Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Vreau sa aplic la Loteria Vizelor

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-10-2007, 02:38 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by IloveAmerica View Post
Buna,

Mi-am facut si eu astazi poza si tot 300&300 au facut-o, desi am insistat sa fie 320&240.. ei au zis ca asa au facut mereu si ca nu au fost probleme so far. Vbesc de cei de langa ambasada SUA din Buc.. a mai facut cineva la ei si a fost ok? sau trebuie sa le fac iar? Conteaza linia umerilor si toate astea? ca parca ma bate vantu' putin in poza, of !

As trimite-o unuia din voi, care va pricepeti mai bine, sa va dati cu parerea, dar nu stiu cui
normal că nu au fost probleme, că doar nu a primit nimeni verun mesaj că a fost descalificat din cauză că fotografia nu era cea corespunzătoare! dacă ai o fotografie digitală care să aibă cel puţin 320 pxs height te pot ajuta eu. din una de 300 din păcate nu se poate face nimic. adică se poate, dar ar trebui "lăţită" şi se distorsionează faţa.
linia umerilor nu contează, ci poziţia relativă la obiectiv.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 11-10-2007, 02:40 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by IloveAmerica View Post
Buna,

Mi-am facut si eu astazi poza si tot 300&300 au facut-o, desi am insistat sa fie 320&240.. ei au zis ca asa au facut mereu si ca nu au fost probleme so far. Vbesc de cei de langa ambasada SUA din Buc.. a mai facut cineva la ei si a fost ok? sau trebuie sa le fac iar? Conteaza linia umerilor si toate astea? ca parca ma bate vantu' putin in poza, of !

As trimite-o unuia din voi, care va pricepeti mai bine, sa va dati cu parerea, dar nu stiu cui
sau mai bine fă-ţi din nou o fotografie 480x640. asta e cel mai uşor de redus. oricum ar fi, trebuie īnsă să fie mai mare de 240x320 (WxH)

Reply With Quote
Old 11-10-2007, 02:56 PM
Dan F Dan F is offline
Forumar fidel
Aspirant

Se acceptă si cele de 300x300 pentru că nu mai exista nici un EXIF al fotografiei. Mi-a confirmat cineva de la ambasadă. Poza de 300x300 este considerată scanată şi nu este nici o problemă.
Reply With Quote
Old 11-14-2007, 09:23 PM
DanPopa DanPopa is offline
Membru
Invatzacel

Default sper sa ma insel

Quote:
Originally Posted by catala View Post
Salut tuturor ...
As vrea sa aplic si eu pt DV 2009 ... fiind prima aplicatie nu prea as vrea sa gresesc . Azi mi-a facut si eu o poza digitala am editato cu photoshopu 300X300 pixeli . Va rog pt cei experimentati sa-si dea cu parerea daca fotografia este ok sau nu .
http://img299.imageshack.us/my.php?i...catalinug3.jpg

Va multumesc.
daca vad eu bine in proprietatile fisierului, cred ca sare un pic de limita de 62500 bytes. gresesc cumva?
Reply With Quote
Old 11-14-2007, 09:30 PM
DanPopa DanPopa is offline
Membru
Invatzacel

Default as mai vrea sa stiu

Quote:
Salut tuturor ...
As vrea sa aplic si eu pt DV 2009 ... fiind prima aplicatie nu prea as vrea sa gresesc . Azi mi-a facut si eu o poza digitala am editato cu photoshopu 300X300 pixeli . Va rog pt cei experimentati sa-si dea cu parerea daca fotografia este ok sau nu .
http://img299.imageshack.us/my.php?i...catalinug3.jpg

Va multumesc.
dupa parerea voastra, a celor mai experimentati, considerati ca in aceasta poza capul este incadrat 50-69% ? ca mie nu mi se pare asa; totusi asa ar trebui sa arate o poza pentru loterie?....intreb doar pentru ca avand acest model, as sti si eu cum tre sa fie poza, sa pot compara cu a mea cand o fi sa mi-o fac.

cataline, sper ca nu te-am ofensat cu nimic .... multa bafta
Reply With Quote
Old 11-14-2007, 10:09 PM
dmstangu's Avatar
dmstangu dmstangu is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by habarnistul View Post
dupa parerea voastra, a celor mai experimentati, considerati ca in aceasta poza capul este incadrat 50-69% ? ca mie nu mi se pare asa; totusi asa ar trebui sa arate o poza pentru loterie?....intreb doar pentru ca avand acest model, as sti si eu cum tre sa fie poza, sa pot compara cu a mea cand o fi sa mi-o fac.

cataline, sper ca nu te-am ofensat cu nimic .... multa bafta
Da' de ce nu compari poza matale cu cele oferite aici drept model?

http://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx da un pic de scroll in josu' paginii

Ca doar iti explica clar si mura-n gura...
Old 11-21-2007, 09:16 AM
catala's Avatar
catala catala is offline
Junior Member
Bobocel

Sal`tare
Am fost la fotograf si mi-am facut poza. Am trimis deja aplicatia si am incredere in poza . Pentru cei care doresc sa ia poza mea drept exemplu va las linku http://img20.imageshack.us/my.php?im...catalinix2.jpg . Poza este in format digital 320/240 px . Multa bafta tuturor si sper sa ne vedem cu totii in state
Reply With Quote
Old 11-21-2007, 01:00 PM
weranixa weranixa is offline
Junior Member
Bobocel

Default buna tuturor!

de unde pot downloada un program de editare a fotografiilor gratis? daca stie cineva..va rog..multummesc
Reply With Quote
Old 11-21-2007, 03:52 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Sal`tare
Am fost la fotograf si mi-am facut poza. Am trimis deja aplicatia si am incredere in poza . Pentru cei care doresc sa ia poza mea drept exemplu va las linku http://img20.imageshack.us/my.php?im...catalinix2.jpg . Poza este in format digital 320/240 px . Multa bafta tuturor si sper sa ne vedem cu totii in state
poza arată super, īnsă ai ieşit din cerinţe la poziţia liniei ochilor faţă de bază (206 pxs faţă de 200 pxs). dar probabil că nu or să observe.

Reply With Quote
Old 11-21-2007, 11:09 PM
catala's Avatar
catala catala is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by weranixa View Post
de unde pot downloada un program de editare a fotografiilor gratis? daca stie cineva..va rog..multummesc
Salut. Incearca IrfanView sau AdobePhotoshop .
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules