Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Am cistigat Loteria Vizelor!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-10-2018, 10:28 AM
alex_hobea alex_hobea is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by george80 View Post
Multumesc pt sfat Aramis!ai idee care ar fi timpii "aproximativi" de procesare pt acest tip de viza?o zi excelenta tuturor...
Asa cum a spus si Aramis cel mai simplu este sa va casatoriti in Romania si sa aplici pentru reintregirea familiei. Eu am aplicat pentru sotie in aprilie 2014 si a avut interviul pentru viza la sfarsitul lui ianuarie 2016. La vremea respectiva procesul dura in jur de 2 ani si in cazul nostru estimarea a fost destul de corecta pentru ca in final a durat ceva mai putin de 2 ani. Ai grija ca trebuie sa faci dovada ca ai un venit suficient de ridicat pentru a oferii suport financiar sotiei dupa ce ajunge in State. Poti sa incerci sa ii trimiti un mesaj privat lui Liviu_71 pentru ca ar trebui poate da mai multe informatii (mai recente).

07.06.2013 - Status check (WinneR)
13.06.2013 - Forms sent to KCC (Posta Romana - EMS)
20.06.2013 - Forms delivered at KCC
18.10.2013 - Status update
19.11.2013 - Medical Exam (Regina Maria)
04.12.2013 - Interview (Successful)
26.12.2013 - USCIS Immigrant fee payment ($165)
16.01.2014 - POE LAX - Tom Bradley International Terminal
10.02.2014 - SSN
13.02.2014 - California Driving License
01.03.2014 - Green Card received
Reply With Quote
Old 06-15-2018, 01:53 PM
daniborca daniborca is offline
Junior Member
Bobocel

Default fenomenal

23.325 pt luna august, sunt ceva de groaza astia.Nici nu credeam ca nu ma incadrez in luna august.

Eu am 23 optsute si ceva..
Reply With Quote
Old 06-15-2018, 03:09 PM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Invatzacel

Da, groaznic de-a dreptul! In conditiile in care la Africa a crescut de la 28.000 la 38.000 intr-o singura luna, iar acum le-a pus "current".
A fost un joc la rabdarii, un an intreg cu nervii intinsi la maximum si pana la urma tot degeaba (cel putin pentru mine, care sigur nu mai prind interviul). Cred ca am tot sperat cate putin in fiecare luna ca progresul se va accelera pe masura ce trece timpul. Rau ne-am nimerit sa fim selectati chiar in acest an dubios.
Multa bafta, daniborca. Mai e putin pana in septembrie. Capul sus, ca deja se arata luminita de la capatul tunelului.
Old 08-14-2018, 09:28 AM
Zuzustele's Avatar
Zuzustele Zuzustele is offline
Membru
Invatzacel

Buna tuturor,

Dupa o lunga absenta de pe forum, am hotarat ca nu vreau sa dispar pur si simplu. Dupa cum probabil stiti unii dintre voi, aveam CN 34xxx pentru DV2018. Am vazut cu totii cum au evoluat cifrele anul acesta si dupa mai bine de 1 an de asteptare, am ramas cu dezamagirea. Am fost in culmea fericirii cand am aflat ca am castigat, am facut tot ce am putut pentru a pleca, m-am pregatit cu toate cele necesare, m-am casatorit chiar dupa aflarea rezultatelor...la inceputul perioadei eram aproape sigura ca voi pleca.

Am facut multi pasi in directia asta, am gasit job-uri pentru mine si pentru sotul meu, care ne asteptau de indata ce ajungeam acolo, am strans o suma frumusica de bani, datorita sotului meu care a lucrat pana la epuizare sa ne punem implini acest vis, sa avem suficienti bani pentru a pleca si a ne permite cheltuielile de inceput. Aveam conturat in mintea mea tot planul, era doar "a matter of time" pana vom ajunge la final.

Pe masura ce ritmul in care avansau CN-urile de la luna la luna era foarte scazut, am inceput sa imi fac griji, insa in adancul sufletului am sperat in continuare, pana la ultimul moment. Din pacate, ultimul moment a venit acum, iar noi am ramas pe dinafara.

Avand asta in vedere, am incercat sa ma distantez o perioada de toate si nu am mai intrat pe forum. Am avut nunta pe 14 iulie (a fost un moment magic pentru noi), apoi am avut-o pe fetita sotului meu la noi toata vara, apoi am fost ocupati cu munca, cu weekendurile pe drumuri, ceea ce m-a ajutat sa imi scot putin din minte aceasta dezamagire, pentru ca nu am avut timp sa ma gandesc prea mult la asta.

Astazi insa, am intrat din nou si vreau sa le multumesc din suflet tuturor celor care si-au rupt din timpul lor sa ma ajute, sa imi raspunda la intrebari, sa ma ghideze in completarea formularelor DS260. Multumiri speciale catre Milie, Radius, Aramis, care de atatia ani sunt aici pe forum si ajuta in continuare pe toti castigatorii si aspirantii la un green card, si care m-au ajutat enorm si pe mine. Multumiri de asemenea tuturor celorlalti useri care m-au ajutat si m-au incurajat.

Anul acesta (DV2019), vad ca in Octombrie interviurile vor fi pana la CN 2000, deci tot un inceput timid, la fel ca anul anterior. Nu stiu la ce sa ne asteptam, dar castigatori ai DV2019, puteti sa va asteptati la orice. Cel mai tare m-a surprins ca Africa a fost "current" pentru august, iar pentru septembrie au introdus din nou un cut-off de 39.500, pentru ca au realizat ca nu pot face fata tuturor celor care au ramas. Imaginati-va dezamagirea celor cu numere peste 39.500, care au avut o luna intreaga certitudinea ca pleaca, ca mai apoi sa se treazeasca cu acest cut-off. Inteleg ca nu pot fi anticipate si calculate toate dinainte, insa mi se pare ca s-ar fi putut evita aceasta situatie.

Ca incheiere, pe viitor voi incerca sa mai aplic, atata vreme cat va mai exista aceasta loterie si sper sa mai am sansa sa castig inca o data, cu un CN mai mic. Daca nu, inseamna ca nu a fost sa fie.

Pentru noi, daca tot ne-am setat ca plecam, vom pleca, acum ne punem la punct planul de a pleca in Anglia, nu e ideal, stiu, insa e ceva mai bine decat Romania (mai ales in lumina evenimentelor recente). Nu vreau sa fac politica, nu vreau sa intram la dezbateri aici, insa nu simt ca acest guvern de hoti, incompetenti si spagari ma reprezinta, nu simt ca lucrurile se vor schimba in bine, cel putin in viitorul apropiat, asa ca am ales sa plecam. Mi-ar place ca pe viitor sa incercam Canada si voi face un research cat de curand sa vad ce presupune asta.

Va doresc tuturor mult succes sa vi se implineasca visele si sa reusiti sa ajungeti acolo unde va doriti!

Cu mare drag,
Zuzustele
Old 08-16-2018, 11:56 PM
Cosmin7's Avatar
Cosmin7 Cosmin7 is offline
Membru
Invatzacel

Thumbs up

Viata merge inainte, oricum ti-ai facut temele foarte bine (joburi, cazare, nunta, bani stransi, etc). A fost o poveste frumoasa.
Mult succes in viitor!

Last edited by Cosmin7; 08-17-2018 at 12:02 AM.
Reply With Quote
Old 08-17-2018, 08:36 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded
Red face

Hey, nu fi dezamagita, cineva acolo sus aranjează tot cm e mai bine!
Din păcate politica actuala a US e cam împotriva emigrantilor. Si eu evit sa mai deschid forumurile pentru ca deja așteptam răspuns la GC de 437 zile si aproape toti colegii soțului au fost respinși. Încă mai speram, dar timid, mai ales ca eu mi-am găsit in sfârșit jobul mult visat. Ne dorim sa fim sănătoși si încercam sa ne bucurăm de ce avem acum.
Reply With Quote
Old 08-18-2018, 12:10 AM
Cosmin7's Avatar
Membru
Invatzacel

Uneori ma gandesc ce noroc au cei care se nasc acolo si ce bataie de cap avem noi pentru a ajunge sa muncim si sa traim legal in tara lor.
Old 08-18-2018, 01:09 AM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Cosmin7 View Post
Uneori ma gandesc ce noroc au cei care se nasc acolo si ce bataie de cap avem noi pentru a ajunge sa muncim si sa traim legal in tara lor.
E foarte greu si ptr ei, sa nu crezi ca daca ei s-au nascut aici sant mai norocosi. Sant f multi care nici nu stiu pe ce lume traiesc si aici da' sant si care muncesc si isi vad de treaba lor. Ca voi v-ati zbate mai mult ca aia de aici, probabil. Nu e usor nici aici o sa vezi daca o sa ajungi pana la urma, da' sa ai rabdare vreo 10-15 ani pana incepi sa vezi tara asa cum e si past smoke screens si filme.
Reply With Quote
Old 08-20-2018, 02:21 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

o parere sincera si prieteneasca din partea cuiva care nu va cunoaste si care a trait in ambele tari: considerati ca vi s-a facut un bine prin faptul ca nu emigrati aici. move on si tot ce intentionati sa fi facut aici, faceti altundeva. vizitati canada ca sa va faceti cat de cat o parere despre continentul nord american. eu am cunoscut in ultimii ani o gramada de familii de romani care se intorc in Romania, asta spune ceva. si se intorc dupa multi ani aici. prin faptul ca este atat de greu sa vizitezi Sua se intretine o aura de inaccesibilitate care ii atrage pe romani si nu numai ca un magnet.
Old 08-20-2018, 10:01 AM
Cosmin7's Avatar
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
o parere sincera si prieteneasca din partea cuiva care nu va cunoaste si care a trait in ambele tari: considerati ca vi s-a facut un bine prin faptul ca nu emigrati aici. move on si tot ce intentionati sa fi facut aici, faceti altundeva. vizitati canada ca sa va faceti cat de cat o parere despre continentul nord american. eu am cunoscut in ultimii ani o gramada de familii de romani care se intorc in Romania, asta spune ceva. si se intorc dupa multi ani aici. prin faptul ca este atat de greu sa vizitezi Sua se intretine o aura de inaccesibilitate care ii atrage pe romani si nu numai ca un magnet.
Sa inteleg ca totusi este mai bine in RO decat in US iar lumea se inghesuie sa se intoarca?
Nu neg ceea ce spui, dar pentru a fi mai convingatoare, poti veni cu mai multe argumente? Multumesc anticipat.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules