Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-08-2013, 04:42 PM
ionescu64 ionescu64 is offline
Forumar fidel
Aspirant

Default FAFSA burse si pentru elevii loteristi?

Apelez, din nou, la sfatul vostru. Poate fata mea sa aplice pentru "bursa" prin sistemul FASFA sau ca loteristi nu avem dreptul? La ce burse are dreptul ca sa nu-i afecteze statutul de DV3 si ulterior cetatenia? Multumesc. Am avea o parte din bani, dar ne-ar prinde bine ceva pe langa ei.
Status nou (notificare) 17 august
Data interviu: 4 octombrie
Vizita medicala: 25 septembrie, Regina Maria
Interviu si viza obtinuta: 04.10.2012
Bilete spre LA: 14.10.2012
Green Card si SSN: 30 octombrie 2012
Acte naturalizare N400 depuse: 31 iulie 2017
Interviu naturalizare 21 noiembrie 2017
Programare juramant 21 decembrie 2017
Reply With Quote
Old 01-08-2013, 05:12 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

da, poate aplica la FAFSA. dar o face degeaba īn primul an de rezidență. bursele și īmprumuturile pentru studii nu sunt considerate "ajutor".

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 01-08-2013, 05:41 PM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Pina nu are un an de rezidenta, costurile de studii sint la nivel de out-of-state, deci mult mai mari.
Old 01-09-2013, 04:21 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Ceea ce s-a spus mai inainte e adevarat, dar e de precizat ca anul de rezidenta trebuie implinit, NU la data aplicatiei FAFSA, ci la data cind incepe studiile, adica probabil undeva pre sfrisitul lui August. Ba mai mult, daca la data aceea nu indeplinieste conditia, dar dupa 2 luni indeplineste conditia de rezidenta, tuition va fe prorated, adica veti plati 2 luni tuition out of the state, si resutul tuition as a resident of the state. Pt ca sinteti in California, cred ca va fi mai usor decit in alte state. Un lucru-i de mentionat: hirtzogaria e notorie, si va trebui sa facecti dovada TUTUROR veniturilor, inclusiv venituri din afara USA, si in plus se iau in considerare investitiile financiare, imobiliare, la fel si "veniturl" pe membru de familie. E o formula matematica complicata. De exemplu, daca venitul pe membru de familie e f scazut, nu inseamna ca financial aid va acoperi buna parte din tuition, pt ca se ia in considerare si posibilitatile de plata a lonului. Daca venitul e ridicat, de asemenea se poate intimpla ca financial aid sa acopere buna parte din tuition, pe motivul ca familie "isi permite" cheltuiala cu studiile. SI nu in ultimul rind, se tine cont de rezultatele la invatatura.
Stiu ca suna curios, dar uneori un colegiu privat "costa" mai putin decit unul de stat, pe motiv ca de multe ori (daca e vorba de un student bun) colegiile private ofera scholarships substantiale.

http://www.stratagee.com/resources/e...reference.html
Reply With Quote
Old 01-09-2013, 06:10 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

In functie de venitul pe familie, te poti califica pt. diverse granturi si sa nu platesti deloc tuition. Esti in California? Daca vrei, putem continua discutia pe PM.
Old 01-10-2013, 03:33 AM
annutza999's Avatar
annutza999 annutza999 is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by ionescu64 View Post
Apelez, din nou, la sfatul vostru. Poate fata mea sa aplice pentru "bursa" prin sistemul FASFA sau ca loteristi nu avem dreptul? La ce burse are dreptul ca sa nu-i afecteze statutul de DV3 si ulterior cetatenia? Multumesc. Am avea o parte din bani, dar ne-ar prinde bine ceva pe langa ei.

Buna,

Eu am aplicat pentru Fafsa in 2012 si am primit Federal Pell Grant si alte chestii. Poate sa aplice, dar dupa ce implineste 1 an de rezidenta. Vezi ce granturi iti poate da si statul, de exemplu in NYS este TAP.
Reply With Quote
Old 10-28-2013, 12:12 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Noutati despre FAFSA:
http://www.insidehighered.com/news/2...-financial-aid
Old 07-26-2016, 03:54 AM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Este cineva care a trecut printr-o situatie similara, sau care poate sa-mi dea mai multe detalii despre obtinerea unui student loan (sau alte variante de finantare) pentru un student Canadian de origine romana, care urmeaza sa inceapa Law School in Michigan, in 15 august? De la scoala li s-a spus ca au nevoie de garantii pentru primul an de studii, respectiv dovada ca detin suma integrala pentru primul an de studii (42,000 USD) intr-un depozit bancar. Din pacate, au doar 1/2 din suma, iar pentru cealalta jumatate ar fi vrut sa ia credit. Bancile Canadiene le acorda imprumut de studii pentru SUA doar daca au un US garantor/co-signer, rezident sau cetatean US. Stiti cumva daca exista si alte variante de finantare pentru studentii canadieni, care vin la studii in US? Multumesc anticipat pentru informatii.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules