Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Canada

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-11-2008, 04:12 PM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Sonia2008 View Post
Pai la fel si noi, avem prieteni dincolo si tot vizitandu-ne si vazand cum e acolo...comparativ cu aici , parca ne-am reloca.
Stiu ca una se vede cand esti in vizita si alta se vede cand traiesti propriu zis acolo.
Si noi ne-am vizitat prietenii deja de 2 ori. Si ni s-a parut super acolo, mai ales Quebec care a ramas unul din orasele mele de suflet.
O data i-am vizitat vara, alta data de Craciun si Revelion. Ambele dati ne-a placut ce am vazut dar vara am simtit ca nu pot respira de cald in Toronto, atat de umed era in aer iar iarna, am prins -15C cu vant care m-au facut sa dardai pana si cu 3 perechi de pantaloni pe mine.
Nu stiu in ce zona a Americii locuiti dar haideti in vizita in California sa vedem daca va place si aici...sunteti invitatii mei.
Gianina
Old 01-11-2008, 04:23 PM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

mie, mi s-ar parea ca se baga cineva in sufletul meu, daca mi-ar spune unde sa ma mut.
Reply With Quote
Old 01-11-2008, 04:36 PM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
mie, mi s-ar parea ca se baga cineva in sufletul meu, daca mi-ar spune unde sa ma mut.
Nici nu cred ca le-a zis cineva unde sa se mute. Ci e decizia lor, vor sa fie langa prietenii lor.
Nu te poate influenta cineva atat de tare daca tu nu vrei, cel putin eu nu cred asta. Putem doar sa le dam idei dar atat. Decizia va fi numai a lor.
Oricum ce mi se potriveste mie nu ti se potriveste tie si invers. Asa cum mie nu-mi place frigul, poate tie iti place ca doar fiecare dintre noi gandeste si simte diferit. Canada e minunata ca peisaj, eu m-am indragostit de asta. Si pot sa zic ca am vazut jumatate din ea. Dar n-as locui acolo din cauza vremii.
Poate pe ei nu-i deranjeaza vremea. Oricum ar fi, sunt convinsa ca Sonia va alege ce e mai bine pentru ei. Parerea mea despre imigrare si viata in general ramane ca treci mult mai usor prin toate etapele daca ai prieteni.
Mult noroc Sonia sa iei alegerea cea mai buna.
G
Old 01-12-2008, 04:30 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

bravo. asa suna mai bine, si arata si mult respect pentru om. poate pur si simplu cineva prefera Canada, Americii. sa incercam sa intelegem si asta.
Reply With Quote
Old 01-30-2008, 06:23 AM
EmilM1974's Avatar
EmilM1974 EmilM1974 is offline
Junior Member
Bobocel

http://tech.groups.yahoo.com/group/EscapeFromRomania/
Reply With Quote
Old 04-15-2008, 01:36 AM
sorin_a68's Avatar
sorin_a68 sorin_a68 is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default sau aici

sau aici ...din alta perspectiva

http://www.notcanada.com/
Reply With Quote
Old 09-05-2009, 01:04 AM
danut29's Avatar
danut29 danut29 is offline
Forumar fidel
Aspirant

am mai frunzarit forumul un pic..ca nu am mai intrat demult pe aici si am dat de topicul asta..care ne intereseaza si pe noi..vrem sa aplicam pt canada
avem 1 an si cateva luni de america ..insa mi-e groza iar sa o iau de la capat cu acte,legalizari traduceri..etc..apoi nustiu daca dureaza la fel ca pt cei ce trimit dosarul din ro sau de aici e mai repede?
Reply With Quote
Old 09-05-2009, 05:53 AM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Exclamation Sfatul meu

Daca sunteti legali in America o sa regretati ca va mutati in Canada, aia de acolo nu stiu cum sa plece de acolo si sa vina aici. Daca nu aveti acte aici atunci probabil este mai bine...

Bafta
Reply With Quote
Old 09-05-2009, 08:42 AM
diapunctc's Avatar
diapunctc diapunctc is offline
Profesor
Forumo-dependent

Ce-i drept, am vazut pe aici pe forum mai multe mesaje ale celor care vor sa se mute din Canada in SUA;
Dar am cunoscut si o persoana emigrata in Canada cu vreo 8 ani in urma care s-a mutat in SUA (motiv: casatorie cu american) si care imi spunea (dupa vreo 4 ani de SUA) ca in afara de clima, in rest ii placea mult mai mult in Canada. Si pe noi ne intrebau unii de ce revenim in tara, de ce nu incercam si in Canada - acolo in multe zone inca e deficit de forta de munca si in plus sistemul e mai apropiat de cel european (educatie publica, sistemul sanitar si partea de asigurari medicale etc.).

Nu cunosc procedurile, dar daca vreti sa va mutati....incercati si mult succes! Sa gasiti in Canada ceeqa ce va doriti (si presupun ca n-ati gasit in SUA)
Reply With Quote
Old 09-05-2009, 03:37 PM
danut29's Avatar
danut29 danut29 is offline
Forumar fidel
Aspirant

nu gasim foarte multe aici si am gasi in canada incepand cu copiii:
-alocatie
-gradinite mai ieftine
-asigurare medicala
-etc
etc

avem acte aici am castigat la loterie sotului meu ii place aici mie nu.. si avem si late probleme care ne imping acolo ..acum cautam de munca de o luna tot aplicam si nimic..
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules