Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-07-2011, 08:56 AM
Circota Circota is offline
Membru
Invatzacel

Default Bilete avion mai ieftine

Noi vrem sa plecam in Portland de Oregon. Ce-mi recomandati ca sa fie mai ieftin ? Ca suntem 4 persoane si e vai de capu' nostru. Niste preturi.....Problema este ca as vrea sa fie si cu o escala pentru ca am 2 copii mici si n-as vrea sa-i chinui la 20 si de ore pe drum. Multumesc.
Papers to KCC: July 20th 2011/1st August 2011
2nd NL received/Entry status checked: August 15th, 2011
Medicals: September 23, 2011
Interview Date: October 04, 2011
Visa Pickup: Successful!
OTP-PDX: January 24th, 2012
SSN Arrived:

GC Arrived:
Citizenship:

"Keep your feet on the ground and keep reaching for the stars" Casey Kasem
Reply With Quote
Old 10-07-2011, 10:21 AM
Dinosrules's Avatar
Dinosrules Dinosrules is offline
Forumar fidel
Loterist confirmat

Buna Circota,

E important si cand anume doriti sa plecati. O data mai indepartata va ofera automat un bilet mai ieftin. De asemenea ce varsta au copii. Intra la categoria "child" sau "infant"?

Ce am gasit eu pentru voi este un zbor de 15h 25min in total, cu KLM, pe 10 Februarie, cu o singura escala la Amsterdam. Problema este ca timpul intre zboruri este de 1h si 45min, ceea ce este foarte putin mai ales intr-un aeroport ca Schipol. Trebuie sa fiti foarte atenti la acest aspect. Pentru zborurile spre US, se mai face inca un check-in, va verifica aia si sub limba iar voi sunteti 4. Aveti nevoie de timp si va sfatuiesc sa luati un bilet cu cel putin 3h la escala.

Costul total la ce am gasit eu este 4402$ pentru toti 4. Insa eu am trecut copiii la "child" category.

Recomandarea mea pentru toti cei care isi cauta bilete mai ieftine:

1. Luati bilete dus-intors, sunt mai ieftine decat cele dus;
2. Puneti data de intoarcere cat mai apropiata de cea de plecare (cam la o luna, maxim 2)

Multa bafta va doresc! Daca mai ai nevoie de ajutor pentru zboruri spune-mi si te ajut, mai caut si alte variante, doar sa-mi dai date mai concrete.
Papers to KCC: July 20th, 2011

2nd NL received /
Entry status checked: August 17th, 2011
Medicals: September 19th, 2011
Interview Date: October 26th, 2011
Interview Status: Successful
Visa Pickup: October 27th, 2011
OTP-MIA: February 15th, 2012
SSN Arrived:
GC Arrived:
Citizenship:

"S-ar putea sa fii dezamagit daca esuezi, dar vei fi blestemat daca nu incerci." Beverly Sills
Reply With Quote
Old 10-07-2011, 11:40 PM
stefanollo stefanollo is offline
Junior Member
Bobocel

Buna seara si felicitari in primul rand pentru primii castigatori,
EU sugerez sa consultati un site gen www.bookingbuddy.com. Acolo VA puteti "juca" cu diverse criterii(date, one way, round trip) pana gasiti cea Mai buna solutie.
Cu cat se apropie Mai mult data plecarii voastre de sarbatorile de iarna cu atat biletele sunt Mai scumpe. Daca mergeti pe varianta round trip incercati sa gasiti refundable ticket, poate salvati ceva.
Legat de escala, nu va faceti probleme. Va fi cu siguranta cel putin una. Ceea ce a sugerat Dinosrules este foarte correct. Cautati sa aveti cell Putin 2 ore escala, Mai ales daca alegeti Amsterdam, Heathrow. VA spun din experienta, pe perioada iernii am zburat cu escala in Amsterdam, am aterizat cu intarziere si escala de 2 ore nu a fost suficienta, am pierdut avionul.
Anul trecut in Decembrie, pe Heathrow s-au anulat vreo 2 sau 3 zile la rand aterizarile. Am solicitat dupa ce am stat o zi in plus in Bucuresti o alta companiee aeriana si am mers cu Lot print Varsovia. Altii care au tinut la cursa British Airways am inteles CA au Mai pierdut o si. Nu cred ca e de dorit cand ai si copiii cu tine.
Mult success si sper sa alegeti variant a cea Mai buna pentru voi.
Reply With Quote
Old 10-08-2011, 12:37 AM
Dinosrules's Avatar
Forumar fidel
Loterist confirmat

Eu recomand tuturor momondo.com - Avantajul este ca iti cauta bilete pe toate site-urile importante de bilete avion. Dupa alegerea biletului te transfera catre site-ul respectiv.

Bafta!

2nd NL received /
SSN Arrived:
GC Arrived:
Citizenship:

"S-ar putea sa fii dezamagit daca esuezi, dar vei fi blestemat daca nu incerci." Beverly Sills
Reply With Quote
Old 10-08-2011, 04:07 PM
Membru
Invatzacel

Multam frumos pentru sfaturi. Am gasit o varianta mai ieftinuta direct pe klm cu dus intors. LA intoarcere ai posibilitatea sa schimbi destinatiile ceva genul Boston-London. MA costa total pentru 4 persoane 3600$. LA dus am varianta cu 1 escala in Amsterdam. Data de 11 febr. Acuma, va intreb : cam cat se face dintr-un terminal in celalalt ca sa iau urmatorul avion ? Daca vorbesc cu o tanti de acolo sa ma insoteasca pana la celalalat terminal pentru ca e mai greu cu 2 copii sa cauti, nu o sa ma ajute ? Bagajele trebuie sa le ducem noi la cantarit din nou in Amsterdam ? Daca trebuie facut din nou check-in in Amsterdam, nu pot sa-l fac tot online cu 24h inainte ? Va intreb pentru ca varianta cu Amsterdam mi se pare mai comoda si mai rapida.
SSN Arrived:

GC Arrived:
Citizenship:

Reply With Quote
Old 10-08-2011, 08:16 PM
Dinosrules's Avatar
Forumar fidel
Loterist confirmat

Circota, cel mai important este sa ai timp intre zboruri. Daca din cauze meteorologice (ex. ceata la Bucuresti) sau alte cauze, are intarziere avionul, e nasol rau. Checkin in Amsterdam faceti doar voi, fara bagaje. Bagajele merg automat la zborul spre state. Si aici trebuie sa tii cont de timpul intre zboruri. Fratele meu a zburat ani de zile in America, are zeci de zboruri spre state si inapoi. M-a sfatuit clar sa am minim 3 ore intre zboruri. La 1 ora jumate e foarte posibil sa nu ai bagajele cand ajungi in state. De multe ori nu au timp suficient sa la transfere la intervale atat de mici.

Va sfatuiesc, sincer, sa luati biletele cu timp mai mare intre zboruri. Aveti si copiii cu voi, nu o sa fie usor. Am fost pe Schipol in Amsterdam si e o imensitate de aeroport. Decat sa alergati de nebuni mai bine sa stati linistiti, sa faceti checkin si sa beti un suc sau o cafea in zona de duty-free.

Succes!

2nd NL received /
SSN Arrived:
GC Arrived:
Citizenship:

Reply With Quote
Old 10-11-2011, 11:15 AM
sinuhe sinuhe is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Dragilor, am mai spus asta si pe alte topicuri, nu va mai faceti atatea probleme cu timpul intre doua zboruri cand zburati cu avioane de linie. Niciodata un pasager nu va ramane de izbeliste daca a pierdut un zbor de conexiune din vina intarzierilor/timpului de asteptare security, etc.

Am mai spus asta, plecati spre noul inceput in viata, nu aveti intalniri de afaceri la care e musai sa ajungeti. Daca pierdeti o conexiune linia aeriana va va pune la dispozitie bilete pe urmatoarea cursa. Daca nu este pana a doua zi, va va oferi cazare. Iar daca bagajele nu ajung in prima zi nu-i asa mare baiul, pana una alta sunteti in alta tara, alta cultura, prieteni, amici rude... pana va dezmeticiti voi bine ajung si bagajele, la usa.

In plus, NU se face check-in in Amsterdam, check-inul se face in OTP pentru ambele curse. De asemenea bagajele le predati in OTP si le ridicati in primul aeroport din US.

Tot ce aveti de facut in AMS este - iesiti din avion (lejer la un avion mic), va uitati pe primul monitor ce poarta aveti, mergeti la poarta, faceti security check, va imbarcati. Atat, nimic mai complicat. In plus, langa monitoare veti vedea si estimated walking time de unde sunteti voi pana la poarta care va intereseaza. De obicei intre cele mai indepartate puncte sutn 20 de minute.

Asadar, incepeti noua viata cu cat mai putin stres legat de tehnicalitatile zborului. Voi veti avea suficiente emotii, griji, preocupari cu copiii mici pe avion ca sa va mai faceti probleme si cu timpii de escala. Relax, take in the experience
Reply With Quote
Old 10-11-2011, 02:58 PM
Membru
Invatzacel

Sinuhe, chiar m-ai linistit. Eram putin ingrijorata si nu stiam ce varianta sa aleg. Oricum ne-am hotarat la varianta mai scurta si cu o singura companie, cu 1 escala in Amsterdam. E si mai ieftin. In caz ca pierdem avionul, e posibil sa nu ni se ofere cazare, in schimb sigur urmatorul avion e al nostru si fara bani. O sa-mi iau si harta aeroportului ca sa fim siguri ca nu bajbaim drumul spre alt terminal. Daca nu, cu engleza ma descurc, imi iau copiii in brate si intreb de nu mai pot. Trebuie sa ma bage cineva in seama. Acuma, serios, mi-a zis o tipa la telefon de la KLM ca desi aeroportul este mare, e foarte usor de ajuns la terminalele de plecare. Totul este ghidat si bine informat. Am inteles si ca sunt multe self-service-uri unde poti sa-ti faci rapid formalitatile. Deci cu D-zeu inainte.

Quote:
Originally Posted by sinuhe View Post
Dragilor, am mai spus asta si pe alte topicuri, nu va mai faceti atatea probleme cu timpul intre doua zboruri cand zburati cu avioane de linie. Niciodata un pasager nu va ramane de izbeliste daca a pierdut un zbor de conexiune din vina intarzierilor/timpului de asteptare security, etc.

Am mai spus asta, plecati spre noul inceput in viata, nu aveti intalniri de afaceri la care e musai sa ajungeti. Daca pierdeti o conexiune linia aeriana va va pune la dispozitie bilete pe urmatoarea cursa. Daca nu este pana a doua zi, va va oferi cazare. Iar daca bagajele nu ajung in prima zi nu-i asa mare baiul, pana una alta sunteti in alta tara, alta cultura, prieteni, amici rude... pana va dezmeticiti voi bine ajung si bagajele, la usa.

In plus, NU se face check-in in Amsterdam, check-inul se face in OTP pentru ambele curse. De asemenea bagajele le predati in OTP si le ridicati in primul aeroport din US.

Tot ce aveti de facut in AMS este - iesiti din avion (lejer la un avion mic), va uitati pe primul monitor ce poarta aveti, mergeti la poarta, faceti security check, va imbarcati. Atat, nimic mai complicat. In plus, langa monitoare veti vedea si estimated walking time de unde sunteti voi pana la poarta care va intereseaza. De obicei intre cele mai indepartate puncte sutn 20 de minute.

Asadar, incepeti noua viata cu cat mai putin stres legat de tehnicalitatile zborului. Voi veti avea suficiente emotii, griji, preocupari cu copiii mici pe avion ca sa va mai faceti probleme si cu timpii de escala. Relax, take in the experience
SSN Arrived:

GC Arrived:
Citizenship:

Reply With Quote
Old 10-11-2011, 03:17 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Circota, tot ce a spus Sinuhe e absolut adevarat. Amsterdam e preferatul meu ca aeroport. De obicei cursele care te intereseaza aterizeaza la gate D, ori C. Tot ce ai de facut e sa mergi in centru si de-acolo o iei in stinga, ori dreapta, unde ti-e plecarea. MARE atentie: chiar daca ai Gate# trecut pe bilet, verifica pe monitor, pt ca de multe ori schimba Gate#, functie de necesitati. Avind copii mici, ai prioritate la imbarcare. Insotitor nu se ofera decit daca ai probleme medicale, si ai vorbit in prealabil cu compania aeriana, iar unele companii te taxeaza. In Amsterdam nu-i nevoie de insotitor. Nici nu se poate compara Amsterdam cu Heathrow. In London ai de mers cu busul de la un terminal la altul, si gate# se anunta in ultimul moment. Cit despre Lot, nu stiu ce sa va spun, n-am calatorit cu ei, dar ce-am auzit nu-i deloc pozitiv.
http://mappery.com/maps/Amsterdam-Ai...ediumthumb.gif
Reply With Quote
Old 10-12-2011, 01:00 AM
Membru
Invatzacel

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Millie, intotdeauna mi-ai fost de ajutor.
SSN Arrived:

GC Arrived:
Citizenship:

Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules