Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

View Poll Results:
0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-02-2015, 03:18 AM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Din ce am citit aici pe forum , cei care si-au pus abtibildul cu CRDS in pasaport in Romania au dus la politie si adeverinta de la fisc, deci cred ca si daca aplici aici pentru pasaport CRDS, probabil ca politia cere adeverinta respectiva de la fisc.
Reply With Quote
Old 10-02-2015, 04:13 PM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Adynna, aici am gasit noul Cod Fiscal pentru 2016 (Art. 180 -182 ne afecteaza pe noi) si OMFP 2012 care are anexe chestionarele minunate, pe care ar trebui sa le depunem la ANAF, respectiv notificarile, pe care ar trebui sa ni le trimita ei in 30 de zile de la depunerea chestionarelor:

https://static.anaf.ro/static/10/Ana...FP_74_2012.pdf

http://contabilul.manager.ro/dbimg/f...227per2015.pdf

Pisicutza, inseamna ca nu stie stanga ce face dreapta; au schimbat regulile pentru pasapoartele CRDS dupa ce am fost noi la ambasada ultima data pentru schimbarea unui pasaport (in ianuarie 2013); sau se da statut CRDS doar celor care sunt pe vize L, nu si celor care sunt pe vize H? Noua pe vize H, cu I 140 aprobat si ani buni de locuit in SUA, ne-au spus ca nu suntem eligibili pentru CRDS decat dupa ce primim green cardurile, la consulat in DC in 2011 si 2013. Ne-au facut pasapoarte cu domiciliul in Romania modelul vechi, valabilitate 10 ani (in 2011), iar pentru copil ne-au dat pasaport biometric valabil 3 ani, tot cu domiciliul in Romania (in 2013).

Anul acesta am incercat sa schimbam pasaportul minorului in tara, dar au zis ca nu se poate pentru ca mai are 7 luni valabilitate, si trebuia sa fie sub 6 luni ca sa-l schimbe. Ne-au trimis sa-i facem buletin romanesc (implinea 14 ani in perioada aceea), ca altfel luam amenda. Sotul si-a facut si el buletin romanesc pt. ca cel vechi era expirat, si ne cereau buletinele ambilor parinti la evidenta populatiei, ca sa ne dea buletin pentru minor. In ultima zi de vacanta ne-au dat buletinul copilului, si au zis sa mergem la ambasada din DC cu toate actele romanesti si americane, sa ne schimbe ei pasaportul pentru minor, dar numai la sfarsitul lui ianuarie 2016, cand va expira pasaportul copilului.

Am fost in Romania de doua ori in 2015, pentru ca a decedat tatal meu, iar apoi pentru succesiune. La BT, unde aveau parintii mei banii, nu mi-au cerut SSN. Nu pot sa cred ca dupa ce mi-am petrecut 1/3 din timp (de doua ori intr-un an!) plimband acte la notar, avocat, finantele publice, si alte institutii, peste tot mi-au spus ca nu conteaza green cardul american, nici ca fratele meu e detasat in Germania peste 183 zile/an. Peste tot ne-au cerut doar buletinele romanesti, nu ne-au spus nimic despre modificarea Codului Fiscal, nici macar la impozite si taxe, cand am inregistrat casa si masina mostenite de la tata. Avem si un proces pe rol pentru niste terenuri, pe care urmeaza sa le dobandim tot ca mostenire, si nici macar avocatul nu a spus ca ar trebui sa depunem chestionarele astea la ANAF si/sau sa obtinem pasapoarte CRDS.

Last edited by MichaelaVA; 10-02-2015 at 04:18 PM.
Reply With Quote
Old 10-02-2015, 08:51 PM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Mihaela vecinii sunt ca si noi tot pe vize L, daca ei i-a acceptat aplicatia de pasaport CRDS pe baza vizei L din pasaport, ma gandesc ca ar trebui sa accepte si la cei cu viza H, ma refer aici la H1B care e pe termen mai mare. Acum pana nu se vede vecina cu pasaportul nou in mana nu stim sigur daca nu cumva aia de prin Romania de la Politie-pasapoarte nu resping cererea.
Despre institutiile din Romania si necunoasterea legii si a metodologiei de aplicare a ei, pot spune doar ca am experimentat-o si noi. Problema este ca mergi si intrebi la fisc sau sanatate cum sa procedezi corect si ei iti dau un raspuns gresit, apoi bineinteles, ca suporti rigorile legii tu. Singurul mod in care e cel mai sigur sa actionezi este sa le faci scrisoare oficiala, cu numar de inregistrare, ca ei sa iti trimita un raspuns oficial, care sa poata fi acceptat ca si proba intr-un eventual proces. In rest, necunoasterea legii de catre orice cetatean, nu te absolva de nimic, esti 100% responsabil, iar consecintele sunt f grave in aceste cazuri...
LE: daca faci o scrisoare oficiala te pun sa platesti din orice pozitie, ca bani la pusculita statului nu strica, chiar daca ulterior descopera ca e abuziv, slabe sanse sa afli sau sa recuperezi ceva.
Ca sa nu mai spun ca peste tot trebuie traduceri, imputerniciri, aparitii in persoana. O fi aici America si cred toti ca umbla cainii cu verzisori in gura, dar drumurile in Romania sunt extrem de scumpe...
Reply With Quote
Old 10-02-2015, 10:40 PM
adynna adynna is offline
Junior Member
Bobocel

Multumesc frumos, Mihaela! Condoleante pentru tatal tau! Intr-adevar, incurcate mai sunt caile Domnului...din pacate, eu voi incerca sa rezolv cu adeverintele pentru ANAF, dar sa schimb pasaportul pt statut CRDS nu ma mai obosesc...abia ce l-am schimbat.
Reply With Quote
Old 10-02-2015, 10:57 PM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by adynna View Post
Multumesc frumos, Mihaela! Condoleante pentru tatal tau! Intr-adevar, incurcate mai sunt caile Domnului...din pacate, eu voi incerca sa rezolv cu adeverintele pentru ANAF, dar sa schimb pasaportul pt statut CRDS nu ma mai obosesc...abia ce l-am schimbat.
Te rog sa ne mai scrii aici cum decurg lucrurile cu ANAF. Sunt convinsa ca f multi urmaresc ce scriem noi aici, dar evita sa contribuie cu ceva.
Reply With Quote
Old 10-03-2015, 01:25 AM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
...ma gandesc sa completez respectvele rubrici cu "nu va intereseaza" si sa rog pe cineva din romania sa imi inregistreze decalaratia de domiciliu fiscal.
Corina M, sa voi face si eu daca va fi cazul sa depun chestionarul la ANAF, le scriu nu va intereseaza la rubricile care nu au legatura cu veniturile, impozitele si taxele pe care le am de platit in Romania. Sa ne spui si noua, te rog, daca iti accepta formularele completate asa. Oare nu se poate ataca legea asta la Curtea Internationala? Am citit parerile unor experti, care spun ca si tine, ca este aberant sa ceara statul roman taxe si asigurari oamenilor care nu locuiesc acolo si nu realizeaza venituri acolo.

Pisicutza, sunt curioasa ce fel de pasaport primeste vecina ta cu viza L, peste 3-4 luni. Cam atat i-au spus ca dureaza schimbarea pasaportului prin ambasada? Asta era durata cand am schimbat noi pasapoartele in DC si ne-au spus ca nu avem dreptul la statut CRDS cu vize H1b, H4.

Multumesc, Adynna!
Reply With Quote
Old 10-04-2015, 04:54 AM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Mihaela noi am fost pe 28 iulie la ambasada in DC si data emiterii pasaportului e 6 august, pe 28 septembrie l-am primit acasa, deci merge mai repede acum.
Sper sa mai fie vecinii si chiar noi pe aici in 3-4 luni, ca sa am ce scrie...ca astia inchid tot si ne fac pachet pe toti acasa.
Reply With Quote
Old 01-06-2016, 02:15 PM
eagle21 eagle21 is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by adynna View Post
Pe mine ma cam ingrijoreaza vestile care vin din Romania. Cum ar fi:

http://economie.hotnews.ro/stiri-fin...te-800-lei.htm
De ce as plati asigurari de sanatate in Romania? Habar nu am cand mai ajung eu pe acolo...
http://www.gandul.info/politica/guve...cului-14956627
Reply With Quote
Old 12-15-2017, 07:51 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu astept ca cineva, nu stiu cine, poate UE, sa dea in judecata Statul Roman pentru ne-respectarea drepturilor omului si poate a altor drepturi pentru legile astea absurde care se tot emit...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules