Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Canada

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-06-2009, 12:37 AM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile ...

Quote:
Originally Posted by danut29 View Post
nu gasim foarte multe aici si am gasi in canada incepand cu copiii:
-alocatie
-gradinite mai ieftine
-asigurare medicala
-etc
etc

avem acte aici am castigat la loterie sotului meu ii place aici mie nu.. si avem si late probleme care ne imping acolo ..acum cautam de munca de o luna tot aplicam si nimic..
Cu munca o sa fie si mai greu acolo si nu uitati ca toate care spuneti ca sunt mai ieftine sunt de fapt platite din taxele care o sa vi le ia la servici si care (cel putin in cazul meu) pot ajunge la aproape de 50%...deci nu sunt chiar asa de gratuite....
Reply With Quote
Old 09-08-2009, 07:00 PM
danut29's Avatar
danut29 danut29 is offline
Forumar fidel
Aspirant

ne facem calcule peste calcule acum.. noi vrem sa emigram/incercam si canada si daca nu e ok ne intoarcem..oricum nu plec maine sau luna viitoare..era doar o ideie..nu avem nici macar actele pt dosar pregatite..dar e bine sa mai afli si info ..multumesc oricum
Reply With Quote
Old 03-25-2010, 12:39 AM
MANOLOS's Avatar
MANOLOS MANOLOS is offline
Profesor
Forumo-dependent

noutati despre emigrarea in Canada..

http://www.workpermit.com/news/2010-...ills-needs.htm
Old 03-25-2010, 04:57 PM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Cool Lol

Quote:
Originally Posted by MANOLOS View Post
noutati despre emigrarea in Canada..

http://www.workpermit.com/news/2010-...ills-needs.htm
Da, poti imigra mai repede in Canada, dar munca mai putin....
Reply With Quote
Old 10-25-2010, 12:08 AM
POGUE MARIA POGUE MARIA is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Sonia sau Danut, ce ati mai facut decand ati scris ultima oara? Si eu vreau sa imigrez in Canada dupa 7 ani de america. Pt priteni in primul rand, pt conditiile sociale in al doilea si pt scolile ieftine in al treilea.
Mai scrieti ce ati rezolvat si ce pasi ati facut. Si noi vrem.
Old 11-16-2010, 06:12 AM
Forumar fidel
Loterist confirmat

Default cei din canada zic ca e ok

Quote:
Originally Posted by Musashi View Post
Da, poti imigra mai repede in Canada, dar munca mai putin....
Dar e adevarat ca daca in 3 luni nu gasesti de munca, cica stai pe banii statului. Sau daca te duci la scoala, statul te ajuta si iti da si mai multi bani.

Daca fac un master aici, cat timp mi-o lua sa-l platesc!!! Si apoi oare ma pricopsesc cu el la ce timpuri vin iar eu plina de datorii?

Si la cum sta treaba acum in SUA... Stiu ca economia Canadei depinde si de a Statelor Unite, dar nu total. Si are multe rezerve naturale sa supravietuiasca deceniului de recesiune si oameni putini. Iar majoritatea localnicilor canadieni (imigranti sau nu) au o altfel de educatie. In SUA e nasol cu mexicanime, cubanezi, negrii si alte rase de trantori si infractori care nu vor sa munceasca si trag tara in jos. De aia nu o sa fie niciodata aici free health care, sau alte facilitati, pt ca americanii nu vor sa-i care in carca pe ilegali si pe multimea de scursuri din sudul ei. Iar Jesusland va fi mereu cu capitalistii lor de 2% bogati iar restul de 98% raman aproape saraci.
Old 11-16-2010, 09:09 AM
cris2011's Avatar
cris2011 cris2011 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by POGUE MARIA View Post
D In SUA e nasol cu mexicanime, cubanezi, negrii si alte rase de trantori si infractori care nu vor sa munceasca si trag tara in jos. De aia nu o sa fie niciodata aici free health care, sau alte facilitati, pt ca americanii nu vor sa-i care in carca pe ilegali si pe multimea de scursuri din sudul ei. Iar Jesusland va fi mereu cu capitalistii lor de 2% bogati iar restul de 98% raman aproape saraci.
ia intreaba-i tu pe canadieni si vei afla ca sunt indieni si chinezi grupa mare
Old 11-16-2010, 03:23 PM
Forumar fidel
Loterist confirmat

Default eh

si se compara? E ca si cum ai compara tiganii cu ungurii in Romania. Eu zic ca e o mare diferenta.
Ai vazut indieni la colt de strada sa se drogheze si sa iti dea in cap? Sau chinez? Eu inca nu. Pot sa zic ca de multe multe ori par cu mai mult bun simt ca multi romani pe care i-am intalnit.
Old 11-16-2010, 04:12 PM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
si se compara? E ca si cum ai compara tiganii cu ungurii in Romania. Eu zic ca e o mare diferenta.
Ai vazut indieni la colt de strada sa se drogheze si sa iti dea in cap? Sau chinez? Eu inca nu. Pot sa zic ca de multe multe ori par cu mai mult bun simt ca multi romani pe care i-am intalnit.
atunci inseamna ca daca tu ca roman mergi acolo in canada, le cam strici comunitatea?
in canada asistenta medicala e gratuita dar astepti cu lunile pentru un control de rutina. Si de fapt nu e gratuita, se regaseste in taxele extra pe care le platesti din venituri. De aia, pentru ca e proasta canadienii isi fac si asigurare medicala privata. Deci platesc dublu pentru sanatate.
in USA daca ai job care iti ofera si asigurare medicala, platesti 50, 100, 200 USD pe luna pentru asigurare. Depinde de companie, de plan. Sistemul medical din USA e departe de a fi perfect, dar asa cum este el e superior celui din Canada.
Reply With Quote
Old 11-16-2010, 09:33 PM
pittpa pittpa is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Dar e adevarat ca daca in 3 luni nu gasesti de munca, cica stai pe banii statului. Sau daca te duci la scoala, statul te ajuta si iti da si mai multi bani.

Daca fac un master aici, cat timp mi-o lua sa-l platesc!!! Si apoi oare ma pricopsesc cu el la ce timpuri vin iar eu plina de datorii?

Si la cum sta treaba acum in SUA... Stiu ca economia Canadei depinde si de a Statelor Unite, dar nu total. Si are multe rezerve naturale sa supravietuiasca deceniului de recesiune si oameni putini. Iar majoritatea localnicilor canadieni (imigranti sau nu) au o altfel de educatie. In SUA e nasol cu mexicanime, cubanezi, negrii si alte rase de trantori si infractori care nu vor sa munceasca si trag tara in jos. De aia nu o sa fie niciodata aici free health care, sau alte facilitati, pt ca americanii nu vor sa-i care in carca pe ilegali si pe multimea de scursuri din sudul ei. Iar Jesusland va fi mereu cu capitalistii lor de 2% bogati iar restul de 98% raman aproape saraci.
Asa se zicea si de irlandezi, nemti sau italieni acum vreun secol. Ba mai rau de-atat...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules