Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Catre America !

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-06-2006, 02:23 PM
gmada gmada is offline
Membru
Bobocel

Default gmada

din ce-am gasit eu cel mai ieftin a fost la polonezi (LOT) : 390 EURO
bafta
Reply With Quote
Old 07-12-2006, 08:34 AM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Default intrebare

Am si eu nevoie de o lamurire, poate stie cineva. Vreau sa cumpar 2 bilete de avion pentru cineva din familie ca sa vina in US jumatatea lunii august. Interviul la ambasada este insa la inceputul lui august. Intrebarea este pentru cazul in care nu primesc vizele de la ambasada, cum fac sa pot anula biletele si sa pierd cat mai putin la afacerea asta?
Am cautat pe Expedia, la ei se pot anula biletele si pierd cam 100 dolari/bilet(ceea ce nu e chiar un capat de tara dar nici nu-mi face mare placere) dar pentru restul de suma care l-am platit pe bilete, nu mi se returneaza banii ci trebuie sa ii folosesc, tot prin Expedia, in urmatorul an.
Teoretic, as vrea sa cumpar biletele din US dar daca gasesc vreo solutie mai convenabila, pot sa le cumpar si din Ro.
Stie cineva alta varianta care m-ar putea ajuta?
Mersi anticipat,
Gianina
Old 07-12-2006, 11:47 AM
cene's Avatar
cene cene is offline
Forumar fidel
Profesor

Gianina, e neaparat nevoie sa cumperi biletele? Nu ai putea face doar o rezervare, pe care sa o anulezi in caz ca nu se poate onora?
Eu am rezervat prin CMB Travel (http://www.cmbtravel.ro/), mi s-au parut ok si preturile bune. Poti lua legatura cu un consultant online (e un buton in stanga siglei, in top-ul homepage-ului si intri in chat), cred ca te pot lamuri ei mai bine, ca doar or fi profesionisti.

Last edited by Gianina; 07-12-2006 at 05:21 PM.
Reply With Quote
Old 07-12-2006, 05:24 PM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Am rezervare dar trebuie sa le achit inca din iulie pentru ca altfel nu-mi pastreaza rezervarea atata timp. Iar interviul e la inceputul lui august.
Ideea este ca vreau sa vina imediat dupa interviu pentru ca la 1 octombrie incepe scoala si as vrea sa stea macar o luna jumate aici pentru ca altfel as putea astepta pana dupa interviu sa le cumpar.
Old 07-12-2006, 05:34 PM
Mara Mara is offline
Membru
Invatzacel

E de preferat ca biletele de avion Romania - Sua - Romania sa le cumperi din Ro, deoarece preturile sunt cu cel putin 200$ mai mici decat de pe site-urile gen expedia, orbitz, hotwire etc. Persoana din Romania poate sa faca rezervare la bilete, iar acestea cel mai probabil vor trebui emise cu o saptamana - doua inaintea plecarii, deci va fi timp suficient pentru programarea la consulat. In alta ordine de idei, site-urile din SUA nu permit doar rezervarea biletului, asa ca nu ai optiunea sa-l anulezi dupa cum vrei tu - lucru pe care eu l-am considerat intotdeauna complet neconvenabil.
Agentii de turism gasesti catbune de la liniile aeriene, plus ca poti sa stai cu biletul neemis pana aproape de data plecarii. Pentru Bucuresti sunt foarte bune Marshal Turism, CMB, Paralela 45, etc. Mult succes!
Reply With Quote
Old 07-12-2006, 10:31 PM
Dahlia Max's Avatar
Dahlia Max Dahlia Max is offline
Moderator
Team Member

Si eu sunt de parere sa le cumperi din RO. Chiar daca este sezon, pretul nu este mult mai mare. Am avut surpriza ca la doua agentii din Timisoara (Aerotravel si Eximtur) sa gasesc preturi chiar mai mici decat in extrasezon. In plus, cum spunea si Mara, poti sa faci rezervarile astfel incat biletele sa fie achitate dupa interviu. Poti sa faci chiar mai multe rezervari, succesiv in timp, ca sa fii sigura ca un bilet tot vor prinde. Un agent bun de ticketing te va ajuta sa gasesti cel mai bun deal si evenimentele sa se potriveasca in timp. Astfel nu vei pierde nimic in caz de neacordare a vizei. Singura problema este insa ca rudele din RO sa gaseasca o agentie cu personal profesionist, dar crede-ma, acest lucru nu e deloc greu.

Tori Amos
Reply With Quote
Old 07-19-2006, 03:27 PM
ChiriacValentin ChiriacValentin is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Dragos
noi plecam cu o cursa Austrian Airlines NY-Iasi cu 1K/pers.
Vreau sa stiu amanunte, ca si eu sunt tot din Iasi si auzisem despre cursa asta inca de pe vremea cind era inaugurarea. A scazut numai la $1000 ? Era, parca, $1279.
Reply With Quote
Old 07-20-2006, 04:03 PM
Liviut's Avatar
Liviut Liviut is offline
Forumar fidel
Profesor

Si noi am ajuns in Bucuresti pe 11 iulie, tot cu Austrian Airlines. 975$/adult (dus intors) + 200$ infant (dus). A trebuit sa lasam masina la cineva in NY pentru ca nu am reusit sa gasim ceva ieftin din Philadelphia, am gasit numai de pe JFK. Totusi nu prea ne-a placut cu AUA. Si cand ma gandesc ca mai avem de facut cu ei inca doua zboruri la intoarcere....!!!

GOD BLESS AMERICA AND ALL OF US
Reply With Quote
Old 05-05-2007, 11:58 AM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Default Delta curse directe din 6 iunie

Delta Air Lines incepe din 6 iunie 2007 cursele directe New York (JFK) - Bucuresti (OTP) si retur.
Reply With Quote
Old 05-05-2007, 09:12 PM
vmbota vmbota is offline
Membru
Invatzacel

Da, am intrebat la ei si un bilet intre Bucuresti si Seattle dus costa vreo 3000$, in conditiile in care un bilet cu ei NY-Seattle costa 190$.

Plus ca serviciile sunt proaste, cel putin comparativ cu Air France cu care am mai zburat (sau Alitalia, Lufthansa cu care au mai zburat prieteni)... mancare putina, bauturi alcoolice contra cost si personal care numa de bisnita se ocupa tot zborul.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules