Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Northwest US

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-21-2011, 07:05 PM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile De ce SEATLLE ?

Multa lume vad ca se intreaba de ce NordWest?
Pesimistul spune fereste-te de Seattle ca draq de tamaie, ca ploua aici 40 de zile si 40 de nopti mai ceva ca in Biblie unde Noe a trebuit sa isi faca o Arca ca sa faca fata, poate Noe era chiar de aici si nu in Middle East . Pentru un pesimist paharul va fi intotdeauna pe jumatate gol...poate in viziunea lui chiar pe trei sferturi.
Optimistul (adica eu ) spune ca un aer curat ca in NordWest nu vei gasi nicaieri in America. In fiecare dimineata cand ies din casa sa merg la munca, imi imbat plamanii cu aerul curat de munte si mirosul de brazi si cedrii inalti care sunt peste tot in zona asta. Vara temperatura in medie sta pe la 25C fara a te dogori, iarna temperatura rareori ajunge sub zero grade si ca zapada avem maximum o saptamina pe an. Pentru pasionatii de sporturi de iarna la numai o ora de oras se gasesc o multitudine de partii de schi sau tubing. Daca v-ati plictisit de America in numai doua ore ajungeti in Whistler in Canada unde a fost olimpiada de iarna si unde totul este super fancy. Violenta in suburbiile din Estul Seattleului este aproape inexistenta, lumea este politicoasa si laid back, scoli excelente, companii de renume, economie dinamica, populatia tanara si educata mult peste medie - asta este NordWestul si de aia l-am ales.
Cand am venit aici am venit pentru ca am ales sa vin aici. Am venit la nimeni pentru ca nu cunoasteam pe nimeni, as fi putut sa merg oriunde in America dar am ales NordWestul si nu regret nici un moment ca m-am mutat aici.
Este soare si aici, toata vara este numai soare, iarna in loc sa ninga, burniteaza sau ploua pentru ca brazilor le este sete, dar mai iese si soarele uneori ca de exemplu toata saptamina trecuta. Nu uitati niciodata ca omul sfinteste locul – nimic nu o sa fie potrivit pentru voi daca in sufletul vostru nu il vedeti potrivit. Trebuie sa va ganditi sa mergeti intr-un loc unde sa va placa si inainte de munca si dupa munca, pentru mine Seattle-ul imi da acea energie fantastica muntoasa, fara poluare, cu miros de pin si strazi curate.

God bless,

Musashi
Reply With Quote
Old 03-21-2011, 07:26 PM
anita1's Avatar
anita1 anita1 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu cred ca nu exista cineva aici pe forum care sa iubeasca, mai mult ca tine, zona unde locuieste.

Felicitari ptr ca ai ales astfel incat viata sa-ti fie frumoasa.

citat de Elbert Hubbard
Reply With Quote
Old 03-21-2011, 07:30 PM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile Multumesc Anita :)

Quote:
Originally Posted by anita1 View Post
Eu cred ca nu exista cineva aici pe forum care sa iubeasca, mai mult ca tine, zona unde locuieste.

Felicitari ptr ca ai ales astfel incat viata sa-ti fie frumoasa.
Am trait in zona asta de ani si ani de zile, in fiecare zi sunt incantat ca locuiesc aici, daca ceva nu imi merge bine in viata este indeajuns sa ies afara sau simplu sa deschid geamul si sa respir adanc si sa imi iau energie de la aerul proaspat venit de la brazi. Este un sentiment superb pe care nu l-am avut nicaieri in alta parte a Americii.
Reply With Quote
Old 03-22-2011, 12:35 AM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Foarte frumoase posturi, Musashi. Un poem in proza. (Cunosc si eu zona Pacific Northwest, via Vancouver).

Reply With Quote
Old 03-22-2011, 01:00 AM
MANOLOS's Avatar
MANOLOS MANOLOS is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Musashi View Post
... nimic nu o sa fie potrivit pentru voi daca in sufletul vostru nu il vedeti potrivit. Trebuie sa va ganditi sa mergeti intr-un loc unde sa va placa si inainte de munca si dupa munca, pentru mine Seattle-ul imi da acea energie fantastica muntoasa, fara poluare, cu miros de pin si strazi curate.

God bless,

Musashi
bine spus si gindit....imi aminteste de cele vazute intr-un documentar acum ceva timp...The Secret....aproape totul in viata depinde de noi!
Old 03-29-2011, 12:29 PM
monon monon is offline
Membru
Bobocel

Default adevarat

Cea mai buna descriere a zonei, de pina acum.
Intr-adevar, mai mult simti decit vezi locurile acelea. Nici o exagerare.
Esti norocos Musashi, dar mai ales fiindca gindesti astfel.
Reply With Quote
Old 03-29-2011, 09:11 PM
POPI POPI is offline
Profesor
Forumo-dependent

Perfect adevarat! Am fost anul trecut in Spokane, Wa si mi-a placut la nebunie. Am intalnit niste omanei minunati iar aerul de acolo este intr-adevar de respirat!
Old 03-30-2011, 07:25 AM
monon monon is offline
Membru
Bobocel

Default Si altele de vazut

Mai recomand: Steven's Pass, Kirkland, Twin Peaks, Bellevue, Mount Rainier si Mount St. Helen's. Putin mai departe, spre coasta Pacificului este Peninsula Olimpica, absolut superba. Drumul pina in toate locatiile astea este o adevarata desfatare, peisajele sunt medicament pentru psihic, totul este pastrat cu grija, iar oamenii...is oameni...
Reply With Quote
Old 03-30-2011, 07:17 PM
Gin.Or.Juice Gin.Or.Juice is offline
Membru
Bobocel

Si eu am luat aceleasi lucruri in calcul cand am venit aici ... si nu-mi pare rau nici o secunda. Am tot umblat prin US si pot sa zic ca am vazut multe locuri frumoase, mult mai insorite unde cred ca as putea locui de asemenea, dar asa de mult imi place aici, ca nu m-as muta nici in ruptul capului.

Pana la urma, nici nu e asa de multa ploaie, ci mai mult e innorat.

Pe langa asta, Eastern Washington e la 2 ore jumate cu masina, unde din cauza climatului desertic, e cald 7 luni pe an (medie de 290 de zile insorite pe an) ... numai bine sa-ti petreci un long-weekend in camping acolo, cand e vreme nasoala in Seattle.
Reply With Quote
Old 03-30-2011, 08:35 PM
Sorin_2002_'s Avatar
Sorin_2002_ Sorin_2002_ is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by monon View Post
Mai recomand: Steven's Pass, Kirkland, Twin Peaks, Bellevue, Mount Rainier si Mount St. Helen's. Putin mai departe, spre coasta Pacificului este Peninsula Olimpica, absolut superba. Drumul pina in toate locatiile astea este o adevarata desfatare, peisajele sunt medicament pentru psihic, totul este pastrat cu grija, iar oamenii...is oameni...
Twin Peaks este un orasel imaginar.Pura fictiune realizata de producatorii americani David Lynch şi Mark Frost.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules