Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

View Poll Results: Am absolvit medicina in Romania- Voi practica medicina in USA?
Da, fiindca ma consider un absolvent de medicina capabil 0 0%
Da, fiindca ma consider un absolvent de nivel mediu dar cu nimic mai prejos decat medicii americani 3 60.00%
Da, fiindca nu ma pricep sa fac altceva decat medicina clinica 0 0%
Da, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si aleg medicina clinica 1 20.00%
Da, fiindca medicii au salarii mari 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa imi echivalez diploma 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa trec prin rezidentiat 0 0%
Nu, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si nu aleg medicina clinica 0 0%
Nu, fiindca salariul medicului raportat la efort si timp e mic 0 0%
Nu am decis inca, sa vad intai ce fac altii 1 20.00%
Voters: 5. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-23-2007, 08:19 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by tarjoadi View Post
Asta inseamna ca se va putea intra doar cu J1?
Daca se aproba proiectul de lege, da.

Reply With Quote
Old 12-12-2007, 07:49 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

In vederea inregistrarii pt primul examen USMLE, am trimis de la ECFMG bine-cunoscutul si blestematul formular de verificare a diplomei. Ei l-au trimis mai departe la UMF CD. Cind a ajuns la UMF, ECFMG mi-a scris ca totul este foarte simplu, trebuie doar sa platesc 26 de euro in contul universitatii romane, la un cont BCR, cod swift xxxx. Daca intrebi la rectorat, ei iti spun ca trebuie platit 95 de euro cash. O mica diferentza, dupa cum vad eu.
A incercat cineva cu 26 de euro la BCR?
Reply With Quote
Old 12-14-2007, 10:43 AM
crazydoc crazydoc is offline
Membru
Invatzacel

Cand te verifica in timpul studentiei , UMFul iti ia 26 euro . Cand te verifica dupa absolvire , UMFul iti ia 96 euro . Mie ECFMGul mi-a trimis in mail ca trebuie sa platesc 96 euro in contul BCR pentru ca sunt absolventa . Verifica inainte ca sa nu te puna sa rectifici si sa dai telefoane disperate dupa aceea la rectorat . Inca un lucru ... cam la 10 zile dupa ce am bagat banii in cont si le-am trimis faxul cu dovada ca am facut plata , m-am gandit sa dau un telefon de control . Cand am sunat , nici nu se uitasera pe faxurile mele , erau intr-un teanc de foi undeva caruia nu-i dadea nimeni atentie .Nici ca putea sa le pese mai putin de faptul ca eu le-am bagat 96 euro in cont pentru un serviciu anume . A trecut o luna deja si ei tot nu au trimis actele . Am sa continui sa-i stresez la telefon pana o fac .
Bafta !
Old 02-07-2008, 05:04 PM
mihaela1483 mihaela1483 is offline
Junior Member
Bobocel

Salutare,
sunt studenta in anul 5 la UMF Iasi, medicina generala, de curand am gasit si eu acest forum si am niste intrebari la care sper ca un binevoitor sau mai multi sa-mi raspunda.
Am inteles ca primele 2 step-uri se pot a si in tara chiar dint timpul anilor 5 sau 6 de facultate, iar urmatoarele 2 se dau numai in USA. Nelamuririle mele ar fi:

1. Daca am luat stepurile cu punctaj bun(desi mi-e frica tare de tot in special de cel cu communications skill) trebuie sa imi depun cv-ul acolo unde vreau eu sa prind rezidentiat sau cum se procedeaza?
2.Dupa rezidentiat trebuie sa mai faci ceva sau intri in campul muncii? Daca ai terminat rezidentiatul iti asigura loc de munca cu siguranta sau trebuie sa iti cauti tu?
3.Cam cat este de invatat pt fiecare step? Cam in ce procentaj ma ajuta ceea ce am invatat in facultate?
4.Cu cat esti platit ca rezident?

Va multumesc anticipat!
Mihaela
Reply With Quote
Old 02-07-2008, 05:14 PM
Membru
Invatzacel

1. In momentul in care iti iei Step 1 si Step 2 ( amadoua componentele - CS si CK ) , practic vei fi ECFMG certified ... adica vei avea dreptul de a te inscrie in rezidentiat in SUA
Asta se face stand in Romania si aplicand de acasa pe internet la 100 de programe de exemplu . unele dintre ele te vor chema la interviu si pentru asta va trebui sa calatoresti in SUA . In functie de ce impresie faci la interviu , cineva te poate angaja

2. Dupa rezidentiat incepi sa practici medicina pe cont propriu - adica iti cauti iarasi singura un loc de munca unde au nevoie de specialitatea ta

3. depinde de fiecare ce stil si ritm de invatat are . Pentru Stepurile de cunostinte undeva intre 6 luni- 1 an invatand cam 10 ore/zi de fiecare step . Cel practic se poate da si dupa 1-2 luni de pregatire .
Ca materie ... sunt cartile Kaplan pt fiecare Step ... la Stepul 1 sunt vreo 8 carti , la Stepul 2 sunt vreo 5 . Scriu " vreo" pentru ca de obicei mai alegi sa citesti si una-doua carti in plus .

4. Ca rezident faci intre 2000 $ - 2500 $ / luna

Sper ca te iti spun nu te descurajeaza . Nu asta era scopul . dar trebuie sa stii bine inainte sa te apuci cam care e cheltuiala de timp si de bani .

Pe forumul www.prep4usmle.com/forum sunt mii de studenti straini care-si dau stepurile si povestesc ce si cum . Ai sa vezi acolo ca experientele difera foarte mult si trebuie sa personalizezi in functie de posibilitatile tale .

Multa bafta !
Old 02-07-2008, 06:20 PM
mihaela1483 mihaela1483 is offline
Junior Member
Bobocel

unde pot sa vad exact tematica pt aceste step-uri?
Reply With Quote
Old 02-08-2008, 08:38 AM
Membru
Invatzacel

Pentru tematica si informatii oficiale in general www.usmle.org

Pentru informatii oficiale speciale pentru absolventii straini ( de exemplu acte , vize etc ) este www.ecfmg.org

Multa bafta !
Old 05-17-2008, 01:52 AM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

Default shrek stie

adrianna
nici eu nu stiu
Dar o poti intreba pe shrek. Mie mi-a zis ca pe baza diplomelor din romania, poti lucra direct ca economist sau inginer. Daca esti doctor, poti intra direct in rezidentiat sau cercetare.
Trebuie sa stie si despre cazul profesorului de matematica.
Reply With Quote
Old 05-17-2008, 01:56 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Sa stii ca nu stiu despre toate. Dar stiu sigur ca profesori de matematica si sciences se cauta foarte mult, petru middle school si high school. Pentru mai sus e mai greu de patruns, dar nu imposibil. Oricum dupa ce ajungi aici poti afla mai multe direct de la "sursa", adica de la districtele scolare din statul si county-ul unde vei ajunge. Daca ai si bachelor degree e si mai bine si mai usor de patruns.

Succes!
Old 05-17-2008, 02:13 AM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

shrek
oricum...m-ai omorat cu faza aia cand mi-ai zis ca poti intra direct in rezidentiat sau cercetare...Chiar asa o fi? Nu mai trebuie nici o scolicica pe aici? Sau ca inginer?
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules