Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Impresii din lumea larga > Europa

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-05-2010, 10:52 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Misoti View Post
Multumim pentru articol, Misoti.

Pentru cine este nascut in Banat in orase cu economia deprimata in prezent (fabrici inchise, adulti plecati la munca in Germania si Timisoara, numai cu batranii si copiii ramasi la vatra) articolul exprima adevaruri sociale incontestabile.

Tanarul american in cauza este insa un misionar religios (asa cum ne arata o simpla cautare pe Google) nu ca ar fi ceva rau in asta in sine, nu stiu de ce confesiune este si nici nu ma preocupa asta, dar ma preocupa ca gandeste in spiritul valorilor insuflate de respectul aproape neconditionat fata de parinti (atata vreme cat nu sunt grosolan abuzivi, parintii au invariabil dreptate). Cu asta din urma nu mai pot fi de acord. Ii respect simtul pronuntat al sacrificiului si faptul ca si-a pierdut parintii devreme in viata. Totusi, faptul ca tu ai avut o relatie foarte buna cu parintii tai si faci o suma de lucruri in memoria lor nu inseamna ca trebuie sa idealizezi parintii altora.

E normal ca un copil sau adolescent sa se simta frustrat daca parintele ii ofera toate conditiile materiale dar nu isi face timp sa comunice cu el (tatal, intr-un exemplu), sau comunica numai la lunga distanta (mama, in alt exemplu) chiar daca misionarul e de alta parere.

Sunt multi parinti si in America asa, nu numai in Romania, parinti care muncesc mult, de dimineata pana seara, inscriu copilul la multe activitati extrascolare ca sa ii ocupe si lui timpul cand nu are cine sa il supravegheze, ii cumpara jucarii multe si aparatura electronica scumpa, il trimit in tabere, il ajuta chiar la teme seara sa nu cumva sa ia vreo nota proasta ca sa nu-si strice sansele de colegiu, dar timp sa citeasca seara un basm sau sa stea la povesti din propria lor copilarie sau sa mearga la un pescuit (zic de exemplu pescuit fiindca acolo se tace dar totusi se comunica) nu isi fac. Nu e de mirare ca se ajunge pana la urma la o instrainare politicoasa la varsta adulta in atatea cazuri in America, se vad de 2-3 ori pe an de sarbatori si gata. Nu fiindca exista resentimente. Fiindca nu prea au ce sa-si spuna. Nu mai comunica. Nici verbal si nici non-verbal.

Nu e de mirare ca atatia copii din America ajung practic niste roboti, iar atatia copii din Romania (care nu au ajuns inca la stadiul de robotizare si de descarcat frustrarea la psihiatru pe bani grei) se simt frustrati. Chiar daca misionarul zice altfel, asta nu inseamna ca e copilul ingrat. Macar copiii astia din Banat au spontaneitatea sa spuna ce au pe suflet, unui preot sau misionar. Ei stiu ca nu este normal, sa primeasca numai indicatii si directive in loc de afectiune si comunicare, indifererent ce zice misionarul. Ce fel de parinte e acela? E manager, nu parinte.

Treaba asta cu parintii din Caras care lucreaza departe fiindca s-au inchis uzinele la Resita, la Otelul Rosu, etc. nu e de azi, de ieri, e o realitate post-revolutionara, parintii se exileaza, muncesc mult, trimit bani iar pe copii ii cresc bunicii. Sigur ca bunicii ofera afectiune, dar bunicii nu traiesc o viata, si unele lucruri le discuti cu mama, nu cu bunica, de ce sa te instrainezi de parinti atata vreme cat ii mai ai, si de ce sa le oferim parintilor o scuza cand nu comunica decat superficial numai pe motivul ca aduc o paine in casa? La noi in tara relatiile dintre parinti si copii au fost dintotdeauna adanci, nu vad de ce sa le superficializam acum numai fiindca asa este in America. In opinia mea copii au dreptate cand se plang de acest fenomen, nu cred ca trebuie sa taca si sa rabde. Stoicismul nu-i o trasatura romaneasca. Nici macar in Banat.

Last edited by Boema; 02-06-2010 at 01:09 AM.
Reply With Quote
Old 02-06-2010, 08:38 AM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Boema View Post
Sunt multi parinti si in America asa, nu numai in Romania, parinti care muncesc mult, de dimineata pana seara, inscriu copilul la multe activitati extrascolare ca sa ii ocupe si lui timpul cand nu are cine sa il supravegheze, ii cumpara jucarii multe si aparatura electronica scumpa, il trimit in tabere, il ajuta chiar la teme seara sa nu cumva sa ia vreo nota proasta ca sa nu-si strice sansele de colegiu, dar timp sa citeasca seara un basm sau sa stea la povesti din propria lor copilarie sau sa mearga la un pescuit (zic de exemplu pescuit fiindca acolo se tace dar totusi se comunica) nu isi fac.
Dar sunt si multi parinti care muncesc putin, nu inscriu copilul la activitati extrascolare ca sa nu ii ocupe timpul pentru ca are cine sa-l supravegheze, nu ii cumpara jucarii multe si nici aparatura scumpa, nu il trimit in tabere, nu il ajuta la teme pentru ca nu sansa de colegiu e importanta, dar ii citesc basme si spun povesti din propria copilarie si merg la pescuit, pentru ca acolo se comunica tacut.
Reply With Quote
Old 02-06-2010, 01:31 PM
Boema's Avatar
Boema Boema is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by cal_user View Post
Dar sunt si multi parinti care muncesc putin, nu inscriu copilul la activitati extrascolare ca sa nu ii ocupe timpul pentru ca are cine sa-l supravegheze, nu ii cumpara jucarii multe si nici aparatura scumpa, nu il trimit in tabere, nu il ajuta la teme pentru ca nu sansa de colegiu e importanta, dar ii citesc basme si spun povesti din propria copilarie si merg la pescuit, pentru ca acolo se comunica tacut.
Cum isi creste fiecare copilul e pana la urma dreptul si obligatia proprie si personala. Unii au bani, altii au fantezie, altii au umor, altii au de toate, altii n-au nimic din toate astea dar nu exista nici o lege care sa-i impiedice sa se reproduca, desi exista limitari care uneori i-ar impiedica sa adopte.

Asta nu inseamna ca nu are si copilul respectiv dreptul sa aiba resentimente proprii si personale si sa si le exprime. Nici copilul nu are numai obligatii de recunostinta. Eu nu sunt de parerea ca automat copiii, ajunsi la varsta adolescenta sau adulta cand incep sa gandeasca singuri, ar trebui sa fie recunoscatori parintilor pentru absolut toate aspectele trecute si prezente.

Sunt religii si curente de gandire crestin-fundamentaliste in care se considera un pacat sa abordezi in mod critic cresterea, sau o parte din cresterea pe care ai primit-o, "atata vreme cat nu a fost nimic abuziv sau ilegal", vorba misionarului de mai sus. Eu cu asta din urma sunt in dezacord, nu cu altceva.

Reply With Quote
Old 02-09-2010, 01:10 PM
diapunctc's Avatar
diapunctc diapunctc is offline
Profesor
Forumo-dependent

Sunt intr-o scurta vacanta in Timisoara
Ieri am intrat in centrul de informare turistica WOW!
Dupa n chestii nasoale care mi-au amintit de ceimi doream asa de tare sa pec pe alte meleaguri, in sfarsit ceva peste asteptari! Atatea materiale informative, foarte bine gandite si realizate ... am plact cu o plasa sa le studiez acasa, si pe majoritatea le voi lua cu mine la plecare:
Timisoara turistica;
sugestii de "walking tour" prin oras;
Bega;
istorie zonei;
obiective turistice in Banat;
obiective turistice in Caras-Severin (o reviste de vreo 50 de pagini, super realizata);
puncte de interes turistic pentru a cunoaste floclorul local si respectiv pt relaxare, in regiunea Dunare-Mures-Tisa - adica punctele de atractie din vetsul Romaniei si din Estul Ungariei (asta m-a impresionat cel mai tare...deci se poate!).
(si 3 reviste diferite cu evenimente sociale si culturale, restaurante, cluburi, baruri)

Am aflat atatea lucruri faine despre Timisora, pe care nici macar nu le stiam)
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules