Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-13-2018, 11:03 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

In fine... eu nu am vrut sa sfatuiesc pe nimeni sa plagieze, adica sa copieze sau chiar sa refaca lucrari. Lucrarile care pot fi cumparate pot fi originale (nepublicate, etc.)... dar, nu vreau sa dezbat. Rog pe toti sa nu faca asta ca nu e ok!

La ce foloseste o licenta din Ro?

- La diferenta dintre "'approximately 4 years of undergraduate study" si "Bachelor" pe evaluarea aia de la ECE sau WES.

La inceput de drum e mai tare un associate din US decat unul din RO.

- Probabil, dar ce intelegi prin "inceput de drum"? Un an, doi, cinci, zece? E Februarie acuma, pana in August poti avea Bachelor din RO. Oare daca te inscrii la o scoala in US iti vor considera toate cursurile si-ti vor da un Associate sau Bachelor degree fara sa faci nici un curs pe la ei? Eu nu prea cred, dar tu incearca totusi.

Insa daca tot te inscrii la scoala in US eu as incerca direct la Master...(considerand desigur ca-ti vei lua licenta din RO si e echivalata cu "Bachelor" de ECE/WES).

Eu stiu ca americanii nu dau doi bani pe studiile din RO. Insa dau si mai putini pe un "...4 years..." decat pe un "Bachelor". Sunt multi angajatori care nu se uita la tara de unde ai diploma... doar diploma sa ai. Defapt, in corporatiile mari trierea initiala a aplicantiilor se face automat de un calculator: ai Bachelor, treci mai departe (la interviu poate), daca nu ai, nu treci.

Doar parerea mea.
Reply With Quote
Old 02-18-2018, 11:34 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

O diploma din Romania cu GPA echivalent de peste 3.7 e binisor vazut si aici, cel Putin pe discipline tehnice. Cand am avut interviu pentru jobul de instructor erau 2-3 profesori in comisie care stiau calitatea invatamantului tehnic din Romania si au fost chiar placut surprinsi sa vada GPA de 4.00 la un master in limba engleza.
Radius are dreptate, cu facultatea din Romania si atat Nu reusesti sa echivalezi tot perfect de o diploma americana pentru ca structura programelor de studiu difera, noi Nu facem in primul an sau doi limba materna, se considera ca deja nivelul e destul de bun pentru a studia discipline nelingvistice.
Reply With Quote
Old 07-23-2018, 09:05 AM
ozana9 ozana9 is offline
Junior Member
Bobocel

Default vreau un sfat

Buna. Am castigat loteria si astept pasii urmatori. Ma intereseaza sa echivalez diplomele in vederea obtinerii unui job mai bun. Doresc in Florida sa ma stabilesc.

Eu am absolvit studii economice. am o diploma de licenta, una de studii aprofundate (master de 1 an), una de master de 2 ani si cea de doctor in economie.

Vreau sa echivalez printr-o platforma din SUA. In functie de platforma aleasa ( World Education Services (WES), International Evaluation Services (IES), etc) trebuie sa aplic o anumita procedura.

Din cat am inteles imi trebuie o universitate care sa accepte sa colaborez cu ea. Ea trebuie sa primeasca evaluarea mea. Cred ca pe baza creditelor ei se evalueaza si diplomele mele. In realitate, eu nu vreau sa aplic pentru continuarea studiilor.
Nu prea inteleg procedura. Din cate am studiat pe forumuri, nimeni nu a aplicat doar pentru job, ci pentru continuarea studiilor.

Ar trebui sa stiu cu ce platforma de echivalare este ok sa merg (sa fie recunoscuta in Florida). De asemenea, nu stiu daca imi trebuie si programa analitica (descrierea cursurilor) nu pot sa imi dau seama de pe site. Am diplome si foaia matricola pentru fiecare (denumirea cursurilor si notele), mai putin pentru diploma de doctor.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat
Reply With Quote
Old 07-23-2018, 09:37 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

traduceri legalizate și supra-legalizate sunt suficiente.

pentru muncă nu te pune nimeni să-ți echivalezi studiile.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 07-23-2018, 07:02 PM
ozana9 ozana9 is offline
Junior Member
Bobocel

Multumesc!
sa inteleg ca supra-legalizarea diplomelor inseamna toata procedura, mai putin transmiterea la WES, respectiv
1. trebuie sa obtin adeverinte de autentificare a diplomelor de la facultati
2. Dupa obtinerea adeverintelor trebuie sa ma adresez CNRED (Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor) pentru autentificarea diplomei.
3. Odata intoarsa de la CNRED, diploma trebuie apostilata la Prefectura judetului unde am domiciliul.
4. Apoi trebuie ca toate documentele (diploma de licenta si foaia matricola/suplimentul la diploma) sa fie traduse in limba engleza (traducator autorizat), legalizate (notar public) si supralegalizate (la Camera Notarilor Publici).
Reply With Quote
Old 07-23-2018, 08:11 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by ozana9 View Post
Nu prea inteleg procedura. Din cate am studiat pe forumuri, nimeni nu a aplicat doar pentru job, ci pentru continuarea studiilor.
[...]
De asemenea, nu stiu daca imi trebuie si programa analitica (descrierea cursurilor) nu pot sa imi dau seama de pe site.
La WES poti echivala din alte motive decat continuarea studiilor. Eu mi-am echivalat la WES si la NCEES pentru ca nu am vrut sa treaca mai mult de 5 ani de la absolvire pana cand echivalez. Nu am mentionat atunci ca e pentru "contuinuarea studiilor" la vreo scoala.
Dar m-am apucat de scoala la vreo 2 ani dupa echivalare. I-am contactat (pe WES) si le-am spus sa trimita echivalarea la scoala. N-a fost nici o problema.
La job nu mi-a folosit echivalarea, dar le-am dat-o oricum.
Tu, pentru ca ai deja un PhD, nu cred ca e necesar sa echivalezi ceva. Mai sunt joburi unde se cere o diploma de la o scoala care este acreditata de ABET.org. Poate in cazul acela este necesara o echivalare. Dar nu cred ca se aplica in domeniul economic, astea-s mai mult pentru domeniile tehnice.

Mult succes in SUA / Florida!
Reply With Quote
Old 07-24-2018, 08:11 PM
ozana9 ozana9 is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Radius View Post
La WES poti echivala din alte motive decat continuarea studiilor. Eu mi-am echivalat la WES si la NCEES pentru ca nu am vrut sa treaca mai mult de 5 ani de la absolvire pana cand echivalez. Nu am mentionat atunci ca e pentru "contuinuarea studiilor" la vreo scoala.
Dar m-am apucat de scoala la vreo 2 ani dupa echivalare. I-am contactat (pe WES) si le-am spus sa trimita echivalarea la scoala. N-a fost nici o problema.
La job nu mi-a folosit echivalarea, dar le-am dat-o oricum.
Tu, pentru ca ai deja un PhD, nu cred ca e necesar sa echivalezi ceva. Mai sunt joburi unde se cere o diploma de la o scoala care este acreditata de ABET.org. Poate in cazul acela este necesara o echivalare. Dar nu cred ca se aplica in domeniul economic, astea-s mai mult pentru domeniile tehnice.

Mult succes in SUA / Florida!
multumesc! sper sa se intample
Reply With Quote
Old 07-24-2018, 11:47 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Ozana, eu as face un master aici. Nu vreau sa te descurajez, dimpotriva, as vrea sa fii pregatita la ce sa te astepti aici.
Sa ma explic: nu stiu ce experienta profesionala ai (citi ani, si in ce domeniu economic), desi economia bubuie, la nivelul tau va fi cam greu de gasit un job aici. La fel de greu va fi sa gasesti un job inferior pregatirii tale.

Sper ca lucrezi intr'o multinationala, ori alte variante.
Nu ezita sa pui intrebari. Succes.
Reply With Quote
Old 08-13-2018, 09:47 AM
ozana9 ozana9 is offline
Junior Member
Bobocel

Buna

vreau sa ii intreb pe cei care si-au echivalat prin WES diplomele: ce inseamna originale pentru ei - traducerile legalizate si apostilate de catre notar si Camera Notarilor din Romania sau si diplomele originale?
Reply With Quote
Old 08-14-2018, 05:59 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

original īnseamnă același lucru peste tot, documentul original.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules