Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Apropo > Intrebari si sugestii tehnice

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-05-2003, 07:17 AM
Cristyle Cristyle is offline
Junior Member
Bobocel

Eu nu am cautat cu google pt. ca nici nu mi-am imaginat ca poate exista asa ceva in varianta romaneasca. Am primit scrisoarea prin care ma anuntzau ca am cistigat pe 21 Mai 2002, m-am chinuit nespus sa fac rost de o simpla (simpla - zic acum adresa care sa o trec pe formulare la punctele 4 si 5 - daca nu ma insel- si am reusit sa fiu gata cu completarea formularelor abia pe la inceputul lui iunie ! N-aveam calculator pe vremea aia si putinele cunostinte care cistigasera in trecut loteria (cunostinte indirecte) n-au reusit sa ma lumineze nici intr-un fel. Am mai sunat eu pe la ambasada sa mai intreb cite ceva, restul .....din capul meu. Am intrebat chiar daca sa pun la posta actele cu confirmare de primire sau nu. Mi s-a raspuns: "scrisoarea de participare ati trimis-o simplu ?" "Da, fireste " , am zis eu. "Si a ajuns, nu-i asa?" "Mda"..... Asa ca .....am trimis actele doar "par avion", cu o mica shpagutza celei de la posta si a fost superOK.

Despre forum am aflat abia mai tirziu, prin octombrie, cred, dupa ce mi-am cumparat calculator, si asta intrind initial pe forumul "britishexpats" de unde am aflat de forumul "eskimo.com" unde intr-un tirziu, am citit un mesaj de la un roman care facea trimitere la forumul lui Big Brother Alex !

Cam intortocheat, asa-i? )

Asta e. L-as fi cautat , sigur, prin GOOGLE, daca doar mi-as fi imaginat ca ar putea exista......
Reply With Quote
Old 08-05-2003, 09:33 AM
Anonymous Anonymous is offline
Membru
Bobocel

Default Despre site

am aflat despre site in acesta seara de la un prieten din romania care a castigat anul acesta la loterie , si desi noi nu mai avem nevoie de informatii referitoare la viza , stam si citim de cateva ore mesajele.
ideea e foarte buna , felicitari celui care a pus-o in practica, pacat ca nu am stiut de site anul trecut , ne-ar fi raspuns la multe dintre intrebarile care le aveam atunci, dar ,dupa cum zicea cineva , nici nu ne-am gandit ca ar exista un astfel de site.

desi nu are legatura cu subiectul pentru care v-am scris , vreau sa va spun ca, la fel ca multi altii ,si noi am fost foarte entuziasmati cand am fost anuntati ca am castigat la loteria vizelor ,ne-am stresat foarte mult pana la interviu , pentru ca doream sa avem toate actele in regula,iar interviul pentru viza nu a fost mare lucru , de fapt a fost foarte simplu si scurt.

am fost programati la interviu pe 8 octombrie, la ora 8 (am primit primul plic la sfarsitul lunii mai , l-am trimis inapoi-cu posta speciala si cu confirmare de primire- dupa o saptamana , si am primit al doilea plic in august)

nu are sens sa mergeti mai repede la ambasada ca va pierdeti timpul degeaba, oricum nu intrati decat la ora la care sunteti programati , si nu trebuie sa asteptati la rand.

la 8.30 au inceput lucrul la ghisee, la 8.45 ne-au chemat sa predam actele , era o romanca care ne-a spus "cred ca primiti viza , dar consulul decide",am mai asteptat 15 minute dupa care ne-a chemat consulul care ne-a felicitat , am jurat , si nici o alta intrebare .

la ora 9.30 eram afara din ambasada si stiam ca am luat viza.

aveti incredere , daca va pregatiti cu atentie actele , nu veti avea nici o problema

si intradevar , cum zicea cineva, e important cum esti imbracat , sa ai o atitudine pozitiva, sa vorbesti cat mai multe cu romanca ,si daca stii engleza sa vorbesti putin cu consulul cred ca ajuta foarte mult.

noi suntem de 6 luni in sua , stam in statul washington si daca e cineva care s-a stabilit pe aici ne-ar face placere sa luam legatura

pentru cei care urmeaza sa vina aici :america e diferita de ceea ce se vede din romania.

cine doreste mai multe informatii poate lua legatura cu noi.
Reply With Quote
Old 08-05-2003, 01:54 PM
Star2in Star2in is offline
Membru
Invatzacel

Default presa

citeam in vara trecuta revistapresei.ro care facea referire la un articol dintr-un cotidian central, in care era vorba despre ex-Pagina Emigrantilor (http://millennium.fortunecity.com/ellerburn/283/).
Old 08-07-2003, 02:40 PM
Anonymous Anonymous is offline
Membru
Bobocel

Noi am aflat de aceasta pagina de la o cunostinta care a castigat anul trecut , acum este in SUA. Ne-au prins si ne prind bine aceste informatii pe care le avem de aici si raspunsurile pe care le primim la intrebarile noastre.
Am aflat dupa ce am trimis formularele par-avion ne stiind ca se pot trimite cu confirmare de primire, oricum speram sa ajunga.

Numai bine.
Reply With Quote
Old 08-16-2003, 10:13 PM
Shaguna's Avatar
Shaguna Shaguna is offline
Profesor
Forumo-dependent

De la cumnatii mei, Bia & Laur, castigatori ai DV2003. Asta dupa ce cam un an de zile am "frecventat" forumul de pe anuntul-usa.
Reply With Quote
Old 08-19-2003, 08:45 AM
Maryela Maryela is offline
Junior Member
Bobocel

Default www.yahoo.com

Prin cautare pe Yahoo dupa informatii despre loteria vizelor si informatii despre romanii din SUA.
Mari
Reply With Quote
Old 08-19-2003, 09:28 AM
Gianina's Avatar
Gianina Gianina is offline
Moderator
Team Member

am aflat de acest forum de la niste prieteni care au emigrat anul acesta in Canada. Ulterior, l-am gasit si prin google.

Gianina
Reply With Quote
Old 08-20-2003, 06:25 AM
Ivesti Ivesti is offline
Junior Member
Bobocel

Default Cum am ajuns aici

Nu mai stiu
Reply With Quote
Old 08-20-2003, 09:33 AM
Emy Emy is offline
Profesor
Forumo-dependent

Eu am aflat de site de un prieten care a castigat DV 2003.
De cand am aflat ca am castigat ( de fapt sotia ) la DV 2004 am stat si am tot cautat informatii ( pe forumul vechi ) pt. a fii pregatit la interviu.
Sunt foarte multe chestii utile aici si pe forumul vechi.
Reply With Quote
Old 08-21-2003, 08:54 AM
Andy Andy is offline
Junior Member
Bobocel

Default Cum am aflat de acest forum?

Pai sa fie acum vreo 4 ani (de prin 1998-1999), daca nu ma insel, cand urmaream http://millennium.fortunecity.com/ellerburn/283/ (cum am ajuns nici nu mai stiu, cred ca cu yahoo-ul->"loteria vizelor" ca google-ul abia atunci era under construction), speram si inca mai sper. L-am urmat apoi pe Alex pe www.geocities.com/alex4you2 si apoi bine-nteles aici.

Succes deplin tuturor!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules