Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Detroit

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-12-2017, 10:31 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Radius iti multumesc f mult pentru informatii, noi suntem in proces de aplicatie de GC sponsorizat de angajatorul sotului, care e pe L1-A. Deocamdata nu stim exact ce contract de retentie va trebuie sa semneze pentru aceasta "favoare".
Plus ca din cauza vizelor si a mutarilor noastre succesive la capitolul experienta o am doar pe cea din Romania, de preparator universitar nici 3 ani, apoi 7 ani de ..pauza de sotie de H1-B-ist si inca 9 luni adunate aici ca instructor la un colegiu privat si apoi la un liceu. La colegiu eram exact pe treaba mea, electronica si telecom si urma sa tin cursul de Microprocesoare si microcontrollere cand l-au inchis. Deci nu sunt candidat de H1-B, mie imi trebuie un job entry-level, iar cu un astfel de job nu pot trage familia dupa mine din cauza venitului. Asteptam sa vedem cum se termina cu GC, iar apoi studiem optiunile.
Reply With Quote
Old 05-12-2017, 11:19 PM
Radius Radius is offline
Forumar fidel
Profesor

Default H1-b

Quote:
Originally Posted by pisicutza View Post
... la capitolul experienta [...] am [...] de preparator universitar nici 3 ani [...] si inca 9 luni adunate aici ca instructor [...]. Deci nu sunt candidat de H1-B [...].
Pe 90% din cei pe care i-am vazut aici cu H1-B sunt veniti de pe bancile scolii cu 0 experienta. Ce-i drept sunt veniti prin firme de plasament, specializate sa aduca oameni, etc. Am vorbit de asta pe alt thread.
Eu as incerca totusi de curiozitate.

Sper sa va iasa bine cu GC-ul sotului!
Reply With Quote
Old 05-13-2017, 08:48 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Tocmai situatia expusa de tine l-a determinat pe Trump sa revizuiasca intreg procesul pentru H1-B. Sotul a avut in 2010 viza H1-B, dar era bazat atat pe educatie cat si pe experienta anterioara pe pozitii similare, altfel dosarul e slabut si in mod normal nu ar trebui sa fie acceptat.
Doamne ajuta cu GC!

Last edited by Aramis; 05-13-2017 at 10:38 PM.
Reply With Quote
Old 06-02-2017, 02:25 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Randstat este agentie de recrutare de personal iar oficial esti angajatul Randstat, nu cred ca sponsorizeaza pentru green card.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules