Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-18-2015, 09:30 PM
cenghra cenghra is offline
Junior Member
Bobocel

Default Intrebare!!!

Buna ziua, ma numesc Raul C. sunt din Targu Mures si am o mare dilema. Lucrez la o campanie multinationala in domeniul farmaceutic si am primit o oferta de munca in state, cu posibilitatea de a merge cu familia dar problema este in felul urmator. Sotia mea este medic stomatolog si nu stim daca ar putea profesa acolo sau daca i se recunoaste diploma. Ea a terminat la UMF Targu Mures, a fost sefa de promotie si este specializata pe chirurgie maxilo-facial si implantologie. Oferta este foarte tentanta in sensul ca voi castica 51500$ pe an iar cazarea ne este asigurata de catre companie. Intrebarea este in felul asta: la sotie i se recunoaste diploma ar avea sanse sa profeseze acolo, este un salar decent pt state sau un salar bun? Astept raspunsuri.
PS: Sotia este medic de 5 ani, a mai lucrat aproximativ 2 ani si jumatate in emiratele arabe unite si 1 an in Londra. Poate aceasta experienta sa o ajute?
Reply With Quote
Old 11-19-2015, 01:38 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Raspunsul e destul de problematic. Depinde care'i scopul vostru pe termen lung. Depinde unde va fi jobul tau, in ce domeniu, cit de stabila'i firma, ce sanse ai sa te sponsorizeze pt rezidenta.
Mai simplu, sotia ta, desi are ceva atuuri prin faptul ca are experienta in UK, si Emirate, ca sa profeseze aici va trebui sa fie certificata, si asta inseamna examene, de care nu ma indoiesc ca le va trece, dar dureaza.
Am mentionat locatia jobului tau, pt ca salariul tau, pare destul de bun privit din RO, dar aici, nu'i impresionant. Desi mentionezi locuinta asigurata, ceea ce'i foarte rar. Ar fi mai convenabil sa'ti de allowance si tu sa gasesti ce va convine.
Reply With Quote
Old 11-19-2015, 07:16 AM
Junior Member
Bobocel

Mersi pt raspuns. Este defapt un transfer intre fabrici, lucrez pentru Novartis iar transferul este la o fabrica Sandoz situata in Princeton, NJ. Transferul este de 3 ani. Novartis este lider in lume in dezvoltarea si producerea de antibiotice. Lucrez pentru ei de 17 ani si am fost transferat pana acum in 8 tari. Eu zic ca este stabila compania. Deaia intrebam ca sa stim daca si sotia poate profita de asta. Eventual niste detalii cu acele certificari si cam cat ar dura?
Reply With Quote
Old 11-19-2015, 07:27 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

mai nti, depinde cu ce fel de viză intenționează să te aducă n SUA. de asta depinde dacă soția poate sau nu lucra și ea. pe urmă, dacă e vorba doar de 3 ani, slabe șanse să apuce să și facă toate stepurile și să mai apuce să și practice.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 11-19-2015, 07:44 AM
Junior Member
Bobocel

Asta cu viza chiar nu stiu, nici habar nu am. Ei "compania" , intotdeauna cand m-au transferat am luat-o si pe sotie. Asa a lucrat in emirate si in anglia numai ca in aceste tari vad ca este mai usor. Cazarea ne este asigurata de catre companie oriunde am merge prin contract. Specific ca si in tara am salar mult peste media din RO si nu stiu daca as mai accepta acest transfer daca sotia nu prea are sanse de practica acolo.
Reply With Quote
Old 11-19-2015, 01:16 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by cenghra View Post
Mersi pt raspuns. Este defapt un transfer intre fabrici, lucrez pentru Novartis iar transferul este la o fabrica Sandoz situata in Princeton, NJ. Transferul este de 3 ani. Novartis este lider in lume in dezvoltarea si producerea de antibiotice. Lucrez pentru ei de 17 ani si am fost transferat pana acum in 8 tari. Eu zic ca este stabila compania. Deaia intrebam ca sa stim daca si sotia poate profita de asta. Eventual niste detalii cu acele certificari si cam cat ar dura?
Compania'i stabila, fara discutie, dar cost of living in East Hanover, NJ, e unul dintre cele mai scumpe. Chiria pt un apartament de 2-3 dormitoare e undeva in tre $2000 si $2500. Daca cazarea'i asigurata de companie, problema e in ce zona.
Cu certitudine cu L visa ai sanse sa'ti reinnoiasca viza, pt alti 3 ani, sint multe avantaje pe care H1B visa nu le ofera (drept de munca pt sot/sotie).
http://www.uscis.gov/working-united-...ive-or-manager
Ignora ca'i pagina consulatului din UK, continutul e acelasi si pt tine:
http://london.usembassy.gov/niv/work2.html

In legatura cu sotia ta, as spune ca's necesari cel putin 2 ani pina va fi acreditata/licentiata sa lucreze aici. Mai jos e un site care ofera suficienta informatie free, care impreuna cu alte informatii pot forma o imagine concreta.

http://www.foreigntraineddentists.net/new-jersey.html
American Dental Association ofera citeva informatiii free, ofera si un ghid pe bani.
http://www.ada.org/en/education-care...ental-students

Cum am mai spus, depinde ca planuri de viitor aveti.

Last edited by Milie; 11-19-2015 at 01:26 PM.
Reply With Quote
Old 11-20-2015, 06:59 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Quote:
Asta cu viza chiar nu stiu, nici habar nu am. Ei "compania" , intotdeauna cand m-au transferat am luat-o si pe sotie. Asa a lucrat in emirate si in anglia numai ca in aceste tari vad ca este mai usor. Cazarea ne este asigurata de catre companie oriunde am merge prin contract. Specific ca si in tara am salar mult peste media din RO si nu stiu daca as mai accepta acest transfer daca sotia nu prea are sanse de practica acolo.
Tipul vizei este un aspect care merita o atentie deosebita.
Viza L permite ca sotia sa aplice pentru permis de munca (EAD) imediat ce primeste SSN. Procesul dureaza 3 luni si costa cu totul 500 USD.
Viza H1B nu permite sotiei sa lucreze decat dupa ce este inceput procesul de obtinere a unui GC, ceea ce se poate face cel mai devreme dupa minim 6 luni de locuit in US. Si atunci va trebui aplicat pentru EAD si asteptat cele 3 luni.
In general medicii din Romania care au venit aici nu au reusit sa isi echivaleze studiile si sa primeasca drept sa profeseze. Unii s-au reorientat profesional, altii s-au apucat serios de scoala, care dureaza cativa ani si costa f mult, de ordinul zeci de mii de USD.
Succes in luarea unei decizii cat mai bune!
Un salariu de 75k pentru zona voastra de interes este mediu, dar faptul ca aveti cazarea asigurata este un avantaj.
Reply With Quote
Old 11-29-2015, 01:07 PM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Raul, just ask Novartis for acommodations for your wife. WTH, they need you, don't they, after eight relocations? Don't sell yourself under the market price!!! You are are a professional.

Iar salariul de 75K e peanuts pentru acea companie. Cu riscul sa ma repet, WTF are we doing here? Noi trebuie sa ne vindem la pretul corect.

Last edited by Aramis; 11-29-2015 at 04:40 PM.
Reply With Quote
Old 12-02-2015, 04:27 AM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Exista mai multe site-uri unde poti sa vezi salariile de la Novartis NJ, doua exemple aici:
https://www.glassdoor.com/Salary/Nov...ries-E6667.htm
http://www.payscale.com/research/US/...ovartis/Salary

Din cate stiu eu, in cel mai rau caz sotia ta va trebui sa repete rezidentiatul, iar in cel mai bun caz va trebui sa mai faca niste cursuri universitare si/sau postuniversitare. Implanturile, chirurgia maxilo-faciala, ortodontitia, tratamentele cu laser s.a.m.d. se considera specializari postuniversitare in SUA. Rezidentiatul dureaza intre 3 si 8 ani, functie de specialitate. Cu cat sotia ta are mai multe specializari in ramura ei, procesul de echivalare/obtinerea licentelor este mai lung si mai costisitor. O parte dintre licentele din SUA se reinoiesc periodic, iar pentru reinoiri se plateste o taza si se cere "continuous education", care se plateste si se parcurge separat. Licenta DDS sau DMD e necesara pentru general dentistry, family practice, cosmetic dentistry (tratamente de canal, extractii, tratamente cu fluor etc.). Pentru cleaning exista o licenta de igienist. Asigurarile medicale sunt multe si complicate in SUA. Se foloseste un sistem centralizat de billing/coding (ICD-10), iar doctorii din toate specialitatile trebuie sa cunoasca si sa inteleaga sistemul ca sa-si practice meseria si sa-si incaseze banii de la firmele de asigurari. Poate ar fi bine sa cititi si acest articol despre obstacolele pe care le au de trecut doctorii straini in SUA. Este publicat de Migration Policy Institute:
http://www.migrationpolicy.org/resea...-professionals

In zona mea (DC metro) stiu doar doi doctori stomatologi de origine romana, care au reusit sa obtina licentele necesare. Stiu o doctorita care a lucrat in Romania si UK inainte sa ajunga in SUA. Vedeti ce scrie la bios pe site-ul ei: "Dr. Claudia C. Cotca is a 3 times alumni of the University of Michigan, with degrees in Chemistry, Cellular Molecular Biology, Toxicology, and Oral & Dental Surgery." http://www.dclaserdentist.com/aboutus.html

Stomatologul meu este absolvent de UMF Cluj si lucra in facultatea de Stoma cand a castigat loteria vizelor, iar in SUA a trebuit sa-si ia o licenta DDS pentru care a mai facut inca 4 ani de studii universitare si postuniversitare, la VCU Richmond, cu costuri de sase cifre. Desi a absolvit VCU in '97, abia in 2001 a reusit sa-si deschida un cabinet individual http://myashburndentist.com/

Pentru non-rezidenti scoala costa mai mult decat pentru cetatenii americani si rezidentii permanenti. Asa ca statutul, viza cu care ajungeti in SUA, sunt foarte importante pentru perspectivele voastre de cariera. Va doresc mult succes la negocieri si luarea unei decizii.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules