Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Canada

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-20-2010, 04:06 PM
Misoti's Avatar
Misoti Misoti is offline
Profesor
Forumo-dependent

Maria, daca nu v-ati facut prieteni in Chicago unde sunt atat de multi romani, e putin probabil ca vei gasi romani prieteni in Florida sau California. Atunci ce folos ca ai palmieri si soare daca nu ai cu cine schimba o vorba si cu cine sa te bucuri.
Incearca Canada daca acolo simti ca este un grup de oameni apropiat de sufletul tau. Fugi de izolare, deprimarea e dusmanul cel mai mare. Sunteti tineri, aveti nevoie de prieteni acum, ai timp sa te retragi la pensie in Florida, daca va fi cazul
Reply With Quote
Old 11-20-2010, 07:41 PM
POGUE MARIA POGUE MARIA is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Multumesc Misoti. In sfarsit cineva care imi da un sfat mai aproape de cum gandesc si simt si eu. Singuratatea si depresia (chiar si printre palmieri si nisip) e f trista si o sa fac orice sa o inlatur.

Tot asa ma gandeam si eu, in Florida poate o sa ma retrag cand copiii vor pleca la college, in vreo 20 de ani de acum incolo daca ii fac la anu . Sau si mai bine, ne retragem la pensie impreuna cu prietenii nostri care nefiind americani cetateni tot pot sa stea si ei 6 luni pe an in sua si astfel ne-am petrece iernile in Florida toti si verile in Montreal. Hmmm, vise, vise...planuri marete...Sanatate sa fie, ca in rest poate le facem pe toate.
Old 03-05-2015, 11:37 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Aeroport Toronto

Salut, tocmai am cumparat 2 bilete de avion destinatia Bucuresti cu plecare din Toronto. Au fost la jumătate de preț față de cele cu plecare din Detroit. Până în Toronto o sa conducem mașina personală, întrebarea este: unde o lăsăm 3 săptămâni cât suntem in Romania? Site-ul aeroportului spune ca parcarea long term este $15/zi. La 21 de zile cât lipsim noi o să ne coste $315. Știe cineva din zonă unde am putea lăsa mașina (vreun spital sau universitate sau o cladire cu parcare mare) pentru 3 săptămâni și de acolo să luăm transport în comun până la aeroport?
Și a doua întrebare: la întoarcere vrem să stăm 1 zi in Toronto (fiind 1 Iulie, ziua Canadei), recomandă cineva un hotel decent?

Mulțumesc.

Adi.
Reply With Quote
Old 03-06-2015, 02:58 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Radius View Post
Salut, tocmai am cumparat 2 bilete de avion destinatia Bucuresti cu plecare din Toronto. Au fost la jumătate de preț față de cele cu plecare din Detroit. Până în Toronto o sa conducem mașina personală, întrebarea este: unde o lăsăm 3 săptămâni cât suntem in Romania? Site-ul aeroportului spune ca parcarea long term este $15/zi. La 21 de zile cât lipsim noi o să ne coste $315. Știe cineva din zonă unde am putea lăsa mașina (vreun spital sau universitate sau o cladire cu parcare mare) pentru 3 săptămâni și de acolo să luăm transport în comun până la aeroport?
Și a doua întrebare: la întoarcere vrem să stăm 1 zi in Toronto (fiind 1 Iulie, ziua Canadei), recomandă cineva un hotel decent?

Mulțumesc.

Adi.
Mi se pare mult, mai ales ca sint oferte mai ieftine:
http://www.airportparkingreservation...rt_parking_yyz

Cit despre hotel, incearca pe priceline. Ar trebui sa gasesti la cel putin jumatate din pretul listed. Iti ia citeva zile, dar ai timp. Eu as opta pt un hotel linga aeroport. Stiu ca poate fi zgomotos, dar in Toronto n-am gasit hotele linistite. Stabileste cite stele vrei (3), zona unde vrei sa stai, si bid cam o treime din pretul listat. Apoi, incet, incet, cresti oferta cu aprox. $10, pina iti accepta oferta. Daca vezi ca pretul creste prea mult, schimba variabilele. De obicei reusesc cam jumatate din pretul listat. Cei de la receptie nu stiu cit ai platit, asa ca nu iti ofera camere fara vedere, ori cine stie ce. Ba mai mult, inainte de a ajunge, sun, si-i rog daca pot sa check in mai repede cu 2-3 ore. De cele mai multe ori au camere gata.
A propos, cit ai plait pt bilet de avion? Anul trecut am fost in iulie - august si a fost apropape $1200 din Dulles la OTP. Cu un an inainte, tot in iulie am platit tot $1200, dar am zburat din Dulles-Cluj si OTP-Dulles.

Vacanta placuta.
Reply With Quote
Old 03-06-2015, 07:22 AM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Salut. Biletul a fost $790/pers. dus-intors cu escala in Paris cu Air France, sfârșitul lui Iunie. Dar e un "catch", la întoarcere escala e de 24 ore. Pt. noi e ok ca o sa ne luam un hotel in Paris si petrecem 24 ore acolo... 1 night in Paris , sper sa fie la fel de romantic pe cât sună. Din Detroit, cel mai ieftin bilet era cu $1440/pers. tot prin Paris. No merci! Am vazut site-ul cu parcarile, se pare ca sunt ceva opțiuni. Merci de informații.
Reply With Quote
Old 05-24-2015, 05:49 PM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Radius View Post

Mulțumesc.

Adi.
Multumesc pentru idee. Datorita acestui mesaj, am cumparat si eu in luna martie 3 bilete din Toronto pana la Cluj, cu plecarea pe 1 iulie, la $932/persoana. Avem doua escale scurte (cate 2 ore) in Europa, dar costul este considerabil mai mic. Din DC cautasem deja luni de zile si nu am gasit bilete in iulie decat la $1400 - $1600 la Cluj, Sibiu sau Targu Mures, iar din DC la Bucuresti erau $1280 in iulie cele mai ieftine tichete. Noi avem rude in Toronto, deci avem unde sa lasam masina, in siguranta si gratis. Am facut o economie substantiala din trei bilete, care m-a ajutat o luna mai tarziu, ca sa pot plati costurile unui drum neprevazut si foarte trist acasa. Vacanta placuta. Multumesc pentru tips.
Reply With Quote
Old 05-27-2015, 09:51 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Si noi cautam variante ieftine de mers acasa, am gasit zbor Houston-Chisinau de la 650 usd/pers, deci o idee pentru cei care stau in zona Moldovei ar fi sa zboare la Chisinau in loc de Bucuresti.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules