Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-06-2008, 03:26 PM
marioana's Avatar
marioana marioana is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Doctorat in computer science

In ultima vreme cochetez cu ideea de doctorat in computer science in US, dar nu sunt convinsa ca e pentru mine.
Am 5 ani experienta in programare, engleza a devenit ruginita din lipsa de exercitiu si cand ajung acasa numai chef de invatat nu mai am. Dar totusi...
Stiu ca am nevoie de TOEFL si GRE, dar cat sunt de grele si cam cat trebuie sa inveti pentru un scor bun?
Din cate am inteles la doctorat de obicei se da financial aid, dar ma gandesc ca la interviul de ambasada trebuie sa prezinti si ceva bani pe langa ceea ce iti ofera universitatea...
Si cel mai important, cat e de greu de a intra la un doctorat? Se bazeaza mai mult pe scorul la GRE sau pe eseul care il faci?
Si inafara de teste si eseu de ce mai am nevoie?
Old 07-25-2008, 11:46 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

As zice ca cel mai important e interviul (daca are sens, pentru ca daca te stii deja cu cel care te va intervieva, treaba o sa fie si mai simpla).
Urmeaza scrisorile de recomandare, apoi "compunerea".
Notele de la facultate si testele sint un fel de prag, ceva de genul "daca esti sub 75% la media intre cele doua, dosarul tau poposeste la gunoi; daca esti peste, ne uitam si la CV". Daca si CV-ul e acceptabil, trecem mai departe.
Cu CV-ul e cit se poate de complicat sa il faci acceptabil, pentru ca marea majoritate a studentilor de aici sint shefi si secretari de brigada artistica, si toti isi trec diversele cursuri unde au vazut ei printr-un geam mat un cercetator dormind ca experienta de cercetare. Nu ma indoiesc totusi ca cercetatori dormind, numai buni de pus in CV, se gasesc si in Romania.
TOEFL-ul are o parte vorbita care m-a cam frustrat - in primul rind ca nu e felul meu sa ma pregatesc vorbind singur, ca papagalul; in al doilea rind ca scine stie cum l-au auzit arbitrii, si in al treilea ca am luat cam putin Restul e timpitel de-a dreptul. GRE este ca un fel de TOEFL, plus niste intrebari de matematica de liceu, plus niste intrebari nitzel cretine "despre ce e vorba in aliniatul trei din textul alaturat". Pur si simplu nu cred ca s-au facut atitea carti cite poti citi in doua luni.
La ambasada prezinti bani propriu-zisi. Adaugarea de idei despre viitor, oferte de serviciu sau burse, este indicata, dar auxiliara. Ce ai in mina la momentul interviului e probabil mai important.
Reply With Quote
Old 07-26-2008, 02:56 AM
josephine's Avatar
josephine josephine is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu vreau doar sa iti scriu sa te gandesti bine daca vrei sa faci un doctorat. 5 ani de acum incolo nu e putin, o sa lucrezi pana tarziu, o sa fii la cheremul advisorului, vacante (concediu) doar daca ti-l va da advisorul. Din bursa poti supravietui, dar parerea mea este ca nu e suficienta Asta iti spun dupa un an de doctorat. Poate nu e peste tot la fel.. In principiu, trebuie sa fii dispus sa iti plangi in palme de nedreptatile la care esti supus. Vorbesc iar din perspectiva mea
Pentru GRE eu m-am pregatit cam 2 luni - la engleza, desi stiam pana la litera S cuvintele (da, eu sunt din aia care le-a memorat), nu m-a ajutat deloc lista de cuvinte. Drept urmare nu prea ma laud cu scorul. TOEFL nu am dat.
In stiintele exacte, un scor la engleza mare te face remarcat - majoritatea fac aproape perfect la partea de mate.
Te sfatuiesc sa iei legatura cu studenti care lucreaza in dept unde vrei sa aplici si sa ii intrebi care e programul lor, cum se inteleg cu profesorii, etc. Poate gasesti si vreun roman pe lista de studenti, nu este exclus.
Old 07-26-2008, 04:53 AM
Mihaella's Avatar
Mihaella Mihaella is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by oxigen View Post
Cu CV-ul e cit se poate de complicat sa il faci acceptabil, pentru ca marea majoritate a studentilor de aici sint shefi si secretari de brigada artistica

Asta chiar mi-a placut!!
Old 07-26-2008, 02:10 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Ma crezi sau nu, asta e. Est-europenii ar zice ceva de genul "am facut si eu un master acolo", iar americanii "am o experienta de cercetare de doi ani intr-un centru de excelenta, intr-un mediu de inalta proficienta etc etc", chit ca universitatea lui rurala e de nivelul celei din Tirgoviste.
Reply With Quote
Old 07-26-2008, 02:24 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu insinuam ca nu trebuie cautati studentii din departamentele respective. O data ce ai bagat piciorul in usha, poti sa te duci la un alt profesor sau, daca deranjul e prea mare, chiar la alta universitate (cu riscul de a pierde niste ani, dar daca deranjul e mare...)
Important e sa ii cauti pe profesori. In toate cererile de inscriere (aplicatii, cum zice barbarul) intreaba "ati contactat pe cineva din departament" si daca da, pe cine. Mi-au zis oameni care m-au intervievat ca, daca scrie NU la cimpul cu pricina, nu e bine.
Ce sa le scrii, e mai complicat - e usor sa cazi din exprimarea interesului in trivialitate, bagare in seama. Eu m-am inscris la vreo 12 universitati si nu sint genul pupincu, asa ca am avut o misiune imposibila - dar cu siguranta nu vrei sa patesti cum am patit eu la un Ivy League: am scris in compunere ca vreau sa studiez cu Vasilica, dar saitul nu era actualizat si nu stiam de ce Vasilica nu rapunde la email. Vasilica plecase din vara in UE. Pentru respectiva universitate, nu prea mai aveam motive.
Daca esti bun de doctorat, poti face (dupa primii ani de America, in care nu te ia nimeni in serios) 50 de mii brut, pe cind bursa d doctorat e maximum 30 plus asigurare de sanatate (in medie 22 plus HMO). Rabzi cinci ani si dupa aia, daca esti intr-un domeniu pentru care exista cerere in economie, e destul de sigur ca sari la 6 cifre - dar poti sa rabzi 5 ani?
Reply With Quote
Old 07-26-2008, 03:02 PM
josephine's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Hmm, uite eu nu mai sunt asa convinsa ca sari la un salariu cu sase cifre dupa ce termini. Asta dupa ce am vorbit cu unul care a terminat anul trecut si acum face un pic mai mult decat facea din bursa. Si e vorba de electrical engineering, un domeniu destul de cautat.
Eu m-am mai uitat si pe la joburi - cel putin in electrical engineering vor masterat sau PhD.
Ma rog..
Succes la GRE/TOEFL si spor la aplicatii!
Old 07-26-2008, 03:06 PM
josephine's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Inca un lucru - sunt convinsa ca este bine sa iei legatura cu profesorii. Eu nici acum nu stiu ce as putea sa ii intreb ca sa le sugerez ca sunt interesata. Drept urmare, nici nu i-am contactat, m-au cautat ei pe mine (aia care au fost interesati )
Old 07-26-2008, 04:58 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by josephine View Post
Am vorbit cu unul care a terminat anul trecut si acum face un pic mai mult decat facea din bursa.
Asta asa e: 80 de mii minus 22 de mii nu iese de un iaht.
De-abia de un copil-doi, doi gipuri. Casa nu are etaj, de exemplu! Plus ca daca il bagai in seama iti spunea ca doctoratul a fost foarte "scump". In anii aia s-ar fi inglodat in datorii, 20-30 de mii pe putin. Si acum mai plateste rate pentru "ecranplat"-ul ala care intre timp s-a si demodat . Doctoratele astea sint nerentabile din punct de vedere financiar, lumea le face doar ca sa ia viza si sa plece de prin Chinele unde nu au fridom
Sa fim seriosi: piata muncii e mai dificila, in primii ani post-doctorat e greu, dar 1. bursa este chiar infima; 2. la ce ar mai fi buna scoala? hai sa impingem butoaie...

Ce sa ii intrebi pe profi? Din nou, idei est-europene. Adica cum nu ai ce sa ii intrebi? In primul rind intrebari serioase ca "ce shanse am sa intru in facultatea si laboratorul lui matale?", in sensul ca unii profi nu iau studenti in fiecare an sau planuiesc o mutare, si e util si pentru tine sa stii. Apoi vin intrebarile la sentiment, "as putea sa fac niste cursuri (sa iau niste clase la community colegiu, cum zic barbarii) pina la momentul admiterii ca sa mi imbunatesc sansele? ce cursuri imi recomandati?" - nu ca ar fi timp intre momentul acestor intrebari si admitere, dar speri si tu ca nu iti spune ca esti un idiot si eviti alte accidente. La cea mai jalnica universitate unde m-am inscris nu aveau exact ce cautam eu, asa ca m-am inscris lachimie (cu mentiunea precizata in formularul de admitere "biochimie"), si m-au admis cu conditia sa stau un an acasa si sa mai fac niste cursuri de chimie pe banii mei.
Reply With Quote
Old 07-29-2008, 07:36 PM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Sa va zic altceva: si americanii se muta de la o grad school la alta. Unul tocmai pleaca de la fizica cu master (a trecut quals& all) si de apuca de mechanical engineering de la zero (mai da si acolo quals).
Sarind niste pasi (pe care nu vi-i spun), conchid ca advisorul si modul lui de relationare sunt foarte importante.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules