Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Primii pasi

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-27-2007, 02:07 AM
Shrek Shrek is offline
Moderator
Team Member

Trebuie sa faci. Doar ca nu ai ce da la fisc.
Old 07-27-2007, 02:25 AM
codrin codrin is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Shrek View Post
Vai, ce pacat
Cind se face in mod normal chestia asta? In Australia incepea in iulie ca asa e anul financiar la ei. Presupun ca ar fi numai un sg formular de completat si simplu neavind venit ... deci nici o hirtiutza de la vreun angajator cum ca am avut salariu cu 6 zerouri?
Reply With Quote
Old 07-27-2007, 04:02 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by codrin View Post
Din cite stiam si acum am reverificat..... nu tb sa faci tax return daca nu ai lucrat deloc... ca nu ai cu ce.
Quote:
Originally Posted by Shrek View Post
cum zice si simina, e obligatoriu sa depui declaratiile. daca nu ai venit, iti dau ei bani inapoi!
Quote:
Vai, ce pacat
Cind se face in mod normal chestia asta? In Australia incepea in iulie ca asa e anul financiar la ei. Presupun ca ar fi numai un sg formular de completat si simplu neavind venit ... deci nici o hirtiutza de la vreun angajator cum ca am avut salariu cu 6 zerouri?
eu inca nu am completat nici un formular de genul asta (da Doamne sa trebuiasca sa o fac la anu') dar din cate stiu eu e pina in aprilie urmator anului fiscal care s-a incheiat. cei cu vechime pot sa-ti confirme (sau infirme) asta.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 07-28-2007, 08:33 AM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Cind se face in mod normal chestia asta? In Australia incepea in iulie ca asa e anul financiar la ei.
Aici anul financiar este de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie.
Taxele insa ti le faci in anul urmator, in perioada ianuarie-martie, pentru anul care a trecut. Poti cere o amanare de 3 luni daca nu poti sa-ti faci taxele la timp.
Old 07-29-2007, 06:52 AM
cal_user cal_user is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Gianina View Post
Aici anul financiar este de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie.
Taxele insa ti le faci in anul urmator, in perioada ianuarie-martie, pentru anul care a trecut. Poti cere o amanare de 3 luni daca nu poti sa-ti faci taxele la timp.
Depunerea se face la 15 aprilie (cu unele mici variatii in anii in care zile nelucratoare se suprapun pe termenul limita). Aminarea automata este de sase luni, nu de trei. Pentru asta se completeaza Form 4868.
Reply With Quote
Old 05-30-2008, 01:44 PM
luca-sin luca-sin is offline
Junior Member
Bobocel

buna tuturor!
Stiti cat poate sa dureze raspunsul pentru un re-entry permit, din momentul in care a fost trimis plicul cu formularele? Sau cum se poate verifica daca plicul a ajuns prin posta la destinatie? Si daca pleci din america fara sa primesti permit-ul, stai in romania 6-12 luni, mai poti intra fara probleme in America? multumesc pt eventualele raspunsuri!
Reply With Quote
Old 05-31-2008, 05:15 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

ieri a postat cineva despre re-entry permit, dar la o altă secţiune. caută aici

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-02-2008, 10:31 AM
lidiasimona lidiasimona is offline
Junior Member
Bobocel

Dupa cum am mai spus dureaza 8 luni pana iti vine documentul de re-entry. Oricum cam intr-o saptamana , doua de cand depui actele la posta impreuna cu cecurile, priumesti la adresa mentionata de tine, in Statele Unite o instiintare cum ca au primit documentele si urmeaza sa ti le proceseze.
Noi am intrat in US in iunie si am depus pentru re-entry si apoi am intrat din nou in luna februarie in State , neavand inca re-entry si nu ne-a intrebat nimeni absolut nimic. Orice intrebare mai ai iti raspund cu multa placere.
O zi buna
Reply With Quote
Old 06-25-2008, 02:33 PM
ml2008 ml2008 is offline
Membru
Invatzacel

Default Re-entry Permit

Revin si eu cu ceva informatii legate de Re-entry Permit.

Pe data de Pe data de 21 august 2007 obtineam vizele pentru America. Pe data de 10 ianuarie intram pentru prima data in State prin Atlanta cu destinatia San Diego. V.-am povestit aventura noastra cu vamesii din Atlanta care vorbeau romaneste.
Pe data de 7 iunie intram tot prin Atlanta cu destinatia San Diego. Mergem la ghiseul pentru rezidenti permanenti si cetateni . Avem deja GC si SSN. Ofiterul ne intreaba unde locuim in prezent. Ii spunem ca in Germania . Urmatoarea intrebare : Cand ati intrat ultima oara in State. I-am spus ca in ianuarie. Ne-a pus stampila in pasaport cu data intrarii si ne-a urat bine am venit si sedere placuta in State.
Deci am sosit in San Diego sambata seara. Luni dimineata ne-am prezentat la Sediul USCIS din San Diego. Fara programare prealabila spuneau ca nu discuta cu tine. Insa un angajat s-a oferit sa ne raspunda la cateva intrebari. Am intrebat care este taxa : 305 $. Daca formularele de pe net mai sunt valabile. ni s-a spus da , le completzati si le scoateti la imprimanta. Il mai intrebam cu ce data este eliberat RP Mai exact il intrebam incepand cu ce data se iau in calcul cei doi ani. Ni se spune ca incepand cu data eliberarii.
Asa ca plecam de acolo , ne ducem si luam doua order money a cate 305 $ fiecare , facem pozele dupa instructiunile de pe net. Punem in plic pentru fiecare ( eu si sotul) urmatoarele:
- formularele completate
- copie GC ( fata - verso )
- copie pasaport
- 2 fotografii ( scris pe verso numele si numarul de GC)
- order money de 305 $

Mentionez ca in formular am trecut motivul solicitarii : MBA - pentru sot , obligatii familiare la mine. La completarea formularului am trecut :
la Part 1 : adresa prietenului nostru din San Diego
la Part 3 pct 1 Data plecarii- data de pe biletele de avion
pct 2 - perioada cat vom fi plecati - 2 ani

la Part 4 lista tarilor ce intentionam sa le vizitam : Germania si Romania
la Part 5 la timpul petrecut in afara USA am bifat - mai putin de sase luni
si la urmatoarea intrebare- cea cu fisele fiscale am raspuns nu

Am trimis plicul cu confirmare de primire. Am verificat pe net si am vazut ca plicul a fost primit , insa prietenul nostru nu a primit nici o confirmare de primire.
Insa ieri ne anunta ca plicul nostru a sosit inapoi impreuna cu rugamintea de a mai plati inca 80 $ pentru fiecare persoana.
Motivatia: Incepand cu mai s-a schimbat legea si cei care locuiesc in afara Statelor si au varsta intre 14 si 79 ani si solicita RP trebuie sa plateasca in plus 80 $.
In adresa ni se spune ca dupa ce introducem in plic si noile order money sa la trimitem cat mai urgent plicul cu actele noastre inapoi.

Acum asteptam ca prietenul nostru sa cumpere cele doua order money si sa la trimita inapoi.
Daca nu va trebui ca pana la expirarea unui an de la emiterea vizelor sa mergem din nou in State.
Asta insemnand in noiembrie cu toate ca noi aveam planificata plecare in State in decembrie.
Asa ca cei care vreti sa aplicati pentru RP informati-va din timp ce taxa trebuie platita.

Si o intrebare pentru cei care au primit RP: Ce data este trecuta pe RP. Data cand ati primit RP sau data cand ati depus actele pentru emiterea RP.
Reply With Quote
Old 06-25-2008, 07:39 PM
lidiasimona lidiasimona is offline
Junior Member
Bobocel

Cum am mai spus, noi am aplicat pentru re-entry in luna iunie 2007 pe data de 13 si am platit cred ca 170 de persoana, oricum in jur de 500usd pentru 3 persoane. M-a socat cand ati spus cat ati platit voi.Re-entry a venit in luna februarie 2008, si este valabil pana in ianuarie 2010, adica sunt 2 ani de cand il elibereaza ei, nu de cand aplici tu.
Daca ati aplicat la inceputul lunii iunie poate o sa primiti in 6 luni re-entry, noi am primit in 8 luni si o sa aiba valabilitate aproape 2 ani de cand il primiti.Deci daca primiti in ianuarie 2009, o sa aiba valabilitate pena in ianuarie 2011.
Bafta!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules