat loc, dar si norocos pentru ca am zburat intr-o perioada care nu e aglomerata si erau scaune disponibile. Am primit deasemenea si loc pentru avionul din Amsterdam spre Bucuresti (operat de KLM) la geam. Perfect.
La intoarcere, biletul era cu Tarom (Bucuresti-Paris) si AirFrance (Paris - Detroit). Legea la AirFrance spune ca se aplica cerintele primului zbor, asa ca check-in-ul l-am facut pe site-ul Tarom cu 30 de ore inaintea zborului si bagajul de cala a fost inclus (Fain!). Am primit si loc la zborul peste ocean, dar dupa cateva ore (cand s-a deschis check-in-ul la AirFrance) am intrat pe site-ul AirFrance si l-am schimbat pe alt scaun. Zborul avea suficient de multe locuri libere. Era si optiunea de upgrade la Economy Plus pentru $24 (cu card de membru la Sky Team) dar nu mi-a trebuit pentru ca oricum planuiam sa dorm pe zbor.
Totul a mers deci ok, dar nu recomand nimanui sa cumpere Basic Economy in special daca calatoreste cu familia in perioade aglomerate. Sa nu mai zic ca am dat $1200 pe bilet (de pe Orbitz), dar luat oarecum in regim de urgenta.

Claudia, eu nu mai recomand agentiile de zbor, adica acele persoane pe care le suni si-ti cauta ei un bilet. Mai bine intrii pe site-urile la companiile de zbor (Delta, AirFrance, KLM) sau pe bine-cunoscutele site-uri de bilete: orbitz, kayak, google flights, travelocity, pirceline, etc., etc., etc. Daca insisti totusi, cauta-i pe net caci se tot schimba, sau pe forumul asta (la postarile din anii trecuti). Daca esti membru, poti incerca si cu AAA. Iar pentru vacante (flight+hotel), nu uita de Costco.
Reply With Quote
Old 05-09-2019, 02:27 AM
Profesor
Forumo-dependent

au avut un family member care avea un card cu 30 000 puncte si au mai dat 150 de dolari si asa au luat biletul, nu stiu cat a costat original nu am mai intrebat ca omul era suparat cu inmormantarea. a, mi-am adus aminte de la lufthansa au luat a plecat a doua zi.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules