Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Financiar

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-24-2015, 12:57 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Default Pensii in America

Hai sa vorbin despre pensii in America. Sinteti invitati cu totii sa contribuiti la acest thread, cu atit mai mult cu cit subiectul e atit de stufos, si ...dureros, mai ales pentru cei nou veniti, care uneori nu au suficient timp sa contribuie la unul ori altul din planuri.
Cu certitudine e diferit de ce e in Romania.
M-am gindit ca poate informatiile adunate aici, vor fi benefice celor nou veniti. Cu cit mai repede iti constitui un fond, cu atit mai bine, dar inainte trebuie facuta putina lumina.
Ca salariat contribui la un fond de "asigurare" de pensii, perceput de cei mai multi ca si pensie de stat. Social Security Administration e organizatia care administreaza acest benefit. Virsta de penionare e 66 ani, dar te poti "pensiona" cu penalizare (aprox 28%) si la 62 de ani. Tot SSA ofera benefits pentru persoane handicapate, ori pensionati de boala.
Dar cum an de an auzim ca SS benefit nu va mai fi disponibil mai mult de 20-30 de ani, pentru multi asta poate fi o problema grava.

Pe linga aceasta asigurare, exista pensii private, in general IRA, dar si pensii oferite de workers unions, la fel si pensii oferite de firme, cu contributia salariatului, si intr-o anumita limita si a firmei, 401K, or 403B.

http://www.irs.gov/Retirement-Plans/...rement-Plans-1

http://www.iravs401kcentral.com/pens...he-differences
http://www.iravs401kcentral.com/401k...-disadvantages
http://www.iravs401kcentral.com/blog
Reply With Quote
Old 03-25-2015, 12:04 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Interesant subiectul propus de tine. Noi avem 401k ca asa ne-a fost propus de firma ca benefit si citisem un pic despre el la momentul respectiv. Inca nu mi-e foarte clar cum si in cate transe ne putem scoate banii la pensie, dupa ce vom fi implinit varsta ceruta, dar mai citesc. Oricum venind din romania unde tepele financiare au fost si sunt promovate la nivel de stat (guvern, parlament) tendinta mea e sa pun deoparte in cont si sa nu ma bazez prea mult pe o eventuala pensie, fie ea si 401k. Pe de alta parte in romania nici nu puteam pune deoparte si nici nu cred ca din contributia la pensii de stat, generatia mea se va alege cu ceva, prevad un alt mare jaf impotriva unei generatii de sacrificiu.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 03-25-2015, 03:55 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
Interesant subiectul propus de tine. Noi avem 401k ca asa ne-a fost propus de firma ca benefit si citisem un pic despre el la momentul respectiv. Inca nu mi-e foarte clar cum si in cate transe ne putem scoate banii la pensie, dupa ce vom fi implinit varsta ceruta, dar mai citesc. Oricum venind din romania unde tepele financiare au fost si sunt promovate la nivel de stat (guvern, parlament) tendinta mea e sa pun deoparte in cont si sa nu ma bazez prea mult pe o eventuala pensie, fie ea si 401k. Pe de alta parte in romania nici nu puteam pune deoparte si nici nu cred ca din contributia la pensii de stat, generatia mea se va alege cu ceva, prevad un alt mare jaf impotriva unei generatii de sacrificiu.
Avantajul 401K e faptul ca pui deoparte bani neimpozitati, ba mai mult, compania pune banii in contul tau, care dupa o anumita perioada, stabilita de companie, banii sint "vested" adica iti apartin. Functie de planurile oferite de companie, si de ce alegi tu, banii cresc, prin dobinda incasata, la care tot nu platesti impozit.
Asa cum spui, exista riscul sa pierzi din bani, dar istoric vorbind, pe o perioada mai lunga va fi o crestere. Dupa o vreme, exista posibilitatea sa te "imprumuti" din banii tai, cu conditia sa'i "platesti" inapoi.Inainte de virsta de 59.5 ani, daca vrei sa retragi bani din 401 K, vei fi penalizat, si impozitat. Exceptie cazuri in care banii's folositi sa platesti health care bills, sa platesti tuition, pt tine insuti, ori in unele cazuri sa depui avans sa cumperi o casa. Dupa virsta de 59.5 ani poti sa retragi banii, citi vrei fara sa fii penalizat, dar va trebui sa platesti impozit, asa ca nu-i indicat sa retragi toti banii odata, ca jumatate se duc la Uncle Sam. Dar retragind sume rezonabile, anual/lunar, impozitul platit va fi mult mai mic.
Dupa virsts de 70.5 ani, daca nu lucrezi si nu contribui la 401 K, trebuie sa retragi o anumita suma anual. Daca in schimb lucrezi si contribui la 401 K, nu esti obligat sa retragi banii din 401 K, idiferent de virsta.
Dupa pensionare, cu certitudine e inteligent sa'ti pui toti banii intr'un IRA.
Daca ai mai multe conturi 401 K, le poti roll intr'un singur cont. Asta daca ai lucrat intr'un loc pt o vreme, si ai 401 K, si te muti la o alta companie, ai posibilitatea sa transferi banii din primul 401 K, in noul 401 K, dar nu'i obligatoriu.
Reply With Quote
Old 03-25-2015, 04:32 PM
katybest05 katybest05 is offline
Forumar fidel
Profesor

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Avantajul 401K e faptul ca pui deoparte bani neimpozitati, ba mai mult, compania pune banii in contul tau, care dupa o anumita perioada, stabilita de companie, banii sint "vested" adica iti apartin. Functie de planurile oferite de companie, si de ce alegi tu, banii cresc, prin dobinda incasata, la care tot nu platesti impozit.
Asa cum spui, exista riscul sa pierzi din bani, dar istoric vorbind, pe o perioada mai lunga va fi o crestere. Dupa o vreme, exista posibilitatea sa te "imprumuti" din banii tai, cu conditia sa'i "platesti" inapoi.Inainte de virsta de 59.5 ani, daca vrei sa retragi bani din 401 K, vei fi penalizat, si impozitat. Exceptie cazuri in care banii's folositi sa platesti health care bills, sa platesti tuition, pt tine insuti, ori in unele cazuri sa depui avans sa cumperi o casa. Dupa virsta de 59.5 ani poti sa retragi banii, citi vrei fara sa fii penalizat, dar va trebui sa platesti impozit, asa ca nu-i indicat sa retragi toti banii odata, ca jumatate se duc la Uncle Sam. Dar retragind sume rezonabile, anual/lunar, impozitul platit va fi mult mai mic.
Dupa virsts de 70.5 ani, daca nu lucrezi si nu contribui la 401 K, trebuie sa retragi o anumita suma anual. Daca in schimb lucrezi si contribui la 401 K, nu esti obligat sa retragi banii din 401 K, idiferent de virsta.
Dupa pensionare, cu certitudine e inteligent sa'ti pui toti banii intr'un IRA.
Daca ai mai multe conturi 401 K, le poti roll intr'un singur cont. Asta daca ai lucrat intr'un loc pt o vreme, si ai 401 K, si te muti la o alta companie, ai posibilitatea sa transferi banii din primul 401 K, in noul 401 K, dar nu'i obligatoriu.
Milie,

Multumesc pentru aceste informatii utile. Din pacate, nu am avut pe nimeni sa-mi explice chestiile acestea atat de frumos precum ai facut-o tu aici si, ca orice imigrant, am crezut ca, contributia mea la pensie consta in acel "social Security" de-l plateam la taxe. Mi-am gasit si eu de munca in Billings, MT, precum imi doream si, odata cu noul job, imi voi lua si 401k. Imi pare rau ca mi-au trebuit 3 ani sa ma dezmeticesc si sa inteleg cum functioneaza sistemul. As avea o intrebare insa. In situatia in care mori inainte de varsta de 59.5 ani, cand ai de fapt acces la bani, poti numi un beneficiar sau banii sunt pierduti si gata?

Multumesc,
Katy
Status update: November 09, 2011
Interview date: February 28, 2012; 01.00 p.m. (Successful)
Medicals: January 12, 2012
OTP-CHI: March 29, 2012
Welcome letter: April 29, 2012
Green card: May 4, 2012
Citizenship: July 27, 2017
Reply With Quote
Old 03-25-2015, 07:04 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Katy, fii linistita, mi'a luat si mie ceva vreme sa inteleg, desi am avut ajutor . Cind semnezi contractul iti cere sa numesti cel putin un mostenitor. Daca esti casatorit, si vrei sa lasi si altcuiva banii, ai nevoie de semnatura sotului. La tine inca nu'i cazul.
Ma bucur ca ti'ai gasit serviciu.
Indiferent cit de greu ti se pare sa "dai"banii aia, contribuie cel putin atit incit firma sa contribuie cu vit mai mult posibil. La ultima firma contribuiau cu 6%, daca eu contribuiam cu cel putin 7%.La 5% conyributia mea, firma contribuia tot cu 5%. Daca eu contribuiam cu 6%, ei contribuiau cu 5.5%. La contributia mea de 7%, firma contribuia cu 6%. Procentele astea variaza de la firma la firma. Pentru ca eram mai invirsta am contribuit cu 10% la inceput, si apoi cu 15%. In 2008, am pierdut ceva bani ( teoretic), dar intr-un am am recuperat.
Reply With Quote
Old 03-26-2015, 03:53 PM
Ada.T's Avatar
Ada.T Ada.T is offline
Profesor
Forumo-dependent

401k sint defined contribution plans (e cunoscuta suma care intra in plan). In general cind se vorbeste de pensii, lumea are in minte defined benefit plans (cunoscuta e suma care va fi platita periodic de plan).
Contributia angajatului la 401k este intotdeauna 100% vested. Doar company match poate fi vested over time. Partea din 401k care e vested este proprietatea angajatului, poate fi lasata mostenire, samd. Sigurul mod in care se pierde este ca investitiile facut cu acei bani sa fie in pierdere. Cind banii din 401k se termina, se termina, deci e bine sa fie gestionati in asa fel incit sa tina cit mai mult, ideal pina la sfirsitul vietii.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules