Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-04-2016, 09:29 PM
gabriel3 gabriel3 is offline
Junior Member
Bobocel

In momentul de fata sunt in Romania, doresc sa ma stabilesc definitiv incepand din toamna / diversity visas . Pana atunci incerc sa lamuresc cam toate lucrurile de aici.
Multumesc anticipat
Reply With Quote
Old 05-05-2016, 03:39 AM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Uita-te la subiectul Cariera universitara ca a scris AdrianT si inca un membru pasii pe care i-am urmat si eu cu succes.
http://www.paginaloteristilor.ro/for...ead.php?t=9135
Reply With Quote
Old 05-05-2016, 03:55 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by gabriel3 View Post
In momentul de fata sunt in Romania, doresc sa ma stabilesc definitiv incepand din toamna / diversity visas . Pana atunci incerc sa lamuresc cam toate lucrurile de aici.
Multumesc anticipat
cam greu cu lămuritul. fiecare instituție de īnvătămānt are propriile reguli īn ceea ce privește evaluarea diplomelor universitare din Romānia. vorba aia, cāte bordeie, atātea obiceie..

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 05-05-2016, 01:28 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by katybest05 View Post
Indiferent ce decizi sa faci mai tarziu, e bine sa iti scoti personal copii conform cu originalul, stampilate cu stampila universitatii, in plic sigilat cu stampila universitatii. Lasa-l LA cineva de incredere in tara, ca s-ar putea sa-ti trebuiasca mai tarziu. Plicul va trebui expediat in numele universitatii si adresat institutiei care ti-l cere (fie ea angajator, scoala, sau companie de echivalare studii). E un pas care te-ar putea scuti de un drum in Romania.
Informatia data de Katybest e folositoare, doar o cumpletare: extrem de putine firme/organizatii iti cer diploma echivalata.
In schimb un lucru util e sa'ti traduci diploma la un traducator autorizat. NU ai nevoie sa dai banii la notar, nimanui nu'i pasa de stampilele notarului aici.
La fel si cu alte documente (certificate de nastre, chiar si cele noi, casatorie...), doar traduse.
Reply With Quote
Old 05-17-2016, 01:34 PM
gabriel3 gabriel3 is offline
Junior Member
Bobocel

tot despre echivalari !
din pacate am o diploma emisa de Spiru Haret, pe pagina de la WES spun clar ca nu echivaleaza diplomele emise de Spiru, a echivalat cineva in alta parte o astfel de diploma ?

Last edited by Milie; 05-19-2016 at 01:07 PM.
Reply With Quote
Old 05-19-2016, 01:06 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by gabriel3 View Post
tot despre echivalari !
din pacate am o diploma emisa de Spiru Haret, pe pagina de la WES spun clar ca nu echivaleaza diplomele emise de Spiru, a echivalat cineva in alta parte o astfel de diploma ?
Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, probabil ca da.
Dar de ce vrei sa'ti echivalezi studiile? Vrei sa'ti continui studiile aici, un master? Cam problematic, dar mai sint unele universitati care fac ele echivalarea.
Daca e ca sa gasesti job, nu cred ca e o problema, in foarte putine cazuri ai nevoie de asa ceva la angajare.
Reply With Quote
Old 05-23-2016, 04:42 PM
Nelia83 Nelia83 is offline
Junior Member
Bobocel

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Nelia, nu stiu in ce scop vreti sa va evaluati studiile, dar evalaurea se trimite direct de WES la universitatea desemnata de tine. La fel si in cazul companiilor la care aplici. Retine ca cele mai multe firme nu au nevoie de asa ceva, in cele mai multe cazuri sint multumite cu o traducere autorizata (nu ai nevoie de notarizare), si in multe cazuri nu'ti cer sa dovedesti studiile. Poti sa faci evaluatrea pt tine, desi'i destul de costisitor, si cu trecerea anilor, punctajul scade.
N'am cautat, dar cu ani in urma striu ca evaluarea avea o valabilitate limitata.
Millie, am dorit sa parcurg acest proces cu avizarea actelor la CNRED cat suntem in Romania, apostilarea la Instituria Prefectului, traducerea, legalizarea si supralegalizarea la Camera Notarilor Publici, pentru a avea actele pregatite in cazul in care ne vom continua studiilein SUA. Suntem constienti ca in primul an acest lucru va fi mai greu, insa daca lipsa studiilor superioare in America o sa fie un impediment in a gasi un job mai bun, vom incepe demersurile de evaluare si daca este necesar de continuare a studiilor, si vrem astfel sa fim pregatiti cu actele din Romania, in forma in care au nevoie centrele de evaluare.
Reply With Quote
Old 05-24-2016, 03:54 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by Nelia83 View Post
... in forma in care au nevoie centrele de evaluare.
iar asta o să o știi cānd ajungi la un asemenea centru. fiecare instituție de īnvățămānt are regulile ei...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 02-04-2018, 09:13 AM
dtcafe's Avatar
dtcafe dtcafe is offline
Membru
Invatzacel

Default Accounting

Salutare,

Povestea, pe scurt, este urmatoarea: am venit in 2011(loterist) si am avut diferite survival jobs. De 2 ani lucrez intr un nursing home(Chicago) la administratie(administrative assistant). Responsabilitatile le pot insira pe 2 pagini- de la payroll(pontaj) la interactionat cu social security administration, medicaid, medicare... Ideea e ca am ce pune in resume. Job requirements a fost high school diploma.
Ajungem la subiect: ECE mi a evaluat 'approximately 4 years of undergraduate study' si 120 de credite- no bachelor's pe baza facultatii de stiinte economice din Ro.
Intrebarea este: ce sa fac next step?
Despre accounting in US habar nu am dar astept idei- cum as putea obtine bacheloru in accounting. Mi ar recunoaste vreo universitate de aici cele 120 de credite evaluate de ECE?
Ce mi recomandati? Entry level jobs in accounting(daca vreun angajator ar lua in seama cele 120 de credite) sau sa raman in healthcare- sunt ceva cursuri de medical coding and billing.
Reply With Quote
Old 02-08-2018, 04:15 AM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Quote:
Originally Posted by dtcafe View Post
Salutare,

Povestea, pe scurt, este urmatoarea: am venit in 2011(loterist) si am avut diferite survival jobs. De 2 ani lucrez intr un nursing home(Chicago) la administratie(administrative assistant). Responsabilitatile le pot insira pe 2 pagini- de la payroll(pontaj) la interactionat cu social security administration, medicaid, medicare... Ideea e ca am ce pune in resume. Job requirements a fost high school diploma.
Ajungem la subiect: ECE mi a evaluat 'approximately 4 years of undergraduate study' si 120 de credite- no bachelor's pe baza facultatii de stiinte economice din Ro.
Intrebarea este: ce sa fac next step?
Despre accounting in US habar nu am dar astept idei- cum as putea obtine bacheloru in accounting. Mi ar recunoaste vreo universitate de aici cele 120 de credite evaluate de ECE?
Ce mi recomandati? Entry level jobs in accounting(daca vreun angajator ar lua in seama cele 120 de credite) sau sa raman in healthcare- sunt ceva cursuri de medical coding and billing.
Studiile economice din Romania le-ai terminat si au fost la o facultate acreditata? In general se echivaleaza cu bachelor facultatile acreditate de stat din Romania. Ce poti face e sa iti completezi educatia la o universitate cu specializarea diplomei din Romania ca sa ai numarul de credite necesar unui bachelor din US.
Daca doresti sa ramai in healthcare sau sa treci pe economic e alegerea ta, tu stii ce iti place mai mult.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules