Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Affidavit of Support - I134

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-15-2004, 07:33 PM
Caius's Avatar
Caius Caius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Cu cate persoane am vorbit pana acum, nu avem inca nici o oferta puternica din nici o parte.
Suntem deschisi la orice intrebare.
Am dori mai mult ajutor in ceea ce reprezinta primii pasi "acolo".
Succes tuturor.

Simona si Iustin
cn 185xx

Old 02-13-2005, 04:25 PM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Mai sint doua luni si jumatate pina la interviu si inca nu am gasit Affidavit of Support. Cu banii nostri si ai parintilor, si poate si cu ceva imprumuturi, de-abia vom atinge cifra magica de 10.000 $ pentru doua persoane, ceea ce inseamna ca foarte probabil vom avea nevoie de AoS.
Asa cum se poate vedea din postarile mele anterioare, sintem amindoi medici si intentionam sa ne echivalam diplomele acolo, urmind ca in vreo 2-3 ani sa ajungem medici rezidenti. Intentionam sa locuim in NJ/NY, ca sa gasim locuri de munca in spitale apropiate unul de celalalt. Oricum, AoS poate veni de oriunde... si din Alaska, numai sa vina.
Nu stiu citi cetateni americani de origine romana, care au avut serviciu de-a lungul anului trecut, incit, asa cum e necesar, sa declare un venit peste poverty line pentru familia sa si pentru inca doua persoane, vor citi aceste rinduri, insa incercam si noi. Reamintim posibililor sponsori ca acest act nu ii obliga practic la nimic, pentru ca ne-am risca viza daca am cere ajutoare sociale.
La fel de utile ar fi si ofertele informale de munca, nu doar pentru interviu, ci si pentru anii pina ne dam examenele, dar asta e deja poate prea mult.
Multumiri anticipate,
Luci si Dana Sandor.
Multumesc! Iti spun "multumesc", pentru ca mi s-a spus pe forum sa spun asta cat mai des, pana la punctul cand fraza are aceeasi valoare cu declaratiile de iubire ale liceenilor din filmele americane despre Valentine.
Reply With Quote
Old 03-21-2005, 03:36 AM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Mai sint trei saptamini si tot nu am facut rost de AoS, desi pare din ce in ce ai sigur ca vom avea nevoie.
Multumesc! Iti spun "multumesc", pentru ca mi s-a spus pe forum sa spun asta cat mai des, pana la punctul cand fraza are aceeasi valoare cu declaratiile de iubire ale liceenilor din filmele americane despre Valentine.
Reply With Quote
Old 03-21-2005, 10:53 AM
SorinTgM's Avatar
SorinTgM SorinTgM is offline
Profesor
Forumo-dependent

Nu prea e de bine, nu ati incercat sa imprumutati ceva bani pina treceti de ambasada ?
Reply With Quote
Old 03-21-2005, 10:57 AM
oxigen oxigen is offline
Profesor
Forumo-dependent

Cred ca o sa avem, cu tot cu imprumut, 12 mii. Dar un AoS ar fi mai bun, pentru ca banii vor depusi in ultima clipa si riscam sa fim intrebati ce si cum. Daca ne amina pentru bani..... evident ca imediat dupa obtinerea extrasului de cont vom "sparge" contul si la rechemare situatia o sa fie cel putin la fel de ridicola.
Reply With Quote
Old 06-14-2005, 01:13 PM
ionix's Avatar
ionix ionix is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Mai sunt si oameni intre oameni

Din ce am citit pe forum, sunt multi care au ajutat, sunt la fel de multi care nu se sinchisesc.
Eu cred ca aceia care nu se implica sunt si din cei care la un moment dat au avut nevoie de ajutor si nu l-au primit.
Totusi ...
Fiecare cu conceptia lui de viata, majoritatea dintre noi romanii suntem genul "sa moara si capra vecinului", nu stiu cum s-ar putea schimba optica despre viata.
Sper sa castig si eu , sama pot pune in pielea celor de acolo (SUA).
Oricum urmarind articolele din forum am sesizat ca sunt destule familii care au fost de un real suport pt oameni necunoscuti ...
Dumnezeu sa binecuvanteze America si mai ales pe toti romanii de acolo!!
Reply With Quote
Old 06-14-2005, 03:08 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

Quote:
Dumnezeu sa binecuvanteze America

De parca Romania sau alte tzari n-ar merita binecuvintarea lui Dumnezeu !
De unde atita ura si dispretz ?

Te astept 5 ani dupa ce vii aici sa vad daca mai gindesti la fel de discriminator.

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Old 06-17-2005, 10:46 PM
Duduka's Avatar
Duduka Duduka is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu nu vad nici un fel de discriminare. Pur si simplu urarea vine ca o concluzie a intregului mesaj. Nu cred ca este roman pe lumea asta sa binecuvanteze tara adoptiva si pe urma tara lui. Acela, fie-mi iertat, nu mai este roman.
Ionix, sper sa nu te sperii prea tare, ca vad ca esti nou pe aici. Unii dintre noi sunt mai irascibili cand este vorba de tara mama.
Traiasca romanii, oriunde s-ar afla!
Old 07-12-2005, 03:09 PM
lacramioara's Avatar
lacramioara lacramioara is offline
Junior Member
Bobocel

sunt Lacramioara. Sunt din Brasov. am aplicat fara sa cred ca am vreo sansa si surpriza a venit in 24 iunie. Mare surpriza!!! si odata cu asta au inceput gandurile si framantarile. imi este clar ca vreau sa merg dar nu stiu cum voi reusi. nu stiu pe nimeni acolo si cea mai mare problema este lipsa banilor si lipsa cunostintelor cu bani. am un CN relativ mic, 75xx.
daca trimit actele acum am sanse ca prin oct-nov sa ma cheme la interviu (am tot citit pe forum si la concluzia asta am ajuns). daca aman trimiterea actelor am sanse sa se epuizeze numarul vizelor.

si ma tot gandesc: nu se poate ca numai eu sa fiu sau sa fi fost in situatia asta! daca a mai trecut cineva prin asta poate-mi spune si mie cum s-au "asezat" lucrurile. si mi se mai lumineaza si mie mintea
multumesc!
Reply With Quote
Old 07-12-2005, 03:29 PM
Alex4you's Avatar
Alex4you Alex4you is offline
Administrator

As putea sa itzi raspund eu, partzial: in mod cert vei gasi pe cineva sa te ajute, dezinteresat chiar ! Numai sa nu uitzi sa ii mai cautzi din cind in cind la telefon macar.
Asha se ajunge dupa citava vreme de America si citeva familii ajutate sa nu te mai sune decit atunci cind au nevoie de ceva ca sa nu vorbim de vizitat. Ii iei de la aeroport, ii tzii in casa fara sa le ceri 5 centzi, ii ajutzi cum potzi si cu ce ai prin casa, ii pui pe picioare si apoi itzi multzumesc pentru tot ce ai facut pentru ei si apoi nici nu te mai suna nici nu te mai viziteaza de parca ai avea lepra.
Asha se intimpla mai cu totzii dupa o vreme si apoi venitzi voi cei "tineri" si va intrebatzi de ce nu gasitzi pe nimeni care sa va ajute iar asta din cauza ca cei dinaintea voastra au uitat subit sa fie oameni si sa dea un amarit de telefon din cind in cind.

In alta ordine de idei va recomand sa nu mai visatzi la ceea ce noi astia de pe aici am incercat sa promovam ca si "Gasca" pentru ca NICIODATA nu va fi ca cea pe care atzi lasat-o in Romania. Cele de aici au momentele lor, se ajunge la un apogeu si apoi se sparg - tare ash vrea sa aflu de ce dar se pare ca nu ma pricep deloc la oameni din moment ce am ajutat oameni pe care i-am considerat nevoiashi care ulterior n-au mai dat nici un semn de viatza.

Sa fitzi iubitzi si sa datzi si voi peste un binefacator pe care apoi sa il datzi uitarii !

One Love, One Mission, ONE.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules