Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Financiar

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-22-2015, 05:12 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by cout3 View Post

La 401k daca ai norocu si te retire in 2009-2010 cand stock marketu era in genunchi nu luai nici cat ai bagat. IRA si 401k sant foarte dependent de markets si mutual funds. Nu prea o sa mai vedem noi caderi din alea ca in 2009 da' toata lumea sufla si-n iaurt acuma.
Nu inteleg ce legatura are retirement on 2009-2010 si stock market. Faptul ca stock market a picat, si eu m'am pensionat nu are nici o legatura. Banii aia pot sa ramina investitit, nimeni nu te obliga sa retragi banii. Poti astepta pina cind situatia revine la normal.
Reply With Quote
Old 12-22-2015, 08:14 AM
AdrianT AdrianT is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by cout3 View Post
Ca exemplu au micsorat la 2.5% de la 2.67% ptr cei care s-au angajat dupa 2010. 401k si IRA sant bune, dar sant praf in ochi ptr mine. La 401k daca ai norocu si te retire in 2009-2010 cand stock marketu era in genunchi nu luai nici cat ai bagat. IRA si 401k sant foarte dependent de markets si mutual funds. Nu prea o sa mai vedem noi caderi din alea ca in 2009 da' toata lumea sufla si-n iaurt acuma. IRAurile mele le-am maxat in fiecare an, chiar am depus si cate 15 mii ptr doi person in anumiti ani da' aia ii tin asa de fancy, ptr zile negre.

Adi:

Contributia ta de 28% este no matter what. Fie ca vrei, nu vrei ei tot iti ia banii, iti si spune la angajare. N-are nicio treaba cu procentu de calcul final, aia e o contributie fixa. Este beneficial sa-ti plateasca agentia full da' aici la noi stiu numai de una care plateste asa, UMC(University Medical Center). Agentii pot sa fie Broward County Sheriff's office sau DHS, aia care ne-au dat noua cetateniile. Asa se zice la organizatii de guvern spre deosebire de companii, care sant private.
aha cunosc cum e sistemul e similar ca la mine doar ca eu am 0.8% inainte de 2013 parca si 4.4 dupa. Asta e contributia angajatului doar
altfel functioneaza similar.
totusi 28% din salar sau sa zicem pe jumate 14% mi se pare cam mult...dar ce-i drept si cat iti da inapoi 2.5% e tot mult fata de 1.1% la mine
ai si 401?
DHS cred ca functioneaza pe sistemul federal ia intereseaza-te.

gringo, pe langa defined benefits employerul meu ofera si un 401 clasic ca sa zic asa. eu de ex pun 6% si employeru 5%.
mai misc si eu banii in fct de performanta fondului.
mai am mult pana la pensie..sa traiesc sa ma bucur de ea..deocamdata asta e obiectivul.
Reply With Quote
Old 12-22-2015, 04:55 PM
cout3's Avatar
cout3 cout3 is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Nu inteleg ce legatura are retirement on 2009-2010 si stock market. Faptul ca stock market a picat, si eu m'am pensionat nu are nici o legatura. Banii aia pot sa ramina investitit, nimeni nu te obliga sa retragi banii. Poti astepta pina cind situatia revine la normal.
Nu poti astepta ca tu rely on money aia. Tu ai anumite calcule cand iesi la pensie, ca iti trebuie atata. Daca veniturile tale sant la jumate nu prea e de ras. La 401k nu-ti spune cat iti da cand te retire, iti da un estimate in functie de markets. Sau poti astepta daca ai si o alta pensie , si consideri 401k ca un venit suplimentar.
Reply With Quote
Old 01-05-2016, 01:31 AM
gringo gringo is offline
Junior Member
Bobocel

Din ce in ce mai putine persoane o sa aiba defined benefits, cel putin la sectorul privat, asa ca majoritatea o sa trebuiasca sa rely on 401k, pentru ca social security benefits o sa asigure putin din venitul necesar. Inteleg ca voi o sa aveti defined benefits, dar nici pe departe 401k sau IRA se pot considera praf in ochi pentru majoritatea, cei care nu o sa aiba pensie de la locul de munca.

Cout, te-ai referit la perioada 2008, cind marketul a fost down, pentru o persoana ce tocmai s-a pensionat. Dupa parerea mea n-ar fi avut probleme. O persoana pensionata are un portofoliu diversificat, inclinat mai mult spre bonds, iar banii pe care i-ar fi tras ar fi fost din fixed income/ bonds. Ceea ce e neindicat ar fi fost ca people sa get scared si sa-si scoata banii afara din 401k, in ideea ca o sa ii puna inapoi, cind economia se redreseaza (si au fost multi care au facut asta). Sau sa inceteze sa contribuie la 401k. Astia au pierdut foarte mult. Un downturn in economie vine cu neplaceri, balanta scade, jobul nu mai e safe, etc. Dar vine si cu ceva beneficii, iar unul dintre ele e ca share-urile sint ieftine. Asa ca daca continui sa investesti ca si inainte, cu aceeasi bani cumperi mai multe shares.
Reply With Quote
Old 01-07-2016, 09:19 PM
Ada.T's Avatar
Ada.T Ada.T is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
nimeni nu te obliga sa retragi banii
Just fyi, exita "required minimum distribution" dupa virsta de 70 ani si jumatate.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules