Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Experientele loteristilor ajunsi in America

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-27-2009, 03:03 PM
laurad laurad is offline
Junior Member
Bobocel

Default Parerea voastra despre case, va rog

Salutari tuturor!

Nu sunt loterist, poate pentru ca am omis sa ma inscriu in precedentii 2 ani, anul asta sper sa nu se mai intample...

Locuiesc in PA de ceva mai mult de 2 ani. Lucrez, pe viza H si in curand voi cauta un angajator care sa-mi sponsorizeze GC. Nu stiu daca in PA sau nu, dar voi sti in 3-4 luni.

Locuiesc intr-o zona in care chirile sunt rezonabile, dar casele sunt foarte vechi.
Totusi, am colegi si prieteni care si-au cumparat case pentru ca asta ar fi o investitie, pe cand banii pe chirie se duc si nu-i mai vezi. Unii dintre ei s-au grabit sa cumpere acum, ca sa nu piarda subventia aceea de la stat.

Imi pun problema, daca ar fi sa nu mai stau cu chirie, ar fi mai avantajos sa cumpar o casa sau sa o construiesc? (nu cu manutele astea doua, a nu se intelege gresit).

Imi puteti spune ce presupune sa ai o casa a ta? sau sa faci una?

Multumesc!
Reply With Quote
Old 09-27-2009, 03:50 PM
Misoti's Avatar
Misoti Misoti is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by laurad View Post
Salutari tuturor!

Imi puteti spune ce presupune sa ai o casa a ta? sau sa faci una?

Multumesc!
Noi cand am cumparat casa ne-am orientat spre o zona buna, nu ne-a interesat atat de mult vechimea casei cat faptul ca te simti in siguranta. O casa nou construita poate fi atractiva pentru faptul ca totul e nou si probabil nu ai probleme cu reparatiile. Imi place foarte mult ca avem multa vegetatie, pomi inalti, si multa intimitate. Casa e tip ranch si proprietatea din spatele casei e inconjurata de un gard. Nu mi-a placut ca noile zone construite acum sunt deschise si cand iesi la barbeque te uiti la vecinul. Ma rog chestie de gust personal.
Stiu ca multa lume se gandeste la casa ca la o investitie, cum ai spus sa nu mai arunci banii pe chirie. Noi nu ne-am gandit la asta in primul rand ci am vrut sa ne atasam cumva mai mult de locul in care traim, si sa creem un "acasa".
Vreau sa-ti mai spun ca daca te muti la o casa cheltuielile cresc semnificativ mai mult fata de perioada cand locuiai in chirie. Curentul electric, apa, impozitul pe casa, asigurarea casei, asigurare pentru reparatii in caz ca se strica ceva in casa, ma rog tot felul de cheltuieli pe care nu le aveam inainte.
Toti banii astia ii economisesti din start cand stai in chirie.
Daca esti hotarat sa te apuci de casa trebuie sa ai dorinta de a ramane acolo o perioada mai lunga, e un dezavantaj daca esti tanar si vrei sa te misti pentru un job mai bun. Daca ai familie si copii si cauti stabilitate cred ca merita, pe termen lung.
Reply With Quote
Old 09-27-2009, 04:06 PM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

pana nu iti stabilizezi situatia cu viza, nu te mai gandi la casa. stai in chirie ca sa te poti muta oricand daca e nevoie.
intrebarea cu constructia casei e valabila si in Ro si in America: e mai ieftin sa construiesti decat sa iei o ipoteca pe 30 de ani.
Old 09-28-2009, 05:19 AM
Musashi Musashi is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: “There's no such thing as "for sure". That's the only sure thing I do know.”
Exclamation Nu neaparat

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
pana nu iti stabilizezi situatia cu viza, nu te mai gandi la casa. stai in chirie ca sa te poti muta oricand daca e nevoie.
intrebarea cu constructia casei e valabila si in Ro si in America: e mai ieftin sa construiesti decat sa iei o ipoteca pe 30 de ani.
Depinde de zona si de casa. Intereseaza-te in zona ta.
Reply With Quote
Old 09-28-2009, 08:22 AM
trip's Avatar
trip trip is offline
Profesor
Forumo-dependent

Investitie???
www.patrick.net
Reply With Quote
Old 09-29-2009, 05:28 AM
saramagusta saramagusta is offline
Membru
Invatzacel

Mama, ce "parerist" ai gasit. Are cam tot atata autoritate cat Wikipedia.Uita-te si ce "agenda" are, please.
Pasajul asta e de o logica uluitoare :
It's a terrible time to buy when interest rates are low, like now. Realtors just lie without shame about this fundamental fact. Prices fall as interest rates rise, because a fixed monthly payment covers a smaller mortgage at a higher interest rate. Since interest rates have nowhere to go but up, prices have nowhere to go but down (HUUUH? ). The way to win the game is to have cash on hand to buy outright at a low price when others cannot borrow very much because of high interest rates. To buy at a time of very low interest rates is a mistake (really?)
Reply With Quote
Old 09-29-2009, 05:52 AM
trip's Avatar
trip trip is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by saramagusta View Post
Mama, ce "parerist" ai gasit. Are cam tot atata autoritate cat Wikipedia.Uita-te si ce "agenda" are, please.
Pasajul asta e de o logica uluitoare :
It's a terrible time to buy when interest rates are low, like now. Realtors just lie without shame about this fundamental fact. Prices fall as interest rates rise, because a fixed monthly payment covers a smaller mortgage at a higher interest rate. Since interest rates have nowhere to go but up, prices have nowhere to go but down (HUUUH? ). The way to win the game is to have cash on hand to buy outright at a low price when others cannot borrow very much because of high interest rates. To buy at a time of very low interest rates is a mistake (really?)
Altceva decit parafrazare? Argument contra? Nimic?...
Binenteles ca preturile vor scadea cind dobinda la credit creste! Oamenii in general cumpara o casa bazat pe cit va fi rata lunara. Pentru aceeasi rata lunara la o dobinda mai mare, se va acoperi o suma imprumutata mai mica, deci cererea va scadea, implicit tragind preturile in jos.

Initial am postat acel "link" pentru ca prezinta un argument impotriva idei gresite gen "arunci banii pe chirie". Foarte bine daca vrei sa arunci banii pe dobinda si pe impozitul anual. Putini se gindesc ca in 30 de ani, la o casa de $250.000 vei plati inapoi in jur de $800.000. Si asta nu include reparatiile si celelalte cheltuieli care nu exista cind inchiriezi. Eu prefer sa "investesc" banii in alte parti.

Banuiesc ca milioanele de oameni care acum isi pierd casele ar fi preferat sa nu fi cumparat niciodata si sa fi continuat sa inchirieze.

P.S. E si normal ca pentru cei care au muscat-o si au cumparat casa la momentul nepotrivit, aceste adevaruri sint ignorate si catalogate ca si eronate din start.
Reply With Quote
Old 09-29-2009, 01:50 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by trip View Post
Putini se gindesc ca in 30 de ani, la o casa de $250.000 vei plati inapoi in jur de $800.000. Si asta nu include reparatiile si celelalte cheltuieli care nu exista cind inchiriezi.
Desigur, visul american de a avea o casa proprie i-a molipsit si pe romani. Ce-i trist, multi se grabesc, si nu vad decit comparatia "chirie" versul "mortgage". In cazul asta, nu numai ca omul nostru nu stie sigur daca si unde va fi in citva ani, dar nu cred ca stie daca cineva ii va da loanul ala, care chiar daca nu-i de $250K, ci doar de $100K, tot se obtine infinit mai greu decit acum citiva ani.
Reply With Quote
Old 10-03-2009, 07:38 AM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Linda_oi View Post
e pe testate. si chiar acum intr-o zi am testat intentionat impreuna cu cineva care sta in cluj de 10 ani acelasi taxiu, acelasi sofer, acelasi drum, acelasi traseu. la dus e un pret, la intors alt pret: Depinde si de trafic,eu pot consuma mai multa benzina la intors decat la dus... pe acelasi traseu,la aceiasi ora.... windirect error unable to link to kernel32 dll
Ce treaba are mesajul tau cu subiectul de mai sus?

Momentan, daca mai ai timp poti lua casa si "primesti" $8000 cand iti faci taxele.
Chiar si asa, e la noroc. Cum va fi economia peste 5 ani, in zona unde ti-a luat casa?
O sa mai ai jobul anul viitor? Poti merge la risc si poate ai noroc.
Old 10-03-2009, 10:45 AM
flori2009 flori2009 is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Desigur, visul american de a avea o casa proprie i-a molipsit si pe romani. Ce-i trist, multi se grabesc, si nu vad decit comparatia "chirie" versul "mortgage". In cazul asta, nu numai ca omul nostru nu stie sigur daca si unde va fi in citva ani, dar nu cred ca stie daca cineva ii va da loanul ala, care chiar daca nu-i de $250K, ci doar de $100K, tot se obtine infinit mai greu decit acum citiva ani.
si care e concluzia ta e mai bine sa cumperi sau sa stai in chirie
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules