Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Financiar

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-01-2015, 12:46 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Ada.T View Post
Milie are dreptate, banii tai sint ai tai, sint 100% vested de la bun inceput. Sint niste reguli legate de match, durata maxima in care match-ul trebuie sa fie 100% vested este de 6 ani pentru gradual vesting si 3 ani pentru cliff vesting.
http://www.dol.gov/ebsa/publications/wyskapr.html
Cuvintul cheie, e "durata maxima", asa cum spune Ada. Adica daca firma foloseste cliff vesting, nu poate sa o faca dupe 4, ori 5 ani, dar o poate face inainte de 3 ani de la stabilirea planului.
Linkul Adei e foarte folositor, dar citit cu grja, pt ca se refera la 2 planuri total diferite.
Defined benefit plans sint de fapt pensii private. Mai sint citeva companii, nu multe care ofera asa ceva. Firma la care lucrez acum, o face, dar au regulile lor, adica trebuie sa fi lucrat 10 ani cu ei, ca sa primesti o "pensie" (pe linga social security, ori 401 k benefits), pensie care-i functie de salariul avut, si timpul lucrat, in plus, ofera health insurance, in aceleasi conditii ca si pentru angajati. Am colegi care lucreaza de 25-35-40 de ani aici. Nu au workors union.
Inainte ma lucrat la o firma care avea workers union, dar personalul administrativ era exclus. WU members beneficiau de o "pensie privata".
Defined contribution plans, adica 401 K, 403 K, si altele la care angajatul contribuie. De retinut ca la angajare, HR iti ofera informatia utila, si-i de studiat, si de pus intrebari, de participat la mrgs unde se discuta despre asa ceva.
Reply With Quote
Old 04-01-2015, 05:39 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Am citit hartia de la HR, vestingul e gradual cu 100% dupa 6 ani. Totusi nusunt sigura cat e de profitabil daca dupa 2-3 ani de contributie parasesti America.
Reply With Quote
Old 04-01-2015, 06:25 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by pisicutza View Post
Am citit hartia de la HR, vestingul e gradual cu 100% dupa 6 ani. Totusi nusunt sigura cat e de profitabil daca dupa 2-3 ani de contributie parasesti America.
Daca dupa 2-3 ani plecati, veti avea banii investiti de voi, plus procentul" vested" din banii companiei. Atunci aveti posibilitatea sa'i lasati in 401 k la companie, ceea ce nu recomand, ori sa'i transferati intr'un IRA cu o firma de investitii. Transferul e simplu, dupa ce v'ati hotarit asupra firmei. In situatia transferului nu aveti de platit impozit, poate doar un fee, dar nu cred. Ori, cea mai rea situatie, sa'i scoateti, si anul urmator sa fie impozitati ca venit (se adauva la venitul realizat), plus penalizarea. Nu stiu exact daca nu cum a atit impozitul cit si penalizarea nu trebuie platite la scoaterea banilor, adica sa'i retina firma de investitii unde e 401k, si ei sa plateasca taxele.
Reply With Quote
Old 04-02-2015, 04:18 PM
Ada.T's Avatar
Ada.T Ada.T is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Cauta "401k early withdrawal qualifying events", desi nu cred ca relocare in afara US intra in categoria asta.
Reply With Quote
Old 04-05-2015, 01:27 AM
cene's Avatar
cene cene is offline
Forumar fidel
Profesor

Pe langa 401K, mai puteti economisi pentru pensie contribuind la un cont Roth IRA (sau Traditional IRA, dar daca aveti 401K, eu cred nu prea are rost).
Pe cand 401K sunt bani neimpozitati, care reduc de fapt din baza de impozitare acum, banii care merg la Roth IRA sunt dupa taxe. Asta inseamna ca sumele scoase dupa varsta de 59 1/2 nu sunt impozitate. Si in cazul acela vorbim, in mod normal, de contributiile de-a lungul timpului + castigurile pe care le produc (pe termen lung, asteptarile sunt cam la 8% crestere pe an).
Partea si mai interesanta la Roth IRA e ca, in anumite conditii, se pot retrage bani din Roth fara a plati taxe sau penalizari si inainte de varsta de "pensionare".
O limitare importanta e ca maximul de contributie pe an este de $5,500, iar pentru cei care castiga peste o anumita limita (married filing jointly limita este $191,000) nu poti contribui deloc.

Asta e foarte pe scurt despre Roth IRA, dar merita sa luati si varianta asta in considerare si sa va documentati.
Reply With Quote
Old 04-06-2015, 06:22 PM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Banii depusi in ROTH IRA (taxati initial) se pot retrage oricind, fara penalizari, limitarea fiind ca nu poti sa retragi mai mult decit ai depus, inainte de virsta de 59 1/2. Dupa virsta de 59 1/2, banii pot fi retrasi fara sa platesti taxe, atit ce ai depus, cit si suma care a crescut de-a lungul timpului.
Faptul ca banii care sint depusi pot fi retrasi la orice timp face ca ROTH IRA sa poata fii folosit ca un "emergency fund", ceea ce ii da flexibilitate, comparind cu 401k.

http://www.rothira.com/

Nu va trebuie intermediar (financial adviser) ca sa va deschideti un account. Odata ce folositi intermediar, va ia in jur de 1% on average.

Eu folosesc Vanguard si Fidelity investment firms, si e relativ simplu sa deschizi un account.

https://investor.vanguard.com/home/?WT.srch=1

https://www.fidelity.com/

Sint si alte firme de investment in afara de astea. Avantajul pe care-l prezinta Vanguard este ca folosesc index funds in majoritate, ceea ce face ca investmentul prin ei sa fie mult mai ieftin.
Reply With Quote
Old 04-08-2015, 02:02 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Ada, Cene, Gringo, informatiile voastre sint foarte folositoare, ramine doar sa fe "descoperite". Deocamdata, se pare ca nu prea multi romani sint preocupati de viitor.
Reply With Quote
Old 04-08-2015, 08:35 AM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Millie, ai avut o idee foarte buna cu subiectul acesta. E important, interesant, si ma pasioneaza, probabil vine cu virsta...

Link-ul de mai jos m-a initiat pe mine in ale investing-ului:

http://www.bogleheads.org/
Reply With Quote
Old 04-08-2015, 05:05 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Millie suntem interesați , problema e ca pana nu obținem un GC nu prea ne vine sa băgam banii in chestii pe termen lung, ca e destul de complicat la pensionare sa strāngem cāte un pic din fiecare țara in care am locuit/contribuit, din păcate, plus ca si recuperarea presupune cheltuieli. Pentru cei care nu au o stabilitate si se tot muta la 2-3 ani in alte tari / continente, economisirea clasica cred ca e soluția, deși clar nu e cea mai avantajoasa.
Reply With Quote
Old 04-08-2015, 05:14 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Millie suntem interesați , problema e ca pana nu obținem un GC nu prea ne vine sa băgam banii in chestii pe termen lung, ca e destul de complicat la pensionare sa strāngem cāte un pic din fiecare țara in care am locuit/contribuit, din păcate, plus ca si recuperarea presupune cheltuieli. Pentru cei care nu au o stabilitate si se tot muta la 2-3 ani in alte tari / continente, economisirea clasica cred ca e soluția, deși clar nu e cea mai avantajoasa.
Din punctul meu de vedere tu ai fost interesata, chit ca nu sinteti permanenti aici. Imi pastrez punctul de vedere: nu vad de ce n'ai beneficia de 5-6% din salariu( cit ar fi contributia firmei). Un alt motiv ar fi diversificarea investitiilor. Dar fiecare are planul lui.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules