Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

View Poll Results: Am absolvit medicina in Romania- Voi practica medicina in USA?
Da, fiindca ma consider un absolvent de medicina capabil 0 0%
Da, fiindca ma consider un absolvent de nivel mediu dar cu nimic mai prejos decat medicii americani 3 60.00%
Da, fiindca nu ma pricep sa fac altceva decat medicina clinica 0 0%
Da, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si aleg medicina clinica 1 20.00%
Da, fiindca medicii au salarii mari 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa imi echivalez diploma 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa trec prin rezidentiat 0 0%
Nu, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si nu aleg medicina clinica 0 0%
Nu, fiindca salariul medicului raportat la efort si timp e mic 0 0%
Nu am decis inca, sa vad intai ce fac altii 1 20.00%
Voters: 5. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-22-2006, 07:11 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Actualizare:

Incepand cu Match 2007, neurologia iese din San Francisco Match (early match) si intra in NRMP Match (regular match).

http://www.nrmp.org

http://forums.studentdoctor.net/showthread.php?t=263466

Ce consecinte va avea acest lucru pe termen lung ramane de vazut.

Partea pozitiva este ca exista mai mult timp la dispozitie pentru interviuri examene etc.: in loc de 15 ianuarie, vorbim acum de 15 martie.

Partea negativa este ca programele de neurologie intrand in NRMP nu si-au schimbat obiceiul de a nu garanta decat arareori an preliminar in interne la departamentul de medicina interna al spitalului respectiv sau al unui spital cu care au un aranjament de reciprocitate adica candidatul in neurologie tot in 2 locuri trebuie sa aplice: pt PGY-1 in match de interne, si pt PGY 2-4 in match de neurologie. Deocamdata eu nu inteleg in ce ordine se vor trece programele astea de catre candidat pe ROL (Rank Order List). Normal ar fi sa trimiti 2 liste, un ROL pentru PGY-1 si un ROL pentru PGY-2-4 dar trebuie asteptat pana la anul cand apar instructiunile.

Aceasta nu introduce modificari substantiale in calculul pe care l-am facut mai sus privind taxele de examen si de aplicatie, deoarece SF Match nu avea taxa de match, aceasta era inclusa in costul primelor 10 programe.

Reply With Quote
Old 05-08-2006, 10:49 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

(Mutat de la Topic: Viza obtinuta prin casatorie, Rubrica: catre America)

Tarjoadi a scris:

Quote:
Tana: Merci pentru informatiile oferite. Ca sa mai particularizez cazul, modifica intr-un fel situatia daca persoana din Romania este absolvent de medicina, cu step-urile 1 si 2 luate cu note pe 90?
Am inteles ca daca ai asemenea note la cele 2 stepuri iti gasesti usor un spital unde sa faci rezidentiatul si poti pleca cu viza H-1.

Ii adevarat?
Felicitari pentru scoruri. Cu acest CV se schimba chestia. Da, e adevarat dar in anumite conditii.

A dat practicul? (fostul CSA, actualul step 2 CS). Sau a dat numai step 2 CK?

Daca nu l-a dat, ordinea e urmatoarea incepand de la step 2 CS. Daca l-a dat, ordinea e aceeasi incepand de la step 3.

Ordinea e asta (strict parerea mea, voi faceti cum credeti, mai intrebati si pe altii ca sunt forumuri de medicina puzderie): sa aplice la ECFMG pt sustinerea step 2 CS, sa plateasca taxa de examen (1,200 $) ii va sosi permisul de examen prin posta, si o scrisoare de la ECFMG pe baza careia va obtine la ambasada viza turistica. Sa nu amestece notiunile la ambasada ca nu il/o intreaba nimeni acolo cu cine e logodit(a) in America atata vreme cat nu este casatorie la mijloc deocamdata, sa prezinte numai scrisoarea aceea, sa precizeze ca vrea sa dea step 2CS si/sau step 3, sa faca interviuri pe la spitale si va primi o viza turistica cu intrari multiple. in principiu poate sta maxim numai 6 luni la fiecare intrare in America. Cel mai bun scenariu pe viza de turist e 6 luni inauntru, 6 luni afara.

Cand vine in America, sa dea neaparat si step 3 (uita-te pe net ca se poate da numai in cateva state, sunt numai o mana de state care admit sa te prezinti la Step 3 fara sa fii deja in admis in rezidentiat american, doua din aceste state sunt New York si Connecticut, numai asa evita un cerc vicios).

Step 3 este esential pentru a obtine viza H-1, altfel nu il/o primeste in rezi decat pe viza J-1 si cu aia s-a ars, nu mai explic de ce ca probabil stii.

Sa faca in America si una-doua-trei observershipuri de cate o luna in specialitatile care pot prezenta interes, ca se familiarizeze cu sistemul si sa obtina scrisori de recomandare. Observershipul nu are prea mare valoare la CV ca nu e experienta clinica directa (pe care de altfel n-ai cum s-o obtii) dar e mai bun decat nimic.

Daca are o specialitate de vis in care se intra f greu in America, sa aplice si la programe de back-up in Match (gen IM, FM, psych) ca in cel mai rau caz sa se duca la una din astea in caz ca nu incape dincolo, si eventual se poate transfera dupa, daca apare vreun post, uneori se poate sa te transferi de la o specialitate la alta in timpul rezi, desi trebuie mult noroc pentru asta.

Daca va puneti in miscare acum, poate sa aplice pentru urmatorul Match, si cu scorurile astea sigur prinde ceva, dar trebuie sa fiti hotarati ca asta vreti.

In paralel poate sa dea si GRE si sa aplice in toamna asta la programe de master si doctorat, si sa faca interviurile chiar in America, e un avantaj sa fii la fata locului. In feb-martie va primi raspunsul de la aplicatiile de graduate school, iar la jumatatea lui martie raspunsul de la Match.

Daca a reusit in Match, e obligat(a) prin contract cu spitalul sa se prezinte la post, este legally binding de la aproximativ 15 martie. Daca a primit-o un program de doctorat sau altul, trebuie sa ii anunte pana la 15 aprilie da sau nu, pana atunci nu este legally binding.

Ca IMG poate accepta si prematch cu spitalul daca ii ofera si se poate retrage din Match ca sa nu mai aiba stress. Evident ca spitalele care ofera prematch nu sunt din cele stelare, important e sa fie un program acreditat, si daca e listat in AMA-FREIDA e acreditat.

Reply With Quote
Old 05-08-2006, 11:23 PM
tarjoadi tarjoadi is offline
Membru
Invatzacel

daca step 3 este esential pentru viza H-1, nu-i mai bine ca acest step 3 sa-l dea in tzara?

De fapt, ce pasi sunt necesari pentru ca un spital sa te accepte in rezidenta? Scorurile de la stepuri sunt destule pt a prinde o rezidenta? Se poate aplica la o rezidenta la un spital on-line sau este necesara prezenta persoanei?

Nu-i mai bine sa dea toate stepurile in tara, sa prinda online o rezidenta la un spital, dupa care sa primeasca viza H-1?

P.S. Nu stiu daca pe o perioada de 6 luni se poate face toate ce ai zis acolo.(step 2 CS, step 3 etc)
Reply With Quote
Old 05-08-2006, 11:47 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Step 2 CS si step 3 nu se dau decat in USA.

Step 2 CS numai la anumite orase americane, iar step 3 numai in anumite state americane.

Citeste intreg topicul, cu linkurile pe care le-am dat anterior ca acolo este explicata majoritatea procedurii, si in rest mai cauti si tu si te duci din link in link.

La rezi se aplica prin ERAS adica online (de asemenea am scris la acest topic) si in caz ca unele spitale iti acorda interviu, trebuie sa te prezinti la interviu.

Daca nu se poate termina totul intr-o o perioada de 6 luni (in cazul fericit cand primeste 6 luni de sedere to start with, ca nici asta nu e garantat), are sa fie dezamagit(a), isi va amana anul si va incerca in Match-ul urmator, altceva ce ti se poate raspunde? E o cale cu multe obstacole care depinde de mai multi factori. Tot e mai bine decat sa nu intreprinzi nimic.

Repet, mai consultati-va si cu utilizatorii altor forumuri care sunt mai specializate si se dedica numai scopului USMLE/ECMFG, si cand afli ceva nou fata de ce am spus eu posteaza te rog daca ai timp si aici ca sa fie de folos altora.

Reply With Quote
Old 05-09-2006, 07:57 AM
tarjoadi tarjoadi is offline
Membru
Invatzacel

Daca arat la ambasada scrisoarea de la ECFMG, nu pot primi o viza de studii, doar cea de turist?

Viza de turist nu se poate prelungi?

Am inteles ca, incepand cu 2007 romanii nu o sa ma aibe nevoie de vize pentru a ajunge in state(non- immigrant). Ii adevarat? Ma ajuta cu ceva chestia asta?
Reply With Quote
Old 05-09-2006, 08:17 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by tarjoadi
Daca arat la ambasada scrisoarea de la ECFMG, nu pot primi o viza de studii, doar cea de turist?

Viza de turist nu se poate prelungi?

Am inteles ca, incepand cu 2007 romanii nu o sa ma aibe nevoie de vize pentru a ajunge in state(non- immigrant). Ii adevarat? Ma ajuta cu ceva chestia asta?
1. Nu. Pentru viza de studii iti trebuie I-20 form si acceptare de la o universitate americana pentru un curs de studii, plus finantare indiferent de unde provine.

2. Da, dar nu e usor. Pentru prelungire cauta formularele pe site-ul USCIS.

3. Nu stiu daca e adevarat, de publicat n-am vazut pe nicaieri, iar daca ar fi inseamna ca va intra romanul in USA cu 3 luni de waiver, fara viza, ca orice european, iar daca vrea sa stea mai mult de 3 luni trebuie sa ceara viza. Habar n-am daca va putea sa stea 3 plus 6, sau numai 6 cu totul.

Reply With Quote
Old 05-17-2006, 11:58 PM
cattalina cattalina is offline
Membru
Invatzacel

cine ma ajuta....completez formularele si is stresata si .....am nevoie de ajutor....
la course of study.....cum traduc medicina generala ?
si la degree cum traduc doctor -medic....ca asa scrie pe diploma
multumesc
Reply With Quote
Old 05-22-2006, 04:04 PM
DigiTal DigiTal is offline
Junior Member
Bobocel

Smile

medicina generala = general medicine
doctor-medic = doctor of medicine (adica MD-ul de la ei) Eu asa am scris si a fost ok.
Succes!
Reply With Quote
Old 06-09-2006, 10:50 AM
tartapaul tartapaul is offline
Junior Member
Bobocel

Default laboratorul

Eu voi fi un proaspat absolvent al facultatii de medicina anul asta.Fara stepuri date si cam speriat momentan de ele.Totusi ,,idealul actual,, de 2 joburi si peste 80 de ore nu ma atrage.Am tot citit despre o gramada de specialitati medicale si stomatologice,dar nimeni nu a zis nimic despre laborator.Ai nevoie de stepuri pe a deveni medic de laborator,ca si orice specialitate medicala?Sau e diferit?Multumesc mult
Reply With Quote
Old 06-09-2006, 04:21 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by tartapaul
Eu voi fi un proaspat absolvent al facultatii de medicina anul asta.Fara stepuri date si cam speriat momentan de ele.Totusi ,,idealul actual,, de 2 joburi si peste 80 de ore nu ma atrage.Am tot citit despre o gramada de specialitati medicale si stomatologice,dar nimeni nu a zis nimic despre laborator.Ai nevoie de stepuri pe a deveni medic de laborator,ca si orice specialitate medicala?Sau e diferit?Multumesc mult
E la fel. Ai nevoie de stepuri.

Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules