Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Comunitati de Loteristi in America > Northwest US

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-19-2011, 12:20 AM
Sebastiano's Avatar
Sebastiano Sebastiano is offline
Membru
Invatzacel

haha mda fiecare cu ale lui dar trebuie sa imi impun si eu, nu parerea, ci adevarul :P

Da, cind ninge e cam dezastru la noi pt ca sint atitea dealuri, tb sa stii sa conduci in zapada ca sa te poti descurca. Masini abandonate pe marginea drumului sint cu sutele pt ca ori le e frica, ori au tractiune pe spate, ori cauciucuri uzate sau de vara
Tin minte acu vreo 3 ani am ramas inzapezit cu un amic intr-o zapada pina la pragul masinii...i-am spus cind a dat sa treaca prin nameti sa o calce ca altfel raminem...eh cu incetisorul lui am ramas acolo cu tot cu Audi lui Quattro Bine avea cauciucuri de vara pe jante de 19", dar asta nu conta :P
Oricum deocamdata nu m-a lasat Jettutza mea nicaieri
Reply With Quote
Old 05-19-2011, 12:37 AM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Sebastiano View Post
haha mda fiecare cu ale lui dar trebuie sa imi impun si eu, nu parerea, ci adevarul :P
...
Si eu tot adevarul l-am zis, ca am stat acolo 2 ani, nu cum fac altii citind in ziare sau vazand stiri la TV. In fiecare an vin in vizita la rude de 3-4 ori, inca stiu cum e pe acolo. Chiar nu inteleg unde vede el tot timpul soare, cand afara ploua mai tot timpul.
Si in Portland ploua, aproape la fel de mult, cel putin anul asta ne-a rupt ploaia asta.
Vrem sa iesim si noi in parc (fotbal/gratar) si nu avem cum si e aproape luna Iunie.
Anul trecut am jucat fotbal in Februarie, acum nici macar in Mai nu avem sansa.
Old 05-19-2011, 12:42 AM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Ca tot ziceai ca era gratis in parcuri si acum trebuie sa platesti...am auzit de taxa pe 520 (podul spre Seattle), au pus-o deja sau inca nu?
Old 05-19-2011, 07:12 PM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
hahaha deci nu mai mintiti lumea ca nu ploua in Seattle, in special dupa sezonul care l-am avut. Mai mult cer gri nu vei gasi nicaieri...si cea mai mare rata de sinucideri era in Seattle daca imi amintesc bine. Aici nu ploua in cantitati uriase DAR ploua marunt nonstop cu zilele si saptamanile la rind. Toti stiu ca avem 2 sezoane, primavara si toamna. Vara anul trecut a durat cat, o luna? O luna in care nici macar nu a fost destul de cald sa poti merge la piscina. Deci ma faci sa rad cind vad ca scrii "cind ziua imi merge nasol doar ies afara si imi revin pt ca vremea e atit de perfecta"...tu chiar crezi ce vorbesti mai Musashi? )
Auzi Sebastiano ce pierzi...citat de azi, de pe Blogul lui Musashi (e la moda sa ai blog, chiar daca esti pe langa cu scrisul):

"O zi extrem de insorita astazi. Anul asta din cauza lui La Nina soarele a venit mai greu, dar pot spune ca ma bucura cand il vad si cand simt caldura.
Aerul curat de-aici imi da energia zilnica de a ma bucura de acest colt de rai din America. In scurt timp o sa plec iarasi in calduroasa Californie sa imi vizitez surioara. California chiar este calduroasa, nu stiu daca mi-ar place sa traiesc acolo...."

Eu daca eram in locul tau, ramaneam acolo, in acel "colt de Rai". O sa iti para rau apoi dupa Seattle
Old 05-19-2011, 07:19 PM
Sebastiano's Avatar
Membru
Invatzacel

Cool

Quote:
Originally Posted by Emy View Post
Si eu tot adevarul l-am zis, ca am stat acolo 2 ani, nu cum fac altii citind in ziare sau vazand stiri la TV. In fiecare an vin in vizita la rude de 3-4 ori, inca stiu cum e pe acolo. Chiar nu inteleg unde vede el tot timpul soare, cand afara ploua mai tot timpul.
Si in Portland ploua, aproape la fel de mult, cel putin anul asta ne-a rupt ploaia asta.
Vrem sa iesim si noi in parc (fotbal/gratar) si nu avem cum si e aproape luna Iunie.
Anul trecut am jucat fotbal in Februarie, acum nici macar in Mai nu avem sansa.
Mie imi spui? Nu am mai fost la un fotbal la parc de ceva ani...

Quote:
Ca tot ziceai ca era gratis in parcuri si acum trebuie sa platesti...am auzit de taxa pe 520 (podul spre Seattle), au pus-o deja sau inca nu?
Inca nu au avut succes, au incercat sa o aplice dar ziceau ca o vor intarzia pentru ca au ceva "probleme"

Quote:
Auzi Sebastiano ce pierzi...citat de azi, de pe Blogul lui Musashi (e la moda sa ai blog, chiar daca esti pe langa cu scrisul):

"O zi extrem de insorita astazi. Anul asta din cauza lui La Nina soarele a venit mai greu, dar pot spune ca ma bucura cand il vad si cand simt caldura.
Aerul curat de-aici imi da energia zilnica de a ma bucura de acest colt de rai din America. In scurt timp o sa plec iarasi in calduroasa Californie sa imi vizitez surioara. California chiar este calduroasa, nu stiu daca mi-ar place sa traiesc acolo...."

Eu daca eram in locul tau, ramaneam acolo, in acel "colt de Rai". O sa iti para rau apoi dupa Seattle
Eu zic sa se faca Musashi nostru meteorolog ca stie sa minta bine :P Intradevar, azi e a 3-a zi de soare dar cind stai si te gandesti ca noi numaram zilele cu soare...atunci iti dai seama ca ceva nu e in regula.
Reply With Quote
Old 05-19-2011, 08:52 PM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile Hmm

Quote:

Care este de fapt problema ta? Mie imi place in Seattle daca tie nu iti place aia este treaba ta. Chiar crezi ca nu am avut posibilitatea sa ma mut in alta parte? Am avut posibilitatea sa ma mut in California si in NY pe langa alte state. Mie imi place aici, locuiesc in nord vest de 20 de ani, in experienta mea pretul vremii nu este deloc mare fata de avantajele pe care o familie le are aici: scoli bune pentru copii, lume civilizata, orase curate, si economia buna...
Deci te rog, vezi-ti de viata si pesimismul tau cronic, si lasa-ma pe mine in pace sa traiesc in acest "iad"
Reply With Quote
Old 05-19-2011, 09:11 PM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Musashi, nu vorbeam cu tine, te bagi repede in seama.
Ma distram (si i-am aratat lui Sebastiano ce tampenii scriu unii din Raiul Seattle) la ce minciuni zici despre Seattle.

Ca sa iti arat cat de fals si American (ai inceput sa te porti ca ei, razi cand vorbesti cu omul si il barfesti/injuri apoi). Acum cateva saptamani, te vaitai pe minunatul blog, ca toti indienii sunt promovati, ca se cunosc intre ei...si promovarea nu se face pe bune, mai mult pe pile.
Azi pui pe blog despre "prietenii indieni", care te-au ajutat sa rezolvi o problema la lucru.
Romanii ti-au explicat si ti-au dat un site, dar tu nu ai timp sa cauti solutia, dar indienii ti-au dat mura-in-gura.

Tu vezi ce fiinta esti? Azi vorbesti frumos despre un om, iar a doua zi il injuri.
Cand ai nevoie de ceva, si te ajuta, este prietenul tau, apoi nu mai sunteti prieteni daca zice "cauta pe site-ul asta".
Promovare vrei? Pai pune mana si cauta, invata, nu astepta mura-in-gura, ca esti in America (in Rai, am uitat).

Mie mi-ar fii rusine sa pun intrebari de genul "recomadati-mi si mie un program de facut copie la OS" si apoi sa zici "eu lucrez la Microsoft".
Vezi de ce nu "e promovat Musashi"?
Old 05-19-2011, 09:23 PM
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Smile Hmm

Quote:
Musashi, nu vorbeam cu tine, te bagi repede in seama.
Ma distram (si i-am aratat lui Sebastiano ce tampenii scriu unii din Raiul Seattle) la ce minciuni zici despre Seattle.

Ca sa iti arat cat de fals si American (ai inceput sa te porti ca ei, razi cand vorbesti cu omul si il barfesti/injuri apoi). Acum cateva saptamani, te vaitai pe minunatul blog, ca toti indienii sunt promovati, ca se cunosc intre ei...si promovarea nu se face pe bune, mai mult pe pile.
Azi pui pe blog despre "prietenii indieni", care te-au ajutat sa rezolvi o problema la lucru.
Romanii ti-au explicat si ti-au dat un site, dar tu nu ai timp sa cauti solutia, dar indienii ti-au dat mura-in-gura.

Tu vezi ce fiinta esti? Azi vorbesti frumos despre un om, iar a doua zi il injuri.
Cand ai nevoie de ceva, si te ajuta, este prietenul tau, apoi nu mai sunteti prieteni daca zice "cauta pe site-ul asta".
Promovare vrei? Pai pune mana si cauta, invata, nu astepta mura-in-gura, ca esti in America (in Rai, am uitat).

Mie mi-ar fii rusine sa pun intrebari de genul "recomadati-mi si mie un program de facut copie la OS" si apoi sa zici "eu lucrez la Microsoft".
Vezi de ce nu "e promovat Musashi"?
Bineinteles ca nu ai inteles substratul la ceea ce am scris, dar nu stau sa ma deranjez sa iti explic.
Anyways, vad ca imi citesti blogul...asta inseamna ca ai citit si asta (incearca sa te calmezi si sa be more open minded - o sa ai o viata mult mai fericita astfel):

People are often unreasonable, illogical and self centered; Forgive them anyway.
If you are kind, people may accuse you of selfish, ulterior motives; Be kind anyway.
If you are successful, you will win some false friends and some true enemies; Succeed anyway.
If you are honest and frank, people may cheat you; Be honest and frank anyway.
What you spend years building, someone could destroy overnight; Build anyway.
If you find serenity and happiness, they may be jealous; Be happy anyway.
The good you do today, people will often forget tomorrow; Do good anyway.
Give the world the best you have, and it may never be enough; Give the world the best you've got anyway.

You see, in the final analysis, it is between you and your God; It was never between you and them - and never forget that!!
Reply With Quote
Old 05-19-2011, 09:26 PM
Sebastiano's Avatar
Membru
Invatzacel

...e ceva intre voi despre care eu nu stiu?
Apropo de "mura in gura", saptamina trecuta l-am pus pe un inginer sa notifice firma prin care lucram noi ca power supply de la printer s-a dus si doar el este cel care comunica cu ei. Azi imi trimite email sa i dau numele si seria de printer...cu toate ca el este in aceeasi cladire cu mine, trece pe linga zisul printer toata ziua si chiar l-am intrebat: Hey tu stii unde e printerul nu? El: Da dar da-mi tu informatile asa cum te-am rugat. Deci e greu sa iti notezi pe o hartiuta sau pe Samsung smartphone pe care il porti in mina mereu, seria si numele de printer. Eu nu imi vedeam capul de treaba si tot eu o fac...asta e, i-am obisnuit sa fac eu totul pt ei, "mura in gura" dar Americanii sint cei mai harnici si inteligenti.
Reply With Quote
Old 05-19-2011, 09:28 PM
Profesor
Forumo-dependent

Smile Lol

Quote:
...e ceva intre voi despre care eu nu stiu?
Apropo de "mura in gura", saptamina trecuta l-am pus pe un inginer sa notifice firma prin care lucram noi ca power supply de la printer s-a dus si doar el este cel care comunica cu ei. Azi imi trimite email sa i dau numele si seria de printer...cu toate ca el este in aceeasi cladire cu mine, trece pe linga zisul printer toata ziua si chiar l-am intrebat: Hey tu stii unde e printerul nu? El: Da dar da-mi tu informatile asa cum te-am rugat. Deci e greu sa iti notezi pe o hartiuta sau pe Samsung smartphone pe care il porti in mina mereu, seria si numele de printer. Eu nu imi vedeam capul de treaba si tot eu o fac...asta e, i-am obisnuit sa fac eu totul pt ei, "mura in gura" dar Americanii sint cei mai harnici si inteligenti.
Este o diferenta intre mura'n gura si a vrea sa colaborezi. Cum iti explici succesul companiilor americane vs totalul insucces al celor din romania. Sa nu imi spui imigrantii pentru ca astia au venit mai tarziu, cand companiile erau deja fondate si de succes.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules