Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Financiar

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-08-2015, 11:34 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Millie ma gandesc si altfel, la cheltuielile care apar pe parcurs, noi suntem obligati sa ne mentinem 2 conturi de peste 6 luni in Polonia, asta ne cam costa, minim 10 usd pe luna, apoi apar probleme cand doresti sa deschizi/inchizi un cont si tu nu esti prezent in tara respectiva, unii nu vor sa faca operatiunile decat daca esti in persoana la ei in banca. Daca vrei sa iti reiinoiesti un card te usuca sa ti-l trimita in alta tara, daca accepta aplicatia prin fax. Cand am avut de inchis conturile aici acum ceva ani, la fel a fost o aventura cu noi in Europa.
Cand esti la pensie si cine stie in ce stare de sanatate mai esti, e cam greu sa te apuci sa aduni maruntisul de prin 3-4 tari.
LE: la noi firma nu mai contribuie, in zona de sud, Louisiana mai ales e o criza cumplita, ce in curand pare sa depaseasca 2008-ul, din cauza pretului scazut al petrolului.
Reply With Quote
Old 04-11-2015, 03:56 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

am auzit o vorba cum ca noi n-am mai prinde social security peste nspe ani. Mi se pare aiurea ca doar cotizam lunar la asta...

eu am mai multe 401 risipite ar trebui sa fac rollover la actuala companie caci nu am intentia sa ma mai mut la altii pana la pensie peste cativa zeci de ani
eu as maximiza la 401 cat se poate de mult si as mai invarti banii intre conturi in fct de profit.
intrebarea e daca e bine sa faci rollover la 401 sau ba

eu am si un plan de pensie de tip union eu pun 0.8% din salariu si la pensie se vor calcula ultimele cele mai mari 3 salarii si inmulti cu 1.1. Pensia se ofera pana la sfarsitul vietii dupa ce iesi la 62 sau 68. Poti opta si pentru pensie de urmas oferita la fel dependentilor.
Daca am sa am parte de astea 3 are sa fie OK pot supravietui Repet Soc Sec e incerta.
Pe de alta parte nu se stie daca mai apucam a pensie...deci sa traim clipa. Intentionez sa ma transfer in cadrul companiei 3-5 in Europa de west sa calatoresc la grei si dupa aia inapoi in US. Life is short.
Reply With Quote
Old 04-11-2015, 09:37 AM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Adrian, eu dupa cite am inteles, social security este sigur ca o sa fie, ceea ce o sa nu fie placut e ca social security payments o sa se reduca, din cauza raportului pensionari/ fond de pensionare.

Cu 401k-urile de la diferite companii la care ai lucrat, se pare ca cel mai bine e sa iti roll over la un investment company, ca Vanguard, Fidelity, nu la 401k-ul actual. Avantajul fata de 401k ul actual e diversitatea de fonduri pe care o gasesti la investment company. La compania la care lucrezi acum, ai un numar limitat de fonduri in care poti investi, si mai mult, probabil is mai scumpe.
Si ajungind la cost, asta este cel mai important parametru dupa care trebuie sa te uiti cind alegi in ce investesti.
Reply With Quote
Old 05-04-2015, 02:58 AM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Ceea ce este des neglijat sunt costurile asociate cu aconturile care tin pensiile de diferite feluri. Nu e surprinzator sa vezi fees care depasesc 1%, si se ajunge la peste 2% usor. Daca luam in considerare faptul ca in medie un mutual fund investit in stocks creste cu 8% pe an, un 2% in fees inseamna ca 25% din ceea ce fondul a crescut e luat de cei care au grija de fonduri, in general financial advisors.
Reply With Quote
Old 12-15-2015, 05:42 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Planu' de pensie pe care trebuie sa-l cautati la employer este "defined benefits". Toate celelalte sant praf in ochi, 401k, social security and so on. Nu zic ca nu sant bune dar astea sa fie ca un exces, nu ca pensia de baza.

In general defined benefits se ofera la guvern. Defined benefits se calculeaza dupa o formula care spre exemplu la mine e 2.5% x (cati ani ai contribuit) x (media la cei mai buni 3 ani) deci sa zicem ca ai facut 50 mii media pe cei mai buni 3 ani si ai contribuit 20 ani 2.5% x 50000 X 20 = 25 mii/an.

Noi la guvern putem sa ne facem si plan 457 care e un fel de 401k la private da', la fel, nu prea ma bazez eu pe ala, baza e defined benefits. Aia 25 mii pe an se pot da in mai multe feluri, full 25 mii pe perioada cat traiesti tu ca beneficiar sau mai putin(nu stiu care e formula) pe perioada cat traieste spouse, daca crezi ca spouse va trai mai mult ca tine, sau varianta 3, pe tot life-ul la copii tai dar iar e mai putin din aia 25 mii.

Mai sant si anii cand poti sa iesi la pensie, daca ai lucrat 20 ani poti sa iesi la 62 parca, daca ai lucrat 30 ani poti sa iesi la orice varsta and so on, da' ideea principala este ca daca puteti asta sa cautati: defined benefits, nu defined contributions. Contributions nu count, eu vreau sa stiu cat o sa iau nu cat contribute.

La noi iti ia 5 ani ca sa fii vested, adica in planul de pensie, spre exemplu poti sa lucrezi decat 5 ani si sa pleci la privat; iti faci calculele si stii cat o sa iei cand iesi peste 10-20 years. Contributia este de 28%, jumate platim noi, angajatii, si jumate employeru. Este diferit de la o agentie la alta da' in general cam asa se merge, spre exemplu unele agentii platesc ele full 28% ptr tine, altele jumi-juma and so on.
Reply With Quote
Old 12-16-2015, 09:22 AM
Virag's Avatar
Virag Virag is offline
Centura neagra la sapat
Team Member

Quote:
Originally Posted by pisicutza View Post
Am citit hartia de la HR, vestingul e gradual cu 100% dupa 6 ani. Totusi nu sunt sigura cat e de profitabil daca dupa 2-3 ani de contributie parasesti America.
Pai aici e teapa. Nevasta a fost obligata sa se inscrie in SC State Employees Fund (ori cum l-o chema) unde perioada de vesting este de sapte ani. Dupa doi ani am plecat, iar banii aceia au ramas acolo (putin probabil ca ne mai intoarcem in acel stat). Si aici in MS mi s-a oferit ceva asemanator, dar cum nu voiam sa fiu legat de glie, am ales TIAA-CREF.
Old 12-16-2015, 05:17 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Virag View Post
Pai aici e teapa. Nevasta a fost obligata sa se inscrie in SC State Employees Fund (ori cum l-o chema) unde perioada de vesting este de sapte ani. Dupa doi ani am plecat, iar banii aceia au ramas acolo (putin probabil ca ne mai intoarcem in acel stat). Si aici in MS mi s-a oferit ceva asemanator, dar cum nu voiam sa fiu legat de glie, am ales TIAA-CREF.
E un trick si acolo: contribution(aia 28%) este de doua feluri, la mine cel putin, employee+employer sau employer alone. Daca tu faci 100/cec si contributia ta este 15$ employeru mai pune inca 15$ si depune ptr tine. Nu depune ptr mine, depune sa-i plateasca pe aia care sant deja iesiti la pensie, da' ma rog. Mie-mi ia taxe la full 100 in planul de employee/employer dar daca plec(ma da afara) pana devin vested primesc banii inapoi, dar numai aia 15$x(cate luni/cecuri am stat), tax free, ce au depus ei nu-ti da.

Tax free nu prea e ca am platit deja taxe la ei o data. Daca esti pe planul de employer atunci tu esti platit la fel, 85/cec da' nu mai platesti taxe la aia 15$ fiindca employeru zice ca nu ti i-a dat.

Este cam complicat de inteles si toata lumea ma trimitea la ei pe site la pensii ca acolo explica totu'. Explica da' pana nu iti arata cineva in person cum e cu numbers e f greu asa by yourself. Eu am stat cu sefu meu in parcare vreo doua ore si el imi explica diferentele, si eu stateam asa cu capu' in jos si fumam . Am stat asa vreo doua ore si n-am carait nimic pana am inteles.

De aia se recomanda ca in primii ani sa fii pe pachetul de employee+employer, chiar daca platesti mai multe taxe, da' daca pleci iti da banii inapoi. Daca esti pe employer platesti mai putine taxe da' daca pleci nu-ti mai da nimic inapoi.
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 09:11 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by cout3 View Post
Defined benefits se calculeaza dupa o formula care spre exemplu la mine e 2.5% x (cati ani ai contribuit) x (media la cei mai buni 3 ani) deci sa zicem ca ai facut 50 mii media pe cei mai buni 3 ani si ai contribuit 20 ani 2.5% x 50000 X 20 = 25 mii/an.

Noi la guvern putem sa ne facem si plan 457 care e un fel de 401k la private da', la fel, nu prea ma bazez eu pe ala, baza e defined benefits. Aia 25 mii pe an se pot da in mai multe feluri, full 25 mii pe perioada cat traiesti tu ca beneficiar sau mai putin(nu stiu care e formula) pe perioada cat traieste spouse, daca crezi ca spouse va trai mai mult ca tine, sau varianta 3, pe tot life-ul la copii tai dar iar e mai putin din aia 25 mii.

La noi iti ia 5 ani ca sa fii vested, adica in planul de pensie, spre exemplu poti sa lucrezi decat 5 ani si sa pleci la privat; iti faci calculele si stii cat o sa iei cand iesi peste 10-20 years. Contributia este de 28%, jumate platim noi, angajatii, si jumate employeru. Este diferit de la o agentie la alta da' in general cam asa se merge, spre exemplu unele agentii platesc ele full 28% ptr tine, altele jumi-juma and so on.
la mine formula e 1.1% x (cati ani ai contribuit) x (media la cei mai buni 3 ani) e super daca iti dau 2.5%

nu am inteles cum e cu 28% sa pui tu jumate si employerul jumate. Adica tu pui 14% din salariu lunar si employerl la fel ca sa iti dea aia 2.5%?
la mine e 0.8 daca erai inainte de 2011 si 4.4%

ce e bun e ca chiar daca sunt overseas aci in Germania eu platesc aceste contributii catre US ca si cum as fi acolo platesc evident si taxe.

banuiesc ca agentiile astea sunt de tip local government.
si eu cred ca Defined benefits e ceva f bun iti va veni o pensie suplimentara lunara. Sa luptam sa ajungem la pensie ca e drum lung pana acolo.
Reply With Quote
Old 12-20-2015, 07:50 PM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Daca aveti defined benefits, e un plus, dar asta nu inseamna ca celelalte tipuri de retirement savings sint de neglijat. Lucky government workers...

Dupa parerea mea, 401k, si ROTH IRA sint mai bune, dat fiind faptul ca odata ce intelegi cum sa iti pui contributiile, unde, si cum sa te feresti de high fees, ai mult mai multe optiuni decit la un plan cu defined benefits. Pentru defined benefits, depinde cum e setup, s-ar putea sa n-ai optiunea sa investesti contributiile cum vrei tu, asta cade la latitudinea celor care is desemnati sa handle the funds. De cele mai multe ori a third party, a financial firm. Third party inseamna ca intre tine si banii tai s-a interpus cineva, care isi ia si el partea (din banii tai).

Cout, ma cam indoiesc eu ca intr-o discutie de 2 ore la o tigara in parkinglot ai reusit sa intelegi toate detaliile, avantajele si dezavantajele intre diferite feluri de a pune bani deoparte pentru retirement. Mai degraba ai facut un pas important spre a intelege ce optiuni ai. Seful tau probabil ti-a prezentat sutuatia din perspectiva lui, care este una preconceputa. O intrebare pe care i-ai putea-o pune ar fi cit procentaj isi ia firma care administreaza fondurile unde merg banii pentru pensii.

Si ca sa dau un exemplu unde defined benefits s-au transformat in some benefits, Enron e un exemplu bun. Deasemenea, City of Detroit nu demult a avut probleme si ca urmare a intrat in bancrupcy. Probleme pot sa apara si la nivelul guvernamental.

Pentru cei care nu sint asa norocosi ca si cout3 or AdrianT, as zice ca 401k si ROTH sint optiuni care pot da aceleasi rezultate ca si defined benefits, chiar si mai bune.
Reply With Quote
Old 12-21-2015, 05:33 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Gringo:

PERS este ca un private social security, nu sant fees, se depune un anumit amount every month si based on cati ani ai avut vested si cat ai avut media la salariu se calculeaza benefits. N-are importanta ce fees au ei sau daca au. Banii care tu-i depui se folosesc ca sa-i plateasca pe aia care sant la pensie. Singura problema care este in cazul asta este ca maresc contributiile every once in a while, si micsoreaza procentul la cei care se angajeaza later on. Nici la social security nu stii ce fees sant, ei ia banii de la noi si-i platesc pe cei care sant la pensie.

Ca exemplu au micsorat la 2.5% de la 2.67% ptr cei care s-au angajat dupa 2010. 401k si IRA sant bune, dar sant praf in ochi ptr mine. La 401k daca ai norocu si te retire in 2009-2010 cand stock marketu era in genunchi nu luai nici cat ai bagat. IRA si 401k sant foarte dependent de markets si mutual funds. Nu prea o sa mai vedem noi caderi din alea ca in 2009 da' toata lumea sufla si-n iaurt acuma. IRAurile mele le-am maxat in fiecare an, chiar am depus si cate 15 mii ptr doi person in anumiti ani da' aia ii tin asa de fancy, ptr zile negre.

Adi:

Contributia ta de 28% este no matter what. Fie ca vrei, nu vrei ei tot iti ia banii, iti si spune la angajare. N-are nicio treaba cu procentu de calcul final, aia e o contributie fixa. Este beneficial sa-ti plateasca agentia full da' aici la noi stiu numai de una care plateste asa, UMC(University Medical Center). Agentii pot sa fie Broward County Sheriff's office sau DHS, aia care ne-au dat noua cetateniile. Asa se zice la organizatii de guvern spre deosebire de companii, care sant private.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules