Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Apropo > Intrebari si sugestii tehnice

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-15-2006, 06:20 AM
Pitic's Avatar
Pitic Pitic is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu cred ca a disparut.
Ca si eu intrebam mai demult asta.
Old 09-15-2006, 05:27 PM
Cezar's Avatar
Cezar Cezar is offline
Administrator

Albumul cu poze era un add-on la vechiul format phpbb. Pentru ca am trecut pe un alt fel de soft vBULLETIN, albumul nu s-a mai putut implementa.
Reply With Quote
Old 09-20-2006, 09:45 AM
Sidonia's Avatar
Sidonia Sidonia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Cezar View Post
Albumul cu poze era un add-on la vechiul format phpbb. Pentru ca am trecut pe un alt fel de soft vBULLETIN, albumul nu s-a mai putut implementa.

Exista vreo varianta sa refacem un nou album ?
Parca si-a pierdut din culoare forumul fara albumul foto...mi-e greu sa cred ca atatia IT-ishti pe aici, nu gasiti o varianta sa reincepem un nou album foto.
Am incredere in voi...nu am nevoie de explicatii tehnice, ci doar daca se poate,ce putem face(ma gandeam financiar) si daca nu se poate inseamna ca...nu s-a putut.
Reply With Quote
Old 09-20-2006, 06:36 PM
ted's Avatar
ted ted is offline
Membru
Bobocel

Default albumul....

Si eu sint putin "deprimat" de lipsa albumului din noua formula a forumului. Noi toti cei de aici ne puteam regasi si cunoaste in album in imagini...
Chiar nu se poate face nimic.... please....
Fara sa fac vreo gafa, sint convins ca 101 % din membrii forumului s-ar bucura nespus de un album atasat forumului.
Reply With Quote
Old 09-20-2006, 07:01 PM
Edes's Avatar
Edes Edes is offline
Profesor

Default album

Facem petitie ?

...si ne rugam cu lacrimi in ochi si "puppy faces" de admini poate poate facem ceva si re-inviem albumul sau facem loc de altul ...tare-mi lipseste ...mai ales ca-mi place sa ma uit la poze si sa fac poze!

Reply With Quote
Old 09-20-2006, 10:02 PM
thomas's Avatar
thomas thomas is offline
The Cable Guy

Din pacate, in acest moment, nu vom mai putea adauga nici o facilitate la acest forum. Serverul pe care este gazduit acest forum abia face fata cu ce avem.
Avand in vedere ca gazduirea este gratuita nu ne putem plange nicaieri!
Daca cineva doneaza spatiu pe un server mai bun pentru acest forum.... nici o problema pentru a instala un album!

Multumesc pentru intelegere
Marius
Reply With Quote
Old 09-20-2006, 10:28 PM
Sidonia's Avatar
Sidonia Sidonia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by thomas View Post
Din pacate, in acest moment, nu vom mai putea adauga nici o facilitate la acest forum. Serverul pe care este gazduit acest forum abia face fata cu ce avem.
Avand in vedere ca gazduirea este gratuita nu ne putem plange nicaieri!
Daca cineva doneaza spatiu pe un server mai bun pentru acest forum.... nici o problema pentru a instala un album!

Multumesc pentru intelegere
Marius
Nu m-am plans...am incercat sa ni se dea o solutie,deci este nevoie de spatiu pe server.... oare la mine in curte ar merge?am ceva loc disponibil

Se poate cumpara spatiul respectiv? Putem platim ceva,undeva ?Ce costuri ar implica...?Ca vrem ca apoi sa ne putem permite sa ne plangem linishtitzi...

Eu nu ma pricep,vad ca nu sunt in stare recent nici sa primesc notificari pe e-mail de pe forum ,desi nu am avut problema asta pana acum...
Reply With Quote
Old 09-21-2006, 04:20 AM
MirceaGoia's Avatar
MirceaGoia MirceaGoia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Sidonia View Post
Nu m-am plans...am incercat sa ni se dea o solutie,deci este nevoie de spatiu pe server.... oare la mine in curte ar merge?am ceva loc disponibil

Se poate cumpara spatiul respectiv? Putem platim ceva,undeva ?Ce costuri ar implica...?Ca vrem ca apoi sa ne putem permite sa ne plangem linishtitzi...

Eu nu ma pricep,vad ca nu sunt in stare recent nici sa primesc notificari pe e-mail de pe forum ,desi nu am avut problema asta pana acum...
Pe langa spatiu pe server mai trebuie cumparat trafic (bandwidth) indeajuns. Asta ptr ca pozele consuma mult mai mult cand sunt vizualizate decat atunci cand se citeste doar text. Traficul, ca si spatiul pe server, costa...

Care sunt detaliile tehnice ale serverului actual? Si unde este?
Reply With Quote
Old 09-21-2006, 11:09 PM
thomas's Avatar
thomas thomas is offline
The Cable Guy

Din pacate de ce sufera acest server nu este vorba de spatiu si bandwidth ci de memorie si procesor.

Am fost informat ca serverul a fost 100% Procesor pentru vreo cateva ore doar pentru a procesa logurile de la forumul nostru.

Serverul este gazduit aici http://www.theplanet.com/index.jsp, este platit de un prieten de-al meu din Olanda, pe care il mai ajut si eu din cand in cand cu ce are nevoie, si nu gazduieste doar formul nostru ci gazduieste site-urile pe care prietenul meu le vinde.

Cam asta este situtia cu serverul unde este gazduit formul!

Tot eu
Reply With Quote
Old 09-22-2006, 06:34 AM
MirceaGoia's Avatar
MirceaGoia MirceaGoia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by thomas View Post
Din pacate de ce sufera acest server nu este vorba de spatiu si bandwidth ci de memorie si procesor.

Am fost informat ca serverul a fost 100% Procesor pentru vreo cateva ore doar pentru a procesa logurile de la forumul nostru.

Serverul este gazduit aici http://www.theplanet.com/index.jsp, este platit de un prieten de-al meu din Olanda, pe care il mai ajut si eu din cand in cand cu ce are nevoie, si nu gazduieste doar formul nostru ci gazduieste site-urile pe care prietenul meu le vinde.

Cam asta este situtia cu serverul unde este gazduit formul!

Tot eu
Care din oferte e de acolo?
Pai daca prietenul tau gazduieste acolo si site-urile lui nu e de mirare ca procesorul si memoria sta ocupata asa mult...cine stie ce se face si cum se face pe site-urile lui...

Vad ca un entry-level server (2.4GHz Celeron,512MB,80GB Drive,750GB Bandwidth) costa vreo 69$/luna, iar unul mai bunicel (2.8GHz Pentium,512MB,80GB Drive,750GB Bandwidth) costa 89$/luna. Sari la 1 Gb si 1500 Gb Bandwidth si pretul sare la 139$/luna. Hard diskurile alea sunt indeajuns ptr destule poze...iar traficul cred ca e de ajuns pe o luna (probabil).

Cum a spus, cred ca s-ar putea exploata faptul ca sunt atatia vizitatori pe site...macar pana la punctul in care forumul sa se poate intretina singur (nu neaparat sa faca profit). Cred ca se pot scoate scoate 139$ pe luna din reclame ca se poata plati un server numai ptr forum. Daca se scoate mai mult atunci poate vor fi si niste bani ca plata (chiar si ptr bere) ptr unii din echipa care se ocupa de forum (asta poate fi un incentiv ptr cei care se ocupa de forum: cu cat aduc mai mult trafic pe site si cu cat e exploatat mai bine cu atat se poate face bani mai multi si nu mai e nevoie sa se stea la mila unuia sau altuia).

Acum, aia 8-10.000 de vizitatori lunar nu produc nimic, nu sunt "exploatati"...da, stiu, o sa se spuna ca reclame pe forum ar arata urat...dar, hei, forumul trebuie sa traiasca si el cumva, sa se sustina. iar noi astia care venim aici regulat cred ca intelegem asta asta nu inseamna ca trebuie aruncate bannere peste tot pe site ci reclama sa fie facuta cu cap).

Deci situatia se poate schimba...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules