Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Affidavit of Support - I134

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-05-2012, 02:47 AM
roberts's Avatar
roberts roberts is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
1. I-134 nu mai are de multă vreme spaţiu pentru notar. ce a făcut sponsorul vostru e absolut irelevant.

2. la nimic. dar nu despre asta era vorba.

3. forumul ăsta, ca orice forum care se respectă, are niște reguli. reguli care ajută la menținerea lui în "stare bună de funcționare". desigur, nu toată lumea s-a născut cu tastatura-n mână. de aceea suntem aici, să vă atragem atenția atunci când ceva nu e cum trebuie. și ne așteptăm că îndrumările noastre să fie urmate. avem destul de furcă cu spamerii ca să ne mai pierdem timpul luptându-ne cu userii. ai timp 5 zile să decizi dacă vrei să faci parte din forumul ăsta sau nu.

Aramis, sincera sa fiu eu nu am timp pentru forumuri. Pur si simplu, am atatea lucruri de facut incat imi este perfect egal daca sunt sau nu membru pe un forum. Insa tu esti intr-o pozitie care ar trebui sa te oblige sa gestionezi putin altfel situatii de genul celei de mai sus. E normal sa te lupti cu userii cand vrei sa faci customer service dar o faci dupa ureche ( o strategie care merge intotdeauna este "servant leadership" gasesti pe net informatii cat cuprinde in plus sunt convinsa ca seful tau, medicul tau etc o aplica intr-un mare fel deci ai putea chiar sa urmezi niste exemple). Stii de ce iti spun asta? Eu sunt un user care nu a mai intrat pe aici de multa vreme. Am nimerit acum cateva zile (si uitasem de membershipul de aici) cand a venit un mail care ma anunta ca e un mesaj nou la postarea asta, am intrat, am vazut ca nu i-a raspuns nimeni si mi-am dat cu parerea. Habar nu aveam ca s-au schimbat regulile (nu am primit vreodata vreun mail sau vreun soi de instiintare pe tema asta) si habar nu aveam ca tu mi-ai spus lucrurile de mai sus in calitate de administrator... pana la urma oricine poate sa isi dea cu parerea despre orice pe un forum.

Apoi, ok, asta este un forum care se respecta dar care si limiteaza libertatea de exprimare. Daca as fi un milionar excentric te-as da in judecata pentru ca mi-ai deformat actul de creatie... chiar daca eu nu sunt Brancusi, ce ai facut tu e ca si cum ai da jos varful Coloanei Infinitului pentru ca in opinia ta e prea inalta si ii doare capul pe trecatori sa se uite asa de sus. Evident, nu am nici milioane si nici excentricitatea nu ma caracterizeaza; nici pe forumul asta nu intru cu lunile.

Oricum, definitia unui forum este discutia. O data, de zece ori, de cinzeci de ori... nu are importanta; insa regulamentul asta nu mai lasa loc de discutie totul e ingineresc asa... Si ca sa iti completez imaginea si eu am fost administrator de forum. Ma pricep suficient de bine la internet cum zici tu, incat sa nu imi fac probleme, ba am mai scolit si pe altii insa nu am timp de bibilit pur si simplu. Sau pur si simplu imi place sa vorbesc cu fiecare om in parte, consider ca asa este politicos...

Roberta

P.S. chiar daca ai sa stergi mesajul asta cat de repede (oricum nu e la subiect si e un forum care se respecta, stiu!) macar am sa stiu sigur ca l-ai citit.

Last edited by roberts; 12-05-2012 at 02:53 AM.
Reply With Quote
Old 12-05-2012, 03:42 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

fiecare apreciază scurgerea timpului în felul său. pentru tine probabil că 8 zile sunt foarte multă vreme, dar asta e, fiecare are propriul său simț al percepției timpului.

apoi, nu ți-a reproșat nimeni nimic (nu eu cel puțin) atunci când ai postat acele informații. nu ți-a spus nimeni că habar nu ai despre ce vorbești, că ești proastă că postezi asemenea chestii sau mai știu eu ce. nici prima și nici a doua oară. da, feicare e liber să îți dea cu părerea. dar pentru că aici nu discutăm despre cum va fi vremea mâine sau care o să fie prețul grumpenelor la toamnă, e de preferat că "părerile" astea să fie cât de cât avizate. ca să înțelegi, e ca și cum frate'miu ar veni mâine și ar zice bă, ce vorbiți voi acolo cu înscriere electronică, la loterie se participă cu scrisoare trimisă prin poștă, cu poza din semi-profil dreapta. că doar așa era pe când a câștigat el loteria, la 1900 toamna. așadar, nu am făcut decât să corectez ceea ce ai afirmat (și susținut după aceea) la situația din prezent.

și mie îmi e perfect egal dacă mai rămâi sau nu membră a acestui forum. au dispărut de pe el useri cu mult mai multă contribuție la dezvoltarea acestui forum decât mine, tine și alți vreo zece la un loc și forumul nu a dispărut. nu o să se întâmple nici acum. și asta pentru că întotdeauna au existat reguli care s-au aplicat tuturor, fără discriminare. nu are importanță că nu ai știut că sunt administrator (nici nu sunt, sunt doar moderator). puteam să fiu și ăla de spală toaletele forumului (de fapt sunt ăla, împreună cu ceilalți) sau femeia de la spălatul scărilor (o să presupunem că nu ai văzut că ți-am editat mesajele anterioare și că sub fiecare din cele comasate scrie last edited by..., deși pentru cineva care a fost administrator de forum și știe atât de bine că există și IP-uri dinamice, smartphone conectat la reteaua mobila ai fi putut observa asta), nu avea importanță asta: ți-am explicat că ai posibilitatea să... (și nu te-am amenințat în nici un fel). ce ai ales tu să faci? să mă ignori (dreptul tău, nu zice nimeni că dacă îți spune unul pe forum să te arunci în fântână trebuie să o și faci) pe principiul "io-te bă la mucea ăsta, îmi spune el frustratul ce să fac și cum să postez. ia mai dă-l în mă-sa și să mai bag niște mesaje succesive, c-așa vrea mușchii mei". așa că... atunci când ai ales să faci cum vrei tu (indiferent de ce ai gândit atunci) ai ales să suporți și consecințele. și asta a fost.

în ceea ce privește libertatea de exprimare, milioanele, excentricitatea și coloana infinitului, pe la mine prin sat umblă o vorbă: o iei pe ulei.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 12-05-2012, 03:56 AM
roberts's Avatar
roberts roberts is offline
Membru
Invatzacel

"Mitocanul s-a născut jignit.
Şi o floare îl poate jigni.

Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită."

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
fiecare apreciază scurgerea timpului în felul său. pentru tine probabil că 8 zile sunt foarte multă vreme, dar asta e, fiecare are propriul său simț al percepției timpului.

apoi, nu ți-a reproșat nimeni nimic (nu eu cel puțin) atunci când ai postat acele informații. nu ți-a spus nimeni că habar nu ai despre ce vorbești, că ești proastă că postezi asemenea chestii sau mai știu eu ce. nici prima și nici a doua oară. da, feicare e liber să îți dea cu părerea. dar pentru că aici nu discutăm despre cum va fi vremea mâine sau care o să fie prețul grumpenelor la toamnă, e de preferat că "părerile" astea să fie cât de cât avizate. ca să înțelegi, e ca și cum frate'miu ar veni mâine și ar zice bă, ce vorbiți voi acolo cu înscriere electronică, la loterie se participă cu scrisoare trimisă prin poștă, cu poza din semi-profil dreapta. că doar așa era pe când a câștigat el loteria, la 1900 toamna. așadar, nu am făcut decât să corectez ceea ce ai afirmat (și susținut după aceea) la situația din prezent.

și mie îmi e perfect egal dacă mai rămâi sau nu membră a acestui forum. au dispărut de pe el useri cu mult mai multă contribuție la dezvoltarea acestui forum decât mine, tine și alți vreo zece la un loc și forumul nu a dispărut. nu o să se întâmple nici acum. și asta pentru că întotdeauna au existat reguli care s-au aplicat tuturor, fără discriminare. nu are importanță că nu ai știut că sunt administrator (nici nu sunt, sunt doar moderator). puteam să fiu și ăla de spală toaletele forumului (de fapt sunt ăla, împreună cu ceilalți) sau femeia de la spălatul scărilor (o să presupunem că nu ai văzut că ți-am editat mesajele anterioare și că sub fiecare din cele comasate scrie last edited by..., deși pentru cineva care a fost administrator de forum și știe atât de bine că există și IP-uri dinamice, smartphone conectat la reteaua mobila ai fi putut observa asta), nu avea importanță asta: ți-am explicat că ai posibilitatea să... (și nu te-am amenințat în nici un fel). ce ai ales tu să faci? să mă ignori (dreptul tău, nu zice nimeni că dacă îți spune unul pe forum să te arunci în fântână trebuie să o și faci) pe principiul "io-te bă la mucea ăsta, îmi spune el frustratul ce să fac și cum să postez. ia mai dă-l în mă-sa și să mai bag niște mesaje succesive, c-așa vrea mușchii mei". așa că... atunci când ai ales să faci cum vrei tu (indiferent de ce ai gândit atunci) ai ales să suporți și consecințele. și asta a fost.

în ceea ce privește libertatea de exprimare, milioanele, excentricitatea și coloana infinitului, pe la mine prin sat umblă o vorbă: o iei pe ulei.
Reply With Quote
Old 01-14-2015, 03:28 PM
Misoti's Avatar
Misoti Misoti is offline
Profesor
Forumo-dependent

Buna ziua, poate cineva sa-mi spuna ce scrisoare de invitatie sau Affidavit of Suport sa trimit la prietena mea care vrea sa vina sa ma viziteze in SUA? Daca aveti experiente mai proaspete la Ambasada, orice info e binevenit. Multumesc
Reply With Quote
Old 08-30-2015, 09:17 PM
claudiu4 claudiu4 is offline
Junior Member
Bobocel

Salut!
In legatura cu AOS, cam ce durata de sprijin ar fi oportun sa scrie sponsorul in formular?
Ma gandesc ca daca trece 3 luni nu e prea ok la interviu.....
E cineva cu un sfat bun?
Reply With Quote
Old 08-30-2015, 09:42 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

irelevantă perioada. sponsorul se obligă pentru cel puțin 5 ani, până când cel sponsorizat devine cetățean.

Reply With Quote
Old 07-10-2016, 03:27 PM
DaAndrei DaAndrei is offline
Junior Member
Bobocel

Pentru ca am vazut discutii pe aceasta tema, revin cu niste citate direct din notele de asistenta pt. I134:
- Signing Form I-134 is under penalty of perjury under U.S. law). For this reason, it is not necessary to sign Form I-134 before a notary, nor to have your signature notarized after you sign it.
- If you are sponsoring more than one alien, you must submit a separate Form I-134 for each alien.

Pe langa detaliile acestea, am gasit si urmatoarea fraza:
- submit in duplicate evidence of income and resources as appropriate
Doar nu se apuca sponsorul sa imi trimita cu formularul si extrasele lui...? El prin 2000 a mai completat asa ceva, insa a zis ca nu i s-a cerut...
Reply With Quote
Old 07-10-2016, 03:55 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Documente complementare (dovezi ale resurselor financiare) se cereau și în 2000. Ceea ce nu se mai cere acum e notarizarea AoS, se face doar sub semnătură privată.

Reply With Quote
Old 07-11-2016, 05:29 PM
DaAndrei DaAndrei is offline
Junior Member
Bobocel

Da, sincer sa fiu mi se pare si mie normal, multumesc pt clarificare. Citatele de mai sus le dadusem fix din note, pt. ca vazusem in trecut ca inca erau neclaritati legate de subiect. Referitor la ce am intrebat, ne vom uita impreuna, avantajul nostru e ca respectivul e venit in tara tocmai in perioada asta si putem dezbate mai multe subiecte/curiozitati.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules