Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Am cistigat Loteria Vizelor!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-16-2019, 06:47 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Bine ca v-a lasat totusi cu ceva si ca s-a putut opri laptopul la poarta. Ciudat cu inhalatorul pentru ca e dispozitiv medical, chiar necesar in situatii stresante as spune.
Cand am fost noi acu n-shpe mii de ani, nu aveau scanner si pur si simplu nu aveai voie sa intrii decat cu dosarul - dupa cum zice si Aramis. Nici cu gecile groase de pe noi nu ne-au lasat. Bagajele (rucsacul meu si poseta sotiei) si hainele au ramas la un bar de vis-a-vis, cu un bacsis de rigoare la chelner. N-aveam masina, venisem cu trenul.
Eu nu zic ca ne-ar doatora ambasada SUA ceva, dar, fiind o institutie care lucreaza cu public ar fi foarte frumos - si imbunator imaginii Americii - sa se comporte mai cu respect, chiar si cu noi Romanii.
Reply With Quote
Old 12-17-2019, 08:48 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

mda, da' ăia de te-mp#|@ie nu-s americanii, ci românii...

au trecut 12 ani de atunci dar tot nu l-am uitat pe cel care a avut interviul înaintea noastră. omul/băiatul venea de la Vaslui urcat în tren direct din schimbul 2. ce mi-i la mai șutuit ”gabiszabo”! că n-avea aia, că n-avea copie la ailaltă, că greșise numele (bietul om uitase că are un al doilea prenume). când a ajuns la amprente, altă belea. avea palmele uleioase (cred că era strungar) și nu citea drăcovenia aia nici un deget. omul de dincolo de ghișeu (ofițer consular american) a avut răbdare cu el până i-au ieșit. i-a adus până și șervețele umede (de alea cu alcool) doar-doar. alt om, altă educație...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 12-17-2019, 08:50 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

iată ce înseamnă să pleci la dracu-n praznic fără să-ți faci lecțiile...

https://www.youtube.com/watch?v=5blvpe0jzqE&t=681s

și pe urmă unii se plâng că America așa și pe dincolo...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu

Last edited by Aramis; 12-20-2019 at 02:33 PM.
Reply With Quote
Old 12-19-2019, 08:59 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
iată ce înseamnă să pleci la dracu-n praznic fără să-ți faci lecțiile...

https://www.youtube.com/watch?v=5blvpe0jzqE&t=681s

și pe urmă unii se plâng că America așa și pe dincolo...
Am rezistat pina la "facilitati din partea guvernului".....mai mult nu pot in seara asta.
Poate miine.
Chiar cistiga unii care nu "ar trebui".

Last edited by Aramis; 12-20-2019 at 02:33 PM.
Reply With Quote
Old 01-22-2020, 08:17 AM
pepeman pepeman is offline
Junior Member
Bobocel

Default Disponibil in cont, sau cash?

Buna ziua tuturor, am o intrebare pentru cei in tema, cum vi se pare mai sigur si mai avantajos sa transporti banii pe care ii ai disponibili pentru relocare in US? Am un cont in euro si nu stiu exact cum sa fac, sa ii scot si sa ii schimb in dolari, cash, sa plec doar cu contul in ideea ca si acolo se pot schimba si poate nu exste asa dezavantajos... Astept o parere, va rog frumos.
Reply With Quote
Old 01-22-2020, 04:55 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by pepeman View Post
Buna ziua tuturor, am o intrebare pentru cei in tema, cum vi se pare mai sigur si mai avantajos sa transporti banii pe care ii ai disponibili pentru relocare in US?
Depinde de cati ai.
Cash - din cate mai stiu - ai voie sa transporti la tine vreo $10000 (fara sa-i declari). Daca ai mai multi asupra ta, tre declarati cand aterizezi si nu stiu ce se intampla dup-aia. Atentie, daca vi tu cu sotia, puteti avea impreuna maxim $10000.
Citeste aici: https://help.cbp.gov/s/article/Artic...language=en_US
Personal n-as lua cu mine (si familia) mai mult de $10000 cash, si i-as declara la vama chiar daca nu e obligatoriu. (Dar am auzit pe altii ca au avut la ei sume mult mai mari)
Restul de bani (daca aveti mai multi) raman in banca in RO intr-un cont cu debit card care poate fi folosit si in SUA (ideal cu taxe minime). Cand ajungeti in SUA, descideti un cont acolo si online (sau prin telefon cu un functionar bancar din Romania) faceti transferul in contul din SUA. Sau, imputericiti pe cineva din Romania sa va transfere banii (prin banca sau Western Union, Moneygram, etc.). Si daca ramaneti fara cash inainte de transfer, folositi debit card-ul romanesc (costisitor, dar macar aveti acces la bani).
Poate nu e asta cea mai buna modalitate, mai cauta pe forum pentru ca au fost discutii in trecut exact pe tema asta.
Poti face si cum faceau tiganii odata: cumperi bijuterii de aur, lanturi groase, ghuluri si le porti pe tine pe avion si cand ajungi in SUA le vinzi
Reply With Quote
Old 01-23-2020, 07:19 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Buna ziua tuturor, am o intrebare pentru cei in tema, cum vi se pare mai sigur si mai avantajos sa transporti banii pe care ii ai disponibili pentru relocare in US? Am un cont in euro si nu stiu exact cum sa fac, sa ii scot si sa ii schimb in dolari, cash, sa plec doar cu contul in ideea ca si acolo se pot schimba si poate nu exste asa dezavantajos... Astept o parere, va rog frumos.
Eu, de exemplu, cu aplicatia George de la o banca comerciala renumita in Romania,, pot face transferuri in alte conturi(din Europa sigur, nu stiu in USA cei drept), iar comisioanele sint foatte mici spre zero,mai ales daca contul receptor este tot pe numele meu.
moneygram si west au comisioane mari,nu recomand.
In rest sint de acord cu cel de dinaintea mea, nu as lua cu mine mai mult de 10 000,e periculos, si nu are sens atit cit un card are o limita ampliabila, la 3000 euro lejer, mai ales daca sinteti doi , fiecare cu un card......asta pt calatorie ar trebui sa fie de ajuns iar apoi cind ai cont pe numele tau in USA iti transferi banii acolo.
Old 01-27-2020, 09:00 AM
pepeman pepeman is offline
Junior Member
Bobocel

Multumesc pentru parerile exprimate, inca nu stiu ce o sa fac, fata de la banca da din colt in colt, nu stie sa imi explice cum se face transferul din Ro in SUA, inteleg ca nu e deloc ca un transfer in UE, prietenii din SUA la care mergem ne sfatuiesc sa ii luam cash, si sunt peste 10.000. De aplicatia George nu am auzit dar imediat ma interesez.
Reply With Quote
Old 01-27-2020, 09:35 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Multumesc pentru parerile exprimate, inca nu stiu ce o sa fac, fata de la banca da din colt in colt, nu stie sa imi explice cum se face transferul din Ro in SUA, inteleg ca nu e deloc ca un transfer in UE, prietenii din SUA la care mergem ne sfatuiesc sa ii luam cash, si sunt peste 10.000. De aplicatia George nu am auzit dar imediat ma interesez.
Ma surprinde un pic faptul ca prietenii vostri va sfatuiesc sa luati banii cash, eu credeam ca in USA ca si in EU majoritatea platesc cu card......aplicatia George este a BCR ului.
Old 01-28-2020, 01:51 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
zi-i fetei ca se numeste wire transfer si daca nu a auzit pana acum sa mearga sa intrebe pe sefu'.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules