Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Forum de calatorii

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-20-2017, 04:25 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Pe linga ce a spus Radius, sint surprinsa de faptul ca 2 oameni educati pot fi atit de dezinformati, lua decizii atit de ....as spune idioate. Cumpara un RV in EU, si vor sa calatoreasca in jurul lumii, cu preponderenta pe continentul American.
Daca as fi fost in locul lor cu banii platiti pe shipping, as fi luat o vacanta de citeva saptamini, venit aici, studiat terenul, si cu siguranta ar fi fost mult mai pregatiti pt turul asta, poate ar fi gasit un deal mai bun decit INVECO, ca sa nu mai spun ca ar fi fost mai simplu de reparat/maintenance un camper autohton decit unul Europeean....si mai ieftin. M'oi fi americanizat, dar chiar nu'mi pot inchipui cum poti trai zi de zi o lunga perioada de timp 2 adulti si 3 copii destul de mici intr'un spatiu atit de restrins. Ce sa mai spun de cita greutate au adaugat, cu toate "imbunatatirile", un motor chiar si Diesel, e mi se pare mic, mai ales cind calatoresti tot timpul, pe orice vreme, si la orice altitudine. Ce sa mai spun de Alaska.
Noi avem un 25 ft camper (not RV), cu 2 slides si dupa o saptamina, mai ales daca vremea nu'i buna, incepi sa simti lipsa de spatiu.
Ma intreb daca la sfirsitul turului aveau aceeleasi impresii/atitudini.
N'or fi vamesii Americani sfinti, dar dinLe Havre si pina'n FL, citi au avut acces la masina aia, si citi au fost tentati sa ia ceva.
Cu certitudine a fost o experienta de viata, nu oricine'i capabil de asa ceva.
Reply With Quote
Old 05-30-2017, 11:49 PM
Radius Radius is online now
Forumar fidel
Profesor

Default gata

Gata, am citit toata calatoria lor. Din cei 4 ani si 4 continente, doar 2 ani sunt relatati din America de Nord si Sud. Presupun ca n-au mai facut pana la urma Europa, Asia si Africa. Motivele nu le cunosc, n-am gasit pe net nimica. Cu siguranta criza mondiala din 2009 i-a afectat pana si pe ei.
Exista o "propunere" de carte pe care au lansat-o in jos-ul paginii asteia: http://poraquiporalla.com/Pages/r_20...a_sfirsit.html dar site-ul ala "oficial" nu le mai merge - cel putin nu de aici de la mine.
Milie, nu stiu daca se "renteaza" sa vii pana in SUA sa te convingi inainte sa pleci la drum. Deci, tu ai merge in vacanta in Africa de vreo 2 saptamani inainte de a face... o vacanta acolo?
E drept, decizia de a lua un Iveco din Franta (sau Romania) pentru a-l folosi in mod aproape exclusiv pe continent american nu e prea inteleapta, dar am impresia ca au fost sponsorizati de dealer-ul Motorhome. Oricum, s-au fript si s-a cam vazut pe durata intregii vacante: blocari in nisip, pietris, santuri, dealuri... suspensii rupte, piese lipsa, motorina pe alocuri... mereu trebuiau salvati de vreun 4x4, towing, etc. Prietenii lor 14pieds-ii cum le spune, au avut inspiratia de a tracta un camper cu un pickup truck care s-a dovedit a fi o idee mult mai inteleapta desi ei nu recunosc asta in relatarile lor (n-au cum, l-ar fi suparat prea tare pe acel Liviu, nasul lor si probabil sponsorul de la Motorhome).
Cat priveste spatiul, si ei relateaza deseori ca le cam lispeste linistea, intimitatea insa privesc aceste lucruri cu optimism si se bucura de "viata in familie" cu limitarile pe care le au. Am inteles ca de condus au condus putin relativ la timpul petrecut (se invarteau la 100km/zi). E o viata de cort care se poate trai, si se poate chiar bine, dar trebuie sa vrei, sa-ti placa si sa fi facut pentru asta.
Or fi ei educati, dar la o calatorie de o astfel avengura, te iei dupa cum au procedat altii (francezi, in cazul lor) si dupa ghiduri. Dupa ce povestea lor a luat amploare - chiar ei o relatau - au mai fost vreo cativa care tot cu un Iveco le-au urmat calea.
Reply With Quote
Old 05-31-2017, 02:10 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Tot patitu'i invatat...pina la urma solutia ideala e doar "ideala".
Daca vreau sa merg in Africa,daca pot ma interesez direct de la sursa, ori macar de la cei care au fost in Africa, n'as merge in Africa. Dar USA nu'i Africa, zic eu. Dar poate ai dreptate, ca la prima vizita poate n'ar fi simtit pulsus de aici.
Cealalta varianta- truck+ camper- nu functiona, pt ca nu ai voie sa calatoresti in camper; toti pasagerii trebuie sa fie in truck, ori asta n'ar fi fost posibil pt ei.
Chiar si fara criza, bugetul lor era destul de subtire cind te gindesti la mincare, haine (mai ales pt copiii care cresc repede), benzina, camping fees, ce sa mai vorbesc de asigurari de tot felul, dar mai ales medicala.
Reply With Quote
Old 06-02-2017, 01:59 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

in tara asta cheltuielile cu imbracatul sunt neglijabile daca nu esti pretentios. eu as putea imbraca 3 copii si 2 adulti pe mai nimic, se numeste Goodwill...
Old 06-02-2017, 06:05 PM
Radius Radius is online now
Forumar fidel
Profesor

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
[...] bugetul lor era destul de subtire cind te gindesti la mincare, haine (mai ales pt copiii care cresc repede), benzina, camping fees, ce sa mai vorbesc de asigurari de tot felul, dar mai ales medicala.
Dupa cum a zis Claudia, nu cred ca hainele ar fi fost o problema financiara.
As adauga ca nici asigurarea medicala pentru ca ei - mai mult ca sigur - au venit cu asigurare cumparata din Europa. Eu cand am venit aici mi-am luat asigurare pe 6 luni de la Aliantz din Brasov si am dat vreo $100 pe ea. Stim si noi ca nu face nici doi bani asigurarea asta, dar la urgente este acceptata (sau mai bine zis, iti ramburseaza ei ceva).
Benzina (motorina) a fost destul de ieftina pe continent american si la un motor de 3.0l chiar cu 5 tone in spate, consumul lor a fost agreabil, s-au incadrat in buget. Nu pot spune acelasi lucru de Europa.
Camping fees - aici au stat mai mult prin parcuri neamenajate, in parcari la hotel sau la politie insa ce-i drept aici se pot duce banii repede de tot.
Mancare - ei si-au bazat-o pe fructe si legume (ahem... ce sa zic!)... unde sunt convins ca a fost costisitoare, dar e un aspect de la care nu tre sa te zgarcesti... nu cred ca a fost ea mai scumpa de cat ar fi fost daca ar fi stat acasa. Preturile la mancare in Franta sunt mult mai mari.
Unde cred eu ca li s-a dus banii cel mai mult a fost pe chestii ne-prevazute: asigurarea la RV in anumite tari, service, o calatorie cu avionul pana la locul de munca, un vapor/ferry pe ici pe colo, tot felul de taxe (vamale, de trecere, de parcare, de curent in camping, etc.)

America s-a dovedit a fi abordabila la bugetul pe care l-au avut.
Ce cred eu ca s-a intamplat este ca a venit criza peste ei si au ramas fara job. Sotia mea era angajata la un arhitect in constructii pe vremea aia si pe timp de criza nu se construia absolut nimica - ba chiar erau unele constructii care au fost pur si simplu abandonate in mijloc de proiect - si asta aproape in toata lumea (exceptie facand poate Dubai). Timpul nu se poate sa fi fost mai prost pentru ei caci au ajuns in Europa in mijloc de criza cand preturile erau exorbitant de mari si nu erau joburi nicaieri. Cu RV-ul in Europa cheltui mult mai multi bani decat in America.

Si, sa ma iertati, dar el e posibil sa fi fost si pe "disability" dupa accidentul ala care l-a avut inainte sa plece - un ajutor social, niste bani siguri. In plus, Franta are mai multe ajutoare sociale de care poti beneficia - in special daca nu ai casa (locuinta stabila), daca ai copii, daca nu ai job etc. Stiu, ca si eu am beneficiat cat am stat pe acolo...

Nu stiam ca nu ai voie la pasageri in camper... dar cred ca si in RV trebuie toti sa stea pe scaun legati in centura de siguranta (cel putin pe autostrada si pe drumuri mai populate), deci diferenta nu e mare...

Ok. Am zis ce am avut de zis despre vacanta asta... le multumim, si daca ajung sa citeasca cele scrise aici poate ma corecteaza ei cu un update (pe site-ul lor, sau altfel).

Last edited by Radius; 06-02-2017 at 06:09 PM. Reason: spell check
Reply With Quote
Old 06-03-2017, 03:48 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

In linii mari sint de acord cu tine.....dar nu uita ca toti copiii lor aveau nevoie de vaccinuri (erau la virsta asta), si daca erau constienti ar fi trebuit sa le faca mai ales ca mergeau in America de Sud. Ori asigurarea din EU, e frectie la un picior de lemn, comparind cu costurie serviciilor medicale din USA. Doar daca ei erau impotriva vaccinarii.
Cu hainele copiilor, aveti dreptate, dar daca voi, si eu nu avem nici o problema cu second hand, am dubii in legatura cu asta...de, experienta personala cu prieteni veniti din Franta....no offense, Radius.
Campingul costa in medie $30/noapte, doar daca nu au descoperit ca pot innopta in Walmart parking, si odata la citeva nopti merge in camping sa'si umple water tanks, si sa descarce gray & black water reservoirs, si desigur sa'si incarce bateriile. Ce sa mai spun de reparatiile pe parcurs.
Ca si tine, m'as bucura daca ar reveni cu impresii, si sfaturi pt altii.
Din pacate ramin la impresi mea, ca au fost nepregatiti pt aventura asta.
In urma cu citeva luni, un vecin si sotia (civil engineer si nurse), dupa ce s'au pensionat, au vindut casa, au cumparat un catamaran, si si'au propus ca urmatorii citiva ani sa navigheze in Caraibe. Dar n'au plecat de la zero... in ultimii 30 de ani au avut diferite boats, nu atit de scumpe, dar nu au fost straini de navigatie.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules