Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-07-2019, 08:31 AM
kataxy kataxy is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by skynet View Post
Apai,nu stiu ce palaria mea,am incercat de o gramada de ori,dupa prima sau a doua pagina imi spune ca safari nu poate arata pagina....am incercat si din internet explorer si la fel,si cu alta conexiune de internet,la fel.......Numai mie m i se intimpla?
La noi a mers de prima data din prima zi...prima aplicatie la vreo 2 ore dupa ce s a deschis sesiunea , a doua la 4 ore dupa din motivul ca nu se gasea unul dintre pasapoarte, ambele de pe Opera....
Reply With Quote
Old 10-07-2019, 08:36 AM
kataxy kataxy is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by daniborca View Post
Bafta tuturor si sa ne vedem cu bine peste ocean !!!
Salut...am vazut ca ai plecat din Cali in Florida...si ai spus ca nu exista termen de compratie...poti te rog sa detaliezi nitel din punctul tau de vedere, pur si simplu sunt curios. Eventual poate mai degraba pe topicul de
S-E SUA Florida
Perceptia mea despre Florida....pensionari, portoricani, golf si crocodili )) (glumesc)
ms.
Reply With Quote
Old 10-07-2019, 11:08 AM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by kataxy View Post
La noi a mers de prima data din prima zi...prima aplicatie la vreo 2 ore dupa ce s a deschis sesiunea , a doua la 4 ore dupa din motivul ca nu se gasea unul dintre pasapoarte, ambele de pe Opera....
Sigur au "necaz" pe mine astia de la USA,ca prea am aplicat mereu: azi dimineata,am aplicat pt.sotia mea.Totul a mers jnur.In citeva minute aveam scoasa la imprimanta foaia cu comfirmarea.
Mult noroc tuturor!
Old 10-07-2019, 11:58 PM
daniborca's Avatar
daniborca daniborca is offline
Junior Member
Bobocel

Si noi am stat mult pe ganduri, cand eu, cand sotia ne suceam.Dar am avut mare noroc cu Dragnea, sa-i dea dumnezeu sanatate si ani multi acolo unde este.Datorita lui, ne-am hotarat sa plecam definitiv si sa vindem inclusiv apartamentul, care initial ziceam ca il inchiriem..

Quote:
Originally Posted by Zuzustele View Post
E 258 lei mai exact Nu pretul era problema, ci faptul ca lucrurile se aseaza pe un fagas normal aici pentru noi. Am ramas in tara, nu am mai plecat in Anglia si totul este bine. De aceea, daca as castiga, as sta putin pe ganduri daca sa mai plec sau nu, pentru ca aici am perspective de viitor, acolo totul pare incert.

Dar mi-am facut pasaport, in doua saptamani il scot, apoi voi aplica oricum. Vedem care va fi rezultatul.
DS-260: COMPLETED May 14, 2017
Medicals: Aug 13, 2018
Interview Date: Sept 10 ,2018
Interview Status: .Successful - Visa Issued
POE: January 9 , 2019 Budapest - Paris - Los Angeles CA
POE: January 16 Los Angeles CA - Fort Lauderdale FL ( nu se compara CA cu FL )
SSN Arrived: January 23 2017
GC Arrived: January 28, 2017
Citizenship: cand o fi ...
Reply With Quote
Old 10-10-2019, 07:45 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Ieri, am gasit din intimplare,stirea de la ProTv despre Dv de anul acesta.
Interesante si ingrijoratoare sint cifrele pe care le pune la dispozitie stirea.
Anul trecut(DV 2019 am inteles eu),au aplicat in jur de 80 de mii de romani/au fost selectati 516/au primit viza de emigrare de la ambasada USA Bucuresti doar 148 de romani.
Restul ori au fost refuzati,ori nu s au prezentat,ori s au prezentat la alte ambasade(citi sa se si fi prezentat la alte ambasade....)
Intrigant,pt. mine cel putin.

Sursa: https://www.youtube.com/watch?v=CvNKYskujwo
Old 10-11-2019, 04:09 AM
daniborca's Avatar
daniborca daniborca is offline
Junior Member
Bobocel

Sau au avut nr mare la dosar si nu au mai apucat interviul pana in septembrie..

Quote:
Ieri, am gasit din intimplare,stirea de la ProTv despre Dv de anul acesta.
Interesante si ingrijoratoare sint cifrele pe care le pune la dispozitie stirea.
Anul trecut(DV 2019 am inteles eu),au aplicat in jur de 80 de mii de romani/au fost selectati 516/au primit viza de emigrare de la ambasada USA Bucuresti doar 148 de romani.
Restul ori au fost refuzati,ori nu s au prezentat,ori s au prezentat la alte ambasade(citi sa se si fi prezentat la alte ambasade....)
Intrigant,pt. mine cel putin.

Sursa: https://www.youtube.com/watch?v=CvNKYskujwo
DS-260: COMPLETED May 14, 2017
Medicals: Aug 13, 2018
Interview Date: Sept 10 ,2018
Interview Status: .Successful - Visa Issued
POE: January 9 , 2019 Budapest - Paris - Los Angeles CA
POE: January 16 Los Angeles CA - Fort Lauderdale FL ( nu se compara CA cu FL )
SSN Arrived: January 23 2017
GC Arrived: January 28, 2017
Citizenship: cand o fi ...
Reply With Quote
Old 10-11-2019, 05:28 AM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Invatzacel

@skynet, da, sunt ei prost informati. Au facut un research asa de suprafata in legatura cu loteria si nu prea au habar ce vorbesc. Vezi ca si la conditia de calificare au zis ca "sa demonstreze ca au lucrat minim 2 ani neintrerupt", dar nu are nicio legatura cu cerinta din DV, care cere de fapt minim 2 ani de munca in unul din domeniile selectate de ei. Si chiar si asa e dificil de demonstrat si foarte subiectiv cand ajungi la interviu. Am avut un caz pe forum anii trecuti cu un domn fara diploma de bac, dar cu experienta ca bucatar, si era intr-adevar unul din domeniile cerute de ei, dar ei probabil asteapta diplome si calificari si experienta la hoteluri de 5 stele sau restaurante cu stele Michelin, nu bucatar la cantina scolii (e doar un exemplu). Ce vreau sa spun de fapt, e ca nu stim exact ce pretentii au ei cand cer acesti doi ani de munca si e riscant sa te prezinti asa. Cea mai sigura modalitate e cu diploma de bac. Deci e de ascultat cu precautie stirea lor, ca nu-mi dau impresia ca s-au informat mai mult de 5 minute in legatura cu procesul.
Old 10-11-2019, 05:20 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Zuzustele View Post
@skynet, da, sunt ei prost informati. Au facut un research asa de suprafata in legatura cu loteria si nu prea au habar ce vorbesc. Vezi ca si la conditia de calificare au zis ca "sa demonstreze ca au lucrat minim 2 ani neintrerupt", dar nu are nicio legatura cu cerinta din DV, care cere de fapt minim 2 ani de munca in unul din domeniile selectate de ei. Si chiar si asa e dificil de demonstrat si foarte subiectiv cand ajungi la interviu. Am avut un caz pe forum anii trecuti cu un domn fara diploma de bac, dar cu experienta ca bucatar, si era intr-adevar unul din domeniile cerute de ei, dar ei probabil asteapta diplome si calificari si experienta la hoteluri de 5 stele sau restaurante cu stele Michelin, nu bucatar la cantina scolii (e doar un exemplu). Ce vreau sa spun de fapt, e ca nu stim exact ce pretentii au ei cand cer acesti doi ani de munca si e riscant sa te prezinti asa. Cea mai sigura modalitate e cu diploma de bac. Deci e de ascultat cu precautie stirea lor, ca nu-mi dau impresia ca s-au informat mai mult de 5 minute in legatura cu procesul.
Da,insa,in forum,in ultimi ani,sint foarte putini care posteaza,si,si mai putini care povestesc,lasa de inteles ca au cistigat.
Ce nu mi explic(nu ca as intelege eu prea mult),este ca in tara,de cite ori calatorim,lucrurile sint cam la fel cum le am lasat noi acum aproape 20 de ani.Vreau sa zic ca nu se vede buuum ul ala sa zici ca s au schimbat lucrurile si nu e nici o "smecherie" sa emigrezi.Se observa o letargie din partea prietenilor care au ramas,ca si cum ar fi ca nu le mai pasa.
Oricum,poate ca sint doar impresii gresite de ale mele.
Old 10-11-2019, 08:56 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Se pare ca incepind de anul acesta pt a folosi green cardul este nevoie si de o asigurare medicala,pe care o va plati posesorul de green card.
Las mai jos sursa.
https://www.whitehouse.gov/president...thcare-system/
Old 10-11-2019, 09:09 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Ieri, am gasit din intimplare,stirea de la ProTv despre Dv de anul acesta...
ăia de la ProTv scriu ce visează noaptea... tāmpenii

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules