Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-14-2019, 08:10 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

n mod normal, nu ar trebui să ai probleme, dacă ți-a venit plasticu'.
nu mai ești tratat ca imigrant ci ca rezident.

pe chestia cu locuințele nu ai ce să faci. ori găsești pe cineva să ți fie co-signer ori te duci la rus... și la ruși.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 10-14-2019, 08:31 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

Quote:
Originally Posted by daniborca View Post
Salut,

in decembrie vreau sa merg in tara pt 3 sapt.Crezi ca o sa am probleme la intoarcere daca nu am asigurare?
Nici pe departe,e vorba de cei care v or solicita/obtine permis de sedere dupa 5 noiembrie 2019,si inca nu se stie cum se va pune in aplicare.Din ce am inteles eu este o alta incercare a administratiei Trump de a sufoca emigratia(in cazul asta aia legala),daca o sa aiba sau nu succes o sa vedem,insa pe tine nu te poate afecta.
Tu deja esti in alta "liga".
Felicitari pt.ca ai reusit sa ti implinesti visul!

Last edited by skynet; 10-14-2019 at 08:32 PM. Reason: ortografie
Reply With Quote
Old Yesterday, 11:14 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by daniborca View Post
Ar putea sa faca o lege si pentru noii imigranti, in sensul sa poata sa-si inchirieze un apartament, ca numai eu stiu ce greu am reusit sa inchiriem, pentru ca nu aveam credit score.A trebuit sa platim 6 luni in avans plus depozit.
Am fost dispus sa platesc 1 an in avans pentru a sta intr-o anume comunitate, si din cauza ca nu aveam credit score au zis ca nu se poate.De unde sa ai credit score daca doar ce ai aterizat?

Nu mai zic de asigurari, nimeni nu te invata nimic.Trebuie sa descoperi singur toate nebuniile de aici.Daca te iei dupa romanii de aici, 10 iti spun fa-ti asigurare alti 10 iti spun sa nu-ti faci ca dai banii de pomana.Si asa mai departe.Din punctul asta de vedere sunt dezastru, ei se bazeaza ca ai pe cineva aici care o sa te indrume in tot ce trebuie, altfel nu-mi explic.
Asa-i. Guvernul SUA nu-ti da mura in gura. Nu prea exista birouri de informatie si pliante peste pliante cum am vazut prin Europa de vest. Si nici voie buna nu prea este. Dar exista internet.
Un loc bun de inceput este aici:
https://www.uscis.gov/sites/default/...ents/M-618.pdf
au si o sectiune scurta de "rent".
Apoi (pentru Michigan cel putin) exista un ghid facut de guvern pentru chiriasi:
https://www.legislature.mi.gov/Publi...ntlandlord.pdf
Mai tre sa stii ca cei care inchiriaza au dreptul sa impuna reguli de genul "must have credit history" fara ca astea sa fie neaparat cerute de lege. Nu ca nu te-ar refuza, dar daca nu ai credit history sau daca e foarte prost, automat pentru ei inseamna ca nu ai bani si deci tre sa platesti in avans. Daca si asa esti refuzat, cere sa vorbesti cu un manager sau cu proprietarul ca de obiecei alea de la front desk sunt mai proaste decat o gaina fara pene.
Parerea romanilor de aici trebuie luata ca o simpla parere. Unii au venit aici acum 30 sau 40 de ani, ilegal prin containere, cu vaporul sau fugind prin desert. Asta nu-i face cei mai cunoscatori - sau, ma rog, poate sunt cei mai cunoscatori... in a ocoli legea.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules