Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Am cistigat Loteria Vizelor!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-07-2017, 08:22 AM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Radius View Post
Deci ce zice Trump...
E destul de clar ca nu prea avea habar despre ce inseamna acest program, incat i-a zis "diversory", in loc de "diversity". El doar e setat sa opreasca acest program prin orice mijloace. Fie ce-o fi! Mie mi se pare in continuare un program bun, pentru toti cei care isi doresc sa ajunga acolo si nu exista o alta cale pentru ei.

O mica corectie la ceea ce ai spus, nu se cer studii superioare, ci doar liceul (si diploma de BAC), sa nu ii bagam in ceata pe cititorii mai noi ai forumului.
Old 11-07-2017, 05:06 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Junior Member
Bobocel

Americanii needucati sunt nationalisti, iar boul asta este chintesenta imbecilior. Din Romania ajung f putini cu loteria si marea lor majoritate sunt oameni de calitate, educati etc, dar ganditi-va cati vin din celelate zone ale globului. Presupunand prin absurd ca ajung din romania 5000 de oameni pe an (sunt mai mult decat generoasa), raman 50000 de vize din cele 55000. E un procent mare de neispraviti in toti oamenii astia...Este o metoda mult mai usoara de a ajunge aici (in cazul in acre castigi), decat cu o viza de munca H1B care implica cunostinte nu gluma...tre sa fii asul asilor ca sa ajungi aici cu o viza de genul, pe cand cu loteria...liceul, ceva bani in banca si putin noroc. Cred ca asa percep ei situatia...
Reply With Quote
Old 11-07-2017, 06:57 PM
Radius Radius is online now
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Trump a afirmat ca DLV in forma asta nu'i benefica, si ca loteria ar trebui organizata pe baza meritelor, adica sa nu fie o loterile, ci asa cum e sistemul din Canada. Eu cred ca ar fi un lucru bun atit pt America cit si pentru nou veniti. Cei mai vechi stim citi au esuat aici, si multi odata intorsi acasa au luat'o de la zero pt ca au pierdut servicii, ori/si ininte de venire au vindut ce aveau, stresul si'a spus cuvintul si multe familii chiar si daca au ramas, s'au destramat.

Asa cum am mai spus, DLV era pe moarte mult inainte de Trump era. Bine ar fi ca toti cei veniti prin DLV sa fie ca cei din RO, dar din pacate nu'i asa.
Subscriu. Dar ma tem ca cele 50k de vize vor fi pur si simplu redistribuite la H1B, adica la indieni. Ei zic ca o sa fie un sistem meritocrat, si indienii sunt buni pe hartie (si numai pe hartie), dar pentru birocrati doar asta conteaza.
Daca romanii intra in competitie cu indienii la vize nu avem sanse prea mari (cel putin nu asa cum erau in DV).

Zuzustele, am gresit, ai dreptate se cere numai liceul, dar eu n-am intalnit pe nimeni care sa vina aici cu DV din RO doar cu liceul (adica fara experienta de munca si/sau fara facultate).
Reply With Quote
Old 11-07-2017, 08:49 PM
axacos's Avatar
axacos axacos is offline
Junior Member
Bobocel

Si cu H1B are o problema...si la alea vrea sa umble si cred ca o mare problema o are cu indienii care iau vizele astea. In fine...ce o fi o fi.
Din Romania, marea majoritate care vin cu loteria, au studii superioare, dar sunt si exceptii...Oricum, eu am dubiile mele in legatura cu cat de veridica este loteria. Nu sunt foarte convinsa ca e doar noroc chior. Eu cred ca din milioanele de participanti, filtreaza o suta doua de mii. Pe cei selectati ii departajeaza in functie de CN...pe cei pe care ii vor f tare ii includ in plaja care va lua si va ajunge sigur la interviu, iar pe restul, ii tin intr-un fel in standby... Repet, e doar parerea mea.
Ca fapt divers, unchii mei sunt veniti aici din 93 cred. Amandoi medici. El si-a dat stepurile in Budapesta, ea in america. El a venit cu J1, ea cu J2. Au jucat la loterie de cel putin 5 ori. In 2001 erau la un pas de expulzare...le expirau vizele (le schimabsera in H1B, dar nu am inteles eu exact ce schema era in situatia lor, cert e ca spitalele nu voiau sa le sponsorizeze actele si un proces cu ele ar fi periclitat joburile pe care le aveau. In anul ala au castigat loteria, in stuatia in care aveau si copii nascuti in america.
Reply With Quote
Old 11-13-2017, 09:01 PM
Lorenn2017 Lorenn2017 is offline
Junior Member
Bobocel

Salutare! Pentru ianuarie cut-off-ul este 8200.
Bafta tuturor!
Reply With Quote
Old 11-15-2017, 08:56 AM
daniborca daniborca is offline
Junior Member
Bobocel

Default merci

multam fain, pana la 23000 mai este o leaca
Reply With Quote
Old 11-15-2017, 09:34 AM
Junior Member
Bobocel

Oooo...... ai de asteptat
Eu am 12xxx, si speram sa fiu prin februarie, dar.... se misca cam greu.
Reply With Quote
Old Yesterday, 05:18 PM
Junior Member
Bobocel

Buna,
Cut-off-ul pentru februarie 10700.
Bafta!
Reply With Quote
Old Yesterday, 08:37 PM
daniborca daniborca is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Lorenn2017 View Post
Buna,
Cut-off-ul pentru februarie 10700.
Bafta!
hai ca nu e februarie dar in Martie nu scapi

Bafta
Reply With Quote
Old Yesterday, 10:59 PM
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by daniborca View Post
hai ca nu e februarie dar in Martie nu scapi

Bafta
Multumesc, clar nu mai scap😁
O sa-ti vina si tie randul😉
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules