Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Experientele loteristilor ajunsi in America

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-28-2019, 04:54 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Apartamente nu sunt de vanzare? Sau un fixer upper.
Old 05-28-2019, 10:43 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
Din mesajele voastre as deduce ca oxigenul si- a luat casa si radius nu...😜. Cred ca romanii isi iau case na, ca romanii, ca sa nu dea banii pe chirie. In rest, astea sunt cu astea defilam nu putem schimba sistemul. I hate siding...
Ba mi-am luat si eu casa. Desi am luat-o cand preturile erau inca mici (2012), am avut foarte mult de lucru la ea si inca mai am si probabil o sa sa fie de lucru la ea in continuu pe toata durata vietii ei (sau a mele). In fiecare an ne trezim cu o "surpiza" care ne costa undeva intre $3000 si $10000. Ultima a fost acu cateva luni in iarna cand am avut furnace-ul ($4800).
Preconizez undeva la $5000 pe an costuri de intretinere si imbunatatiri. Cuplat cu inca vreo $4000 taxe de properietate si inca vreo $7000 de dat la banca anual pentru urmatorii 20 de ani, nu prea pot s-o numesc investitie. Sa nu mai vorbim de stresul cauzat, in special cand am de a face cu vreun contracter sau handyman bășit care-ti cere mai multi bani decat un chirurg.

Iar criza, da, vine. Cu preturile suntem acuma cam la varf sau chiar l-am depasit. 2019 si/sau 2020 vor fi anii cand incepe s-o luam din nou la vale. Sa vedem cat de tare coboara si de data asta... Daca ajunge ca in 2008 poate imi inlocuiesc si eu siding-ul pentru ca de obicei in criza ajung contracterii sa coboare si ei preturile la niveluri mai decente...
Reply With Quote
Old 05-29-2019, 06:04 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

In cartier nu sunt apartamente de vanzare. Cam tot e controlat de landlorzi mari, care au cumparat initial apartament cu apartament, iar acum se canibalizeaza intre ei.

Apartamente reparabile sunt in cartiele mai "diverse". De fapt, apartamente relativ noi si ieftine se gasesc si in orasele "diverse". Exista un oras, Chelsea, la 4 km de centrul Bostonului, la care se ajunge doar pe un pod vechi de 100 de ani (si extrem de aglomerat in consecinta), sau cu un tren pe ora. (Este linie de metrou de 28 km, este metrou pe sub mare, dar nu este metru catre Chelsea.) 60% sunt latino. Scolile lor sunt controlate de prefectura si Boston University, dupa ce consiliul local le-a jefuit si falimentat de mai multe ori. Optsprezece blocuri au ars in 1973. Si chiar si acolo, cel mai ieftin listing e peste 200 de mii. Iar un bedroom nou, acolo, e 450K.

Basca ce zice Radius, platesti de-ti vine rau la electricieni, instalatori, toate alea. Toti oamenii astia trebuie sa traiasca si ei in zona, la preturile astea.

Nu-i de mirare ca populatia Massachusetts scade.
Multumesc! Iti spun "multumesc", pentru ca mi s-a spus pe forum sa spun asta cat mai des, pana la punctul cand fraza are aceeasi valoare cu declaratiile de iubire ale liceenilor din filmele americane despre Valentine.
Reply With Quote
Old 05-29-2019, 06:25 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by oxigen View Post
...Basca ce zice Radius, platesti de-ti vine rau la electricieni, instalatori, toate alea. Toti oamenii astia trebuie sa traiasca si ei in zona, la preturile astea...
dacă nu ești meșteru' Costică, normal că plătești... și te întânzi cât te ține plapuma...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-01-2019, 03:28 AM
Profesor
Forumo-dependent

no, imi pare rau sa aud... welcome to the club... sh/;'[t si f;.'ck man, am crezut ca altora le merge mai bine plus ca noi suntem mai modesti, adevarat ca sunt preturile mari nici nu stiu cu ce sa incep si eu, dar asa pe loc mi-am adus aminte ca am zis ca invat sa tai copaci. Aveam un copac mare batran undeva la 30 de ani in spatele casei si trebuia taiat ca incepeau radacinile sa impinga in fundatia casei si a zis barbatu-meu ca trebuie sa-l taiem si am inceput sa cautam un tree company, si prima a zis 5000 dolari la care eu m-am socat si am stat asa in stare de soc vreo saptamana. Am zis man eu nu dau 5000 dolari ca sa taie copacul, tu stii cat muncesc eu pentru 5000? pentru 5000 dolari mai ca as invata eu sa tai copacul, cum palaria mea poate sa coste 5000 dolari sa tai un copac? a doua companie a cerut 3000 parca si a treia companie a cerut 1500 si copacul. adica dupa ce il taie, sa ia copacul ca ei il valorifica. da ok man, zic ia-l si ne-am grabit sa ii luam pe aia; asa am scapat de copac. vedeti ca la negociere de asta cu copac este si stumpul, adica ciotul cu radacinile. am scapat si de stumpul ala, pe urma acolo nu mai crestea iarba. plus ca asta cu copacul a fost asa inopinat si neprevazut, cand am luat casa cu copacu-n spate nu am stiut ce ne asteapta nu? ce sa mai zic de alte reparatii?

noi stam intr-un neighbourhood de asta pestrit, nu mai incep si cu vecinii ca scriu foiletoane.
Old 06-01-2019, 03:36 AM
Profesor
Forumo-dependent

la Boston, uita-te si la commercial properties cine stie poate se iveste vreo ocazie... am vazut la tv un tip care cumparase o fosta biserica si si-o transformase in locuinta...
Old 06-03-2019, 12:16 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

păi vezi, ce zice-am io de meșteru' costică? io am doi copaci în spate, câte unul de fiecare parte. amândoi fac 30 ani. știi ce am făcut? am pus drujba pe ei. bine numa' pe unu' și doar de jumate deocamdată, da' la toamnă pleacă amândoi...
garaju' era fără izolație pe pereții exteriori (doi, că e lipit de casă). mi-a luat 4 zile, că e greu să manevrezi rigipsu de 4'x8' de unul singur. da' l-am făcut.
sigur, sunt multe de făcut pe lângă casă. da' dacă nu ai două mâini stângi, le faci încetul cu încetul...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-03-2019, 03:48 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Membru
Bobocel

Si noi tot singuri face cam tot ce trebuie facut prin casa...a schimbat sotul meu toata reteaua electrica, a renovat toata bucatarie cu tot plumbing cand am luat casa, a facut o baie de la zero (dupa ce a demolat-o), a daramat si repus pereti, a mutat intrari in camere (deci schimbat grinzi de rezistenta etc), a construit un deck, a mutat pompa de la piscina in alta parte si i-a facut o casuta noua, a taiat pomi, a transformat un unfinished basement, in finished si i-a pus si baie...daca chemam mesteri ne uscau de bani...Toate reparatiile facute au fost facute up to code si daca am vandut, au trecut inspectiile cu brio.
El si-a facut mana cand am luat primul apartament si a trebuit renovat...de atunci numai el face...de cate ori ne-am mutat, el a renovat...dureaza de iti vine sa plangi cateodata, dar macar nu costa un rinichi.
Ce taxe mici aveti voi la propietati...as vrea si eu asa...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules