Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Affidavit of Support - I134

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-09-2014, 06:51 PM
claudiur claudiur is offline
Junior Member
Bobocel

Default Dorim sa venim in Nashville

Va salutam,
am fost instiintati cam am fost selectati pentru DV......dupa care a urmat euforia....Am ajuns la concluzia ca in cazul in care luam viza dorim sa mergem in Nashville.Noi zicem ca indeplinim aproape toate conditiile mai putin cea cu AOS.
Suntem o familie de 3 persoane ,eu 42 ani subinginer mecanic , sotia 41 ani tehnoredactor , copilul 12 ani....elev.
In principal ne intereseaza daca ne poate ajuta cineva cu acest AOS?
Va multumim
Reply With Quote
Old 05-10-2014, 01:15 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

cam greu să se găsească cineva care să facă AoS așa pe nepusă masă. probabil că nu știi ce implică el.
apoi AoS nu este obligatoriu, dacă aveți alte resurse financiare.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 05-10-2014, 01:47 PM
claudiur claudiur is offline
Junior Member
Bobocel

Este prima oara cand postez pe vreun forum si asa am crezut de cuviinta sa incep ...prin a ne prezenta sumar ,si a spune ce dorim..
Intradevar,poate pe undeva am gresit....nu o sa avem nevoie de sprijin financiar , am spus ca indeplinim toate conditiile (detinem un apartament care usor il vindem la 60k Euro), ma refeream la faptul ca ,citind acest forum am observat ca au fost cazuri cand , chiar cu conditii financiare bune, la ambasada uneori iti cere si acest AOS.De ce sa nu ma duc pregatit beton.De documentat m-am documentat cred eu destul de bine ,stiu ce implica acest AOS din partea celui care semneaza....Sa revenim...noi avem nevoie mai mult si mai mult de sprijin pe o perioada scurta cand ajungem in Nashville , si aici ma refer la faptul ca o sa avem nevoie de indrumare catre ...inchiriere apartament , depunere cerere pentru SSN si GC , inchiriere masina......si cam tot ce ar mai fi nevoie...
Totusi am avea nevoie si de diferite tipuri de sfaturi , gen zona aceea este buna ,zona aceea este cu probleme , zona aceea ofera mai multe locuri de munca in domeniul tau...etc.
Poate de data asta am cam lamurit unele aspecte...
Sper ca prima postare sa nu fi fost chiar asa gresita..
Reply With Quote
Old 05-10-2014, 04:25 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

ar fi trebuit să īncepi prin a te prezenta aici http://www.paginaloteristilor.ro/for...ad.php?t=14168
dar nici asta nu e obligatoriu...
nici n-am zis că o să ai nevoie de sprijin financiar. AoS-ul īnseamnă mai mult decāt atāt. īn momentul īn care īl depui la secția IV sponsorul tău intră īntr-un contract de terță parte cu guvernul federal, prin care el primește doar obligații. pānă īn momentul īn care fie devii cetățean (tu ca sponsorizat și separat fiecare din dependenții tăi) sau acumulezi punctele de SS necesare sponsorul e răspunzător financiar pentru tine, la nivel federal (și dacă are ghinion, și la nivel de stat).
depunere cerere pentru GC? și zici că te-ai documentat despre ce īnseamnă loteria?

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 05-11-2014, 04:24 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by claudiur View Post
Va salutam,
am fost instiintati cam am fost selectati pentru DV......dupa care a urmat euforia....Am ajuns la concluzia ca in cazul in care luam viza dorim sa mergem in Nashville.Noi zicem ca indeplinim aproape toate conditiile mai putin cea cu AOS.
Suntem o familie de 3 persoane ,eu 42 ani subinginer mecanic , sotia 41 ani tehnoredactor , copilul 12 ani....elev.
In principal ne intereseaza daca ne poate ajuta cineva cu acest AOS?
Va multumim
Asa de curiozitate: ce v-a facut sa alegeti Nashville?
Reply With Quote
Old 05-14-2014, 09:45 AM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Prin definitie, in Nashville locuieste nashul.

Din zbor, am cam inteles ca Knoxville si Nashville sunt in general OK. Ba chiar si Chattanooga. Memphisul, din pacate, nu e.
Old 05-14-2014, 02:40 PM
Gina_g Gina_g is offline
Junior Member
Bobocel

Memphis-ul de ce nu e? Locuiesc aici de 7 ani. Exista o comunitate foarte mare de romani in Memphis, de exemplu.
Reply With Quote
Old 05-14-2014, 10:55 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Acum un an mi-ar fi prins bine mai multe informatii despre Memphis. La avea vreme mi-am format o imagine in general negativa Vezi ce am postat atunci in forumul despre Nashville. Prea multe nu am de adaugat de atunci.
Old 05-15-2014, 12:48 AM
Gina_g Gina_g is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Virag View Post
Acum un an mi-ar fi prins bine mai multe informatii despre Memphis. La avea vreme mi-am format o imagine in general negativa Vezi ce am postat atunci in forumul despre Nashville. Prea multe nu am de adaugat de atunci.
Este adevarat: exista foarte multe zone in SUA care sunt superioare Memphis-ului. Insa, exista foarte multe avantaje in a locui aici. Comunitatea de romani de aici este extraordinara, costurile sunt relativ scazute, si cultura orasului este interesanta si dinamica. In ceea ce priveste oportunitatile de munca, exista suficiente.

Desigur, daca ma intrebi acum dupa 7 ani, daca m-as muta, ti-as raspunde da. Insa vreau sa subliniez ca Memphis-ul este, dupa parerea mea, un loc de inceput foarte bun. Sosesc romani noi aici in fiecare an (Marea majoritate vin cu job-ul sau sa studieze la universitate). Multi au plecat in Chicago sau Washington, dar s-au intors dupa un an.

Nashville-ul este frumos, desi poate putin prea "country" (Prefer "blues"-ul si rock and roll-ul Memphis-ului ).

Virag, am vazut ca ai postat intr-un thread despre job-uri in academie. Lucrezi in academie?
Reply With Quote
Old 05-15-2014, 01:09 AM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Acum un an intervievam pentru un job in Memphis, vezi la http://www.paginaloteristilor.ro/for...ad.php?t=14010
Momentan m-am stabilit un pic mai la sud.

Ma simt un pic vinovat ca ti-am facut orasul cu ou si otet. Cred ar fi timpul sa-i arati si partea pozitiva. Cred si ca este foarte important sa arati ca exista o retea de romani acolo.

Hail State!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules