Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Primii pasi

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-11-2018, 11:00 AM
kataxy kataxy is offline
Junior Member
Bobocel

Din ceea ce stiu / nu este chiar similar - in sensul ca SSN sa fi fost emis gresit si ma refer doar strict la schimbarea acestuia din NOT VALID FOR EMPLOYMENT in Without Restriction - numarul alocat ramane acelasi/identic. O data ce a primit un numar de social security (cu sau fara drept de munca, cu acordul DHS sau nu) acel numar ramane identic pe viata. Faptul ca incadrarea a fost gresita nu va duce decat la anularea celui vechi si emiterea unuia nou conform statutului prezent dar cu acelasi numar. Eu personal nu stiu pe nimeni care sa fi avut schimbat complet SSN ul cu vreun numar diferit fata de cel detinut anterior indiferent de situatie. ( ma refer strict la cazul de mai sus in care SSN ul detinut nu era valid pt munca iar dupa schimbarea statutului a primit unul valid fara restrictii).
Reply With Quote
Old 05-11-2018, 06:35 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by MichaelaVA View Post
[...]
Problema este time sensitve, daca nu primeste cardul in 2 saptamani pierde internshipul de la aeroport pentru vacanta de vara, pentru ca pierde programarile la fingerprints, FBI si TSA airport security clearance, si testele preliminare. Daca SSA schimba acum numarul ei SSN, pentru ca l-au emis gresit in 2013, noi va trebui sa refacem toate aplicatiile pentru colegii, printre care si una stufoasa la Navy Academy, plus dosarul pentru bursa RTOC de $200k pe care i-au aprobat-o deja.
La programari tre sa se duca cu cardul in mana sau doar cu numarul? Foloseste numarul din 2013 si fa pe prostul...
In fine, alta recomandare e sa consulti un avocat de ... immigration, probabil.
Reply With Quote
Old 05-12-2018, 03:27 PM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Multumesc pentru raspuns kataxy, ar fi bine sa-i vina cardul SSN in cateva zile, cu acelasi numar alocat in 2013. Eu am o prietena care a venit cu loteria in 2009, a aplicat pentru SSN in luna mai in CA, iar dupa repetate vizite la SSA tot nu l-a primit. In august 2009, cand s-a mutat in VA, a aplicat dinnou pentru SSN in VA, si dupa vreo 10 zile surpriza - a primit 2 SSN-uri cu numere diferite, unul emis in baza aplicatiei din CA, al doilea in baza aplicatiei din VA. A trebuit sa aleaga unul dintre ele, si sa-l duca inapoi la SSA pe al doilea.

@Radius, merci, asa m-am gandit si eu, sa completam documentatia pentru internship cu numarul care i-a fost alocat in 2013, dar nu ne ajuta prea mult pentru ca trebuie sa prezinte documentele in original cand are programarile. Am avut o sedinta marti la aeroport, unde ni s-a repetat de 3 ori ca doar documentele din lista de mai jos, in original, sunt acceptabile pentru internship. M-au chestionat in public despre statutul nostru si nu pareau fericiti ca nu suntem US Citizens, iar fata e nascuta in afara SUA. Vom vedea... Tot procesul dureaza 30 de zile, trebuie sa prezinte un document din lista A, si o combinatie de documente din lista B si C, si sa parcurga procesul de acreditare pentru SIDA badge exact ca si angajatii aeroportului. Lista de documente acceptabile este cea de mai jos (primul link) pagina 2. Din lista C singurul document pe care putem sa-l obtinem noi este SSN-ul, care e obligatoriu sa fie fara restrictii. Asa ca m-am dus miercuri la SSA sa cer un SSN fara restrictii, si i l-au anulat pe cel vechi, pe motiv ca s-a emis gresit in 2013, cum spuneam... Deci daca il primeste pe cel nou pana are programarile e ok, altfel nu are niciun document din lista C. Sincer, sunt satula pana in gat de tot procesul de imigrare, avocati si clearance, as prefera sa nu mai am nevoie veci de ei. Credeam ca s-a terminat circul cu actele cand am primit green cardurile. In toamna vom fi eligibili sa aplicam pentru cetatenie. Sper sa nu mai avem surprize si cu asta. Merci de recomandare, daca nu se rezolva cu SSN-ul fetei am sa apelez si la un avocat, desi mi-e o sila... http://www.juneau.org/airport/docume...aSIDAbadge.pdf

Aici e explicat o parte din procesul de background check pentru aeroporturi, pe care fata mea l-a facut deja in toamna lui 2017 cu FAA pentru scoala de pilotaj, pre-TSA si legitimatia de student pilot. Acum trebuie sa repete background check cu FBI, TSA si DHS, sa faca un curs pentru SIDA badge, si sa treaca niste teste pentru a putea sa faca internshipul.

http://nata.aero/data/files/GIA/empl...hkruleexpl.pdf
Reply With Quote
Old 05-15-2018, 02:58 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Mihaela, noul SS card va ava acelasi numar, asa ca nu va fi nici o problema.
SS card initial trebuie anulat, ca voua nu v'a retinut cardurile vechi e fost o eroare. Daca ii cer cardul, mergeti la SSA office unde ati aplicat si cereti a letter ca dovada ca aplicatia primita de SSA office.
Reply With Quote
Old 05-17-2018, 12:25 AM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Mihaela, noul SS card va ava acelasi numar, asa ca nu va fi nici o problema.
SS card initial trebuie anulat, ca voua nu v'a retinut cardurile vechi e fost o eroare. Daca ii cer cardul, mergeti la SSA office unde ati aplicat si cereti a letter ca dovada ca aplicatia primita de SSA office.
Multumesc, Milie, am primit cardul nou, este ok, are acelasi numar.
Reply With Quote
Old 06-27-2018, 02:13 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Mihaela, SSN nu se schimba este acelasi pe viata. un om nu primeste alt SSN decat in situatii extreme de exemplu schimbarea identitatii, o persoana care a fost martor la o crima si autoritatile ii dau un nou nume, un nou ssn si il muta in cealalta parte a tarii pentru a-i salva viata.

SSN cu specificatia ca nu are drept de lucru inseamna ca persoana nu are in acel moment drept de lucru dar il poate obtine in viitor. nu inseamna ca SSN a fost eliberat gresit. exista un card separat care se numeste work permit si exista persoane care au obtinut ulterior acest work permit pe care il prezinta impreuna cu SSN cardul care are restrictii.

ideea ca un SSN fara drept de munca este eliberat gresit mi se pare gresita.
bine ca intre timp ai primit ceea ce asteptai, m-am pus pe scris pentru ca aveai atatea carduri si ssn-uri eliberate "gresit" si trebuia sa obtii altele.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules