Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

View Poll Results: Am absolvit medicina in Romania- Voi practica medicina in USA?
Da, fiindca ma consider un absolvent de medicina capabil 0 0%
Da, fiindca ma consider un absolvent de nivel mediu dar cu nimic mai prejos decat medicii americani 3 60.00%
Da, fiindca nu ma pricep sa fac altceva decat medicina clinica 0 0%
Da, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si aleg medicina clinica 1 20.00%
Da, fiindca medicii au salarii mari 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa imi echivalez diploma 0 0%
Nu, fiindca nu sunt capabil/nu merita sa trec prin rezidentiat 0 0%
Nu, fiindca am expertiza/inclinatie in mai multe domenii si nu aleg medicina clinica 0 0%
Nu, fiindca salariul medicului raportat la efort si timp e mic 0 0%
Nu am decis inca, sa vad intai ce fac altii 1 20.00%
Voters: 5. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-17-2008, 02:40 AM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

Default profesor de fizica

cunosc un roman, care e profesor de fizica la un liceu de aici. Mi-a povestit cum a ajuns sa predea, nu tin minte amanuntit ce pasi a facut si nici nu vreau sa povestesc despre asta. In orice caz trebuie sa stii un pic de engleza, exista cerere deprofesori, apar mereu posturi pentru ca nu se rezista mult.
Vreau doar sa zic ca omul e foarte nefericit. Scoala e intr-un cartier "vaimamalui", ca acolo ajung profesorii fara pile, copii sint de fapt niste huligani carora nu indrazneste sa le zica nimic, orele sint o combinatie de coshmar si umilinta iar plata de...doi lei.
Seara, mai livreaza si pizza, pentru ca nu-i ajung banii.
Reply With Quote
Old 05-17-2008, 03:42 AM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by dorian View Post
shrek
oricum...m-ai omorat cu faza aia cand mi-ai zis ca poti intra direct in rezidentiat sau cercetare...Chiar asa o fi? Nu mai trebuie nici o scolicica pe aici? Sau ca inginer?

Dorian, pot sa-ti confirm ca poti intra intr-un rezidentiat doar cu medicina din Romania si cu 2 examene teoretice (pe care le poti da din Romania) si unul practic (sustinut aici). Este vorba de o munca titanica, de o gramada de bani investiti si de noroc la greu, dar se poate.
Au fost si pe forum oameni care au trecut prin asta. Eu am in familie unul .

Adrianna, ai facut vreun pic de research ca sa vezi ce iti trebuie ca sa poti preda? Inteleg ca ai sa ajungi in Florida, uite ce am gasit cu google...teaching in Florida. Intrebari frecvente legate de cum poti sa primesti certificare de teaching in Florida http://www.fl.nesinc.com/FL_FAQ.asp si pasii pe care trebuie sa-i faci http://www.fldoe.org/edcert/steps.asp.
Old 05-17-2008, 05:14 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Diploma facultatilor de medicina din Romania (ce putin ale celor de stat sigur) este recunoscuta aici. Astfel ca, daca treci examenele boardului asociatiei medicilor de aici, intri direct in rezidentiat. Duduka ti-a explicat mai bine, eu una nu pot acum sa detaliez. Dar acest lucru se poate face si intr-un an de zile (cunosc personal doctori romani care au facut asa ceva, pe doi dintre ei ii cuosc indeaproape - sintem prieteni si am fost colegi in Ro), cu munca intr-adevar, nu cu ars gazul, si cu niste costuri nu chiar mititele (doar taxele de interviu ridicindu-se pe la $3500, avind in vedere ca nu toti locuiesc in centrele unde se dau examinarile; se mai adauga costul cartilor, etc).

A propos de asta: Duduka, felicitari! E mare lucru intr-adevar.

Despre profesat ca... profesor, si aici depinde de zona unde locuiesti, ca si de cit esti de bun. Restul... deduce fiecare. In Sudul Californiei se poate debuta ca profesor de matematica cu mai mult de 50k/an (salarizare de debut).

Si ca inginer se poate lucra direct venit din Romania, chiar aici pe forum s-a scris despre asa ceva. Felicitari celor care nu se lasa si se straduiesc pina reusesc ceea ce si-au propus! Daca mai intra sa citeasca pe aici, stiu ei cine sint aceia.

Edit, ca am uitat de cercetare: si in cercetare se poate intra inca din Romania, inainte de a ajunge aici, tot direct cu diploma din Ro. La fel, cunosc cazuri concrete, nu numai in California.

Last edited by Shrek; 05-17-2008 at 05:16 AM.
Reply With Quote
Old 05-17-2008, 01:55 PM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

duduka, shrek
Eeei, asa da! Muuulta munca, muult timp si...un examen. Un examen greu. Greu, dar se poate. Ca sa-l iei, trebuie sa mergi un picutz si la scolicica aici. Ca daca nu mergi, nu iei examenul ala greu. Asta ziceam si eu, dar shrek mi-a zis ca intri direct. Uite pana la urma ca nu-i direct.
Reply With Quote
Old 05-17-2008, 02:12 PM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

ideea e ca trebuie sa-ti ia niste bani. Ca despre ce invatza astia la scoala aici (nu vorbesc despre facultati)...imi exprim rezerva. La colegiu studiaza, de exemplu, operatii cu fractii, pe care noi le faceam printr-a cincea, sasea...
Avem niste vecini care au o fata in clasa a 12-a!!! Intr-o zi s-a dus la scoala, imbracata in pijama. In statia de autobus, erau mai multi copii imbracati in pijamale. Intr-o alta zi, erau imbracati in bucatari...Am aflat ca au avut ceva teme, jucau niste "roluri", o saptamana intreaga. In clasa 12-a!!!
Reply With Quote
Old 05-17-2008, 07:15 PM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Dorian, intelege ca nu ai ce scoala sa faci aici ca sa intri in rezidentiatul de medicina. Doar trebuie date si luate examenele boardului. Mai informeaza-te si accepta ca nu le poti sti chiar pe toate.
Old 05-18-2008, 12:03 AM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

Quote:
Originally Posted by Shrek View Post
Dorian, intelege ca nu ai ce scoala sa faci aici ca sa intri in rezidentiatul de medicina. Doar trebuie date si luate examenele boardului. Mai informeaza-te si accepta ca nu le poti sti chiar pe toate.
shrek
Vad ca acum scrii de "examene". Deci mai multe, nu asa cum te-ai exprimat acum cateva zile, spunand ca poti intra DIRECT in rezidentiat.
Chestiunea are doar o importanta teoretica pentru mine. Nu sint doctor(ce pacat!). Dar cunosc unul. Un roman, care pe semne ca n-o fi fost asa de informat, de vreme ce si-a pierdut ceva ani pe aici si a dat muulte examene pana sa aibe voie sa puna mana pe un bolnav. Sau poate ca i-o fi placut lui sa invete, sa lucreze noaptea, sa invete iar, sa mai dea un examen, sa mai faca niste datorii iar sotia lui sa lucreze doua job-uri, ca sa se poata intretine. Sau m-o fi mintit. Uite la asta nu m-am gandit pana acum.
Imi recomanzi pe un ton condescendent sa ma mai informez si sa accept ca nu le stiu chiar pe toate. De unde ideea ca as crede ca le stiu pe toate?
In ceea ce ma priveste, dialogul nostru pe marginea acestei chestiuni s-a incheiat aici.
Reply With Quote
Old 05-18-2008, 12:38 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Diploma facultatilor de medicina din Romania (ce putin ale celor de stat sigur) este recunoscuta aici. Astfel ca, daca treci examenele boardului asociatiei medicilor de aici, intri direct in rezidentiat.
Asta am scris. Complet adevarat. Nu mai incepe cu rastalmaciri, ca nu-si au locul. Dupa ce treci aceste examene (pe care de altfel toti doctorii trebuie sa le dea daca vor sa intre in rezidentiat, nu doar cei romani) intri direct in rezidentiat, fara sa mai faci scoala. Ca rezident esti platit, in primul an mai putin, apoi salariul creste. Ma abtin de la a comenta performantele altora, mai ales ca nu am informatiile la prima mina, ci doar ce ai scris tu.

In rest, un week-end nemaipomenit tuturor! Aici asa se anunta.
Old 05-18-2008, 01:10 AM
dorian dorian is offline
Forumar fidel
Aspirant

shrek
trebuie sa recunosti ca este o deosebiiiiiire intre ultimul tau post si cel de acum cateva zile:

"Nu mai dati informatii inexacte. Diplomele din Romania au multe din ele valoare aici. Multi s-au angajat ca economisti pe baza facultatii din Roania, la fel si ca ingineri. Ca medic cu diploma din Romania poti aici intra direct in rezidentiat, fara sa mai faci nici macar un an de facultate; sau poti lucra in cercetare, sau poti face un post-doctorat. Posibilitatile sint multe. Daca tu nu te-ai intilnit cu ele, nu inseamna ca nu exista."

Asa ca... week-end placut!
Reply With Quote
Old 05-18-2008, 06:43 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Ca medic cu diploma din Romania poti aici intra direct in rezidentiat, fara sa mai faci nici macar un an de facultate.
Este exact adevarul, cu nimic diferit fatza de urmatoarele postari ale mele.

Imi suna cunoscut stilul tau - si anume de a contrazice in nestire, chiar cind deja vezi ca nu ai dreptate. Haide sa lasam topicul pentru cei cu adevarat interesati, ok? Daca totusi vrei mai multe informatii, intra pe site-urile oficiale si gasesti acolo tot ce vrei. Chiar si aici, la acest sub-forum, este un subiect cu si despre USMLE.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules