Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Primii pasi

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-08-2003, 02:34 PM
Théo's Avatar
Théo Théo is offline
Forumar fidel
Loterist informat

"The sky is the limit" pentru cine stie sa viseze "realist",
nu pentru cei care se trezesc c-au facut pasul si sunt dezamagiti si fac liste cu critici si puncte negre ale "vietii americane"...In sensul asta vedeam eu limita...
Old 12-14-2003, 11:02 PM
Galea Galea is offline
Membru
Bobocel

Default un sfat

daca in romania ai avut sau ai un salar decent, zic eu 400$, daca ai o facultate atunci america NU e de tine
daca insa esti tanar, ai terminat o facultate si zici ca te descurci in romania la fel gandeste-te de 2 ori inainte sa vii aici
daca insa ai o situatie normala si in viata ai stiut sa treci si peste cele mai putin bune si ai stiut sa mananci din cand in cand mamaliga in loc de paine si nu ai murit atunci cred ca vei rezista si aici.
ceea ce multi uita sa povesteasca e ca la inceput muncesti pentru 5 $ pe ora si faci o munca de 20$, dar esti Strain in tara lor, iar daca va ganditi ca america e o tara libera sa stiti ca nu e deloc asa, cel putin dupa 911.
americanii sunt foarte speriati. Am avut "ocazia" sa mi se spuna ca eu nu am nici un drept aicica sunt strain...
asa ca e bine sa te astepti la mai mult rau decat bine la inceput.
cunosc si romani care muncesc pe 40$ peora si care o duc tare bine,dar diferenta e ca au venit aici in alte VREMURI
eu acum simt frustrarea ca la orice interviu la care amfost mi s-a reprosat ca nu am American expirence...asa ca...
Reply With Quote
Old 12-15-2003, 01:35 AM
Razvan's Avatar
Razvan Razvan is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Salutari ...
Eu sunt roman nu sunt in state sunt inca in tara, in vara voi termina facultatea voi fi licentiat, imi place la nebunie mamaliga iar salariul cel mai mare care l-am avut a fost de 100 $ intr-o munca pe care nu o pot dovedi cu acte pentru ca am lucrat la negru ... ceea ce pot dovedi este o munca la care am avut un salariu amarat de 60$/luna (normal !). Nu sunt avut nu am parinti avuti ... deci ash fi tiparul numai bun pentru emigrare adica dupa ce s-a scris pe aici pana acum saracia si umilinta din viata unei persoane duce la ambitie si adaptare cu usurinta la un nou stil de viata. Eu nu prea sunt de acord cu treaba asta ... in gandirea mea o persoana care a ales calea emigrarii a avut motive intemeiate si ar trebui sa fie deschisa multor schimbari radicale ca atitudini si conceptii si multe altele. Nu stiu cum este in state sau in alte tari (nu am ieshit din tara) decat din ce am vazut la televizor, ce stiu de la prieteni plecati si in ultimul timp din ce culeg de pe forumul asta. Dar stiu ca imi doresc un lucru foarte tare si anume ... la terminarea facultatii (care este singurul lucru care ma mai tine aici) sa-mi croiesc drum in afara, de preferinta america de nord (Canada sau USA) ... De ce? Pentru ca stiu ca daca acolo lucrez chiar si ca spalator de vase ... pot munci ca sa traiesc ... aici daca muncesc mai ales la inceput nu pot munci ca sa traiesc. Si atunci intreb eu acum ... Unde este mai bine? Eu abia am aplicat si nu am cashtigat nimic dar oriunde voi pleca (ceea de ce sunt sigur) ma duc cu gandul de munca si cu convingerea ca va fi mult mai greu decat aici dar macar ai la ce sa visezi. Sunt sigur ca multi or sa spuna ... da, da si noi am plecat la fel ambitiosi si plini de incredere bla bla bla si uite ca nu a fost asha sau mai stiu eu ce ... dar eu va spun un lucru (pentru cei noi acolo) si anume ca peste un an doi sau mai mult o sa va uitati in urma si o sa va dati seama ca, chiar asta ati facut intr-o masura mai mare sau mai moderata, intr-un ritm mai rapid sau mai lent ...
Nu este de ajuns sa visezi trebuie sa mai si crezi in tine caci altfel nu poti efectua pasii aceia mici ai visului de care spunea cineva pe aici pe forum. Daca tu te placi si te increzi in tine nimeni nu-ti poate fura visul ... poate doar bunul Dumnezeu!
Ma opresc aici ca am palavragit destul ... Voi ati expus experienta voastra eu am expus parerea mea ... cashtig aveti voi pentru ca sunteti acolo ... Nu stiu daca voi nashte controverse si va rog sa despicati firul in patru daca am gresit cu ceva ... Este parerea mea si nimic mai mult ...
Be cool, be rigth
Be everywhere you want!
Be smart, be just
Be everyone you want!
Old 12-15-2003, 09:05 AM
Shaguna's Avatar
Shaguna Shaguna is offline
Profesor
Forumo-dependent

Hehe.. citind mesajul tau parca ma revedeam pe mine acum 6 ani... proaspat licentiat, lucrand pentru 50 $ pe luna plus cam inca o data pe atat ciubucul... (conducator de joc intr-un salon de bingo), asta in conditiile in care fostii mei colegi s-au angajat (majoritatea lor) ca si profesori, pentru 50 $ pe luna.
E adevarat, financiar este mult mai bine aici decat in Romania. Este adevarat, atata timp cat vrei sa muncesti , o sa gasesti servici, indiferent de cat de slab ar fi platit, tot iti permiti sa iti inchiriezi un apartament, chiar si unul mic-mic, cat o garsoniera din tara. Este adevarat ca in plus fata de asta, o sa iti poti ajuta si familia ramasa in tara, macar cu 100 $ de Craciun si Paste. Pana aici toate bune si frumoase.
Dupa care urmeaza partea a doua... singur intr-o tara straina. Stii ce ziceam eu acum 6 ani ? Pai eu acum am terminat facultatea... si urmeaza sa plec in armata. Asta inseamna 6 luni de zile departe de casa, in cine stie ce varf de munte uitat de Dumnezeu (am avut un vecin care a facut armata undeva la vanatori de munde, carau apa potabila de jos din vale cu magarii). Si pe deasupra mai induri si cruzimea veteranilor...
Si mai ziceam asa: (desi nu mai e cazul dupa revolutia din 89) termini facultatea, iei repartitie unde se agata harta in cui, si pleci la noul loc de munca. Cat de des ajungi sa iti vizitezi parintii ? Tot departe vei sta de casa si cei pe care i-ai cunoscut o viata intreaga.
Cam asa ma "motivam" eu, si asta m-a ajutat pana in momentul in care am plecat. Ca dupa ce am ajuns aici.... a inceput greul. Cei care au o familie cu care pleaca impreuna, desi au mai multe griji fata de cei care pleaca singuri, au totusi pe cineva drag alaturi de ei. Eu... aveam pozele lor cu mine si cam atat! Nu mi-a fost usor.. dar nici nu am murit de dor. Iar cand am considerat ca imi pot permite, am plecat pentru 5 saptamani de zile in tara sa imi vad familia. Asta dupa 14 luni de la venirea aici. Si de atunci am mers de 2 ori pe an in "concediu" in tara. Mi-am satisfacut nevoile sufletesti, in detrimentiul celor financiare.
Sunt aici romani care desi au green card, nu au fost in tara de cand au venit... adica mai bine de 5 ani de zile. De ce ? Pai... nu au bani. Au 2 masini, si-au luat casa, baga in cont lunar vreo 4.000$, insa in viziunea lor nu au bani destui pentru a petrece macar 2 saptamani alaturi de cei dragi.
Astea sunt extremele... fiecare isi poate alege singur modul de gandire, poate sa isi stabileasca prioritatile, ce este mai important pentru el si familia lui. Doar pentru ca pe mine ma intereseaza mai mult sa merg in tara sa imi vad familia si viitoarea sotie decat sa stau aici sa imi ingros contul din banca, nu inseamna ca e bine si intelept ce fac. Dar asa simt eu acum, asta ma satisface, iar gandul ca peste 2-3 luni sau peste o saptamana ma duc iar sa imi vad familia imi da puteri noi si ma ajuta sa trec peste greutatile vietii de imigrant. La fel cum pe altii ii unge la suflet cand vad ce bine o duc copiii lor aici, ca au tot ce isi pot dori, iar atunci cand ajung acasa vine ala micu' si ii ia in brate si le zice ca ii iubeste... Alex stie despre ce vorbesc.
O sa inchei aici, ca deja am luat-o razna...

Mult succes !
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shagu_sah/my_photos
Reply With Quote
Old 01-20-2004, 02:02 AM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Heee, he, heeee ... Eu fac parte din aceea care avea o viata extrem de decenta in Romania, cu job-uri decente (si eu si sotul), cu casa, masina, plimbari in strainatate, prieteni, rude si parinti aproape.
De cand am emigrat cred in Karma si sunt convinsa ca oricat ne-am zbate, exista undeva o ordine a lucrurilor si a vietilor fiecaruia, un destin.
Loteria am castigat-o pentru ca asa a vrut KARMA -noi nu am mizat pe acest castig nici 1%. Desi aveam de toate si nici tineri nu mai eram (33 si 35), am plecat pentru ca provocarea a fost prea mare.
Aveam o singura pereche de cunoscuti romani in USA, in NY asa ca am venit la ei ... ne-au ajutat foarte mult pana cand iar KARMA ne-a ajutat si am ajuns ceva mai sus decat ei ... in momentul ala totul s-a rupt, desigur sub tot felul de alte motive, dar s-a rupt. A fost cel mai mare esec pe care l-am suferit aici din punct de vedere al prietenilor si am invatat ca in tara asta prieteni nu sunt decat cei pe care ii cunosti bine din tara .

Parerea noastra despre America este controversata si nici acum, dupa 3 ani nu ma vad iesind la pensie in tara asta - as spune si eu ca cineva mai sus - daca ati trecut de 30 de ani, aveti o profesie si o situatie cat de cat decenta in Romania, nu emigrati. Integrarea dureaza cel putin 4 ani si presupune multe, foarte multe compromisuri pe care greu le mai faci dupa 30 de ani - job-uri cu carca, platite prost si cu multe ore de munca, dezavantajul limbii, lipsa prietenilor, lipsa obiceiurilor romanesti si nuin ultimul rand lipsa rudelor si a parintilor .
Daca sunteti hotarati sa faceti pasul, nu veniti in NY - initial poate pare mai usor fiind un oras al emigrantilor, dar cu timpul o sa realizati ca viata este mult, mult mai dura si mai scumpa ca oriunde in alta parte a Americii.
America este intr-adevar tara tuturor posibilitatilor pentru a 2 a generatie de emigranti, adica copii nostri sau pentru cei tineri care pleaca de la zero din Romania si ajung aici tot la zero.
N-as vrea sa par pesimista dar am invatat in tara asta ca nu tot ce zboara se mananca si ca surprinzator de multe lucruri seamana cu Romania.
Reply With Quote
Old 02-24-2004, 02:47 PM
Horia's Avatar
Horia Horia is offline
Junior Member
Bobocel

Hmmmm.....................
Citind toate aceste raspunsuri ajung sa fiu din ce in ce mai convins ca unii au plecat animati de o gramada de vise.
Fac parte dintr-o categorie destul de privilegiata in Romania,si anume aceea a celor care dau de munca la altii si nu a celor care muncesc pentru altii.La 35 de ani am ajuns in stadiul in care situatia materiala a mea si a familiei mele nu mai reprezinta cosmarul de fiecare zi.
Si cu toate astea am decis sa plecam.Si puteti sa fiti siguri ca saltul de la biroul meu la(probabil) a flipa hamburgeri intr-un McDo pentru urmatoarea perioada,il voi face in cunostinta de cauza.Nu animat de "American dream" ci animat de "American way of life".
Am un baiat de 6 luni,si decizia de a pleca vine din simplul fapt ca el trebuie sa traiasca intr-o societate care functioneaza pe niste baze solide shi nu intr-o societate care functioneaza dupa niste principii originale ca Romania.Eu sant imun la bullshit-ul zilnic din Romania,dar nu doresc ca fiul meu sa fie infectat de modul de viata romanesc.
Am rezistat in Romania in conditiile in care nu exista nici o certitudine (legislativa) ci doar certitudinea ca lucrurile se vor schimba dupa bunul plac al unor capuse.
Ma indoiesc ca, daca voi avea aceiasi perseverenta ca aici nu voi reusi si peste ocean.Acum 8 ani m-am intors in Romania dupa multi ani petrecuti in Elvetia,cu speranta ca lucrurile vor avansa si in Romania,si cu certitudine ca atunci era momentul potrivit sa aplic si in Romania tot ceea ce invatasem acolo.
Bilantul e simplu:am fost un fazan!!!!!!!!!!!.Nu a meritat efortul,Romania e inca in pas de tango :2 pasi inapoi si unul inainte
Reply With Quote
Old 02-24-2004, 05:05 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

Horia, asa trebuie sa gandesti dar ... fac pariu cu tine ca dupa ce o sa vii aici o sa mai reduci din diferenta asta pe care o vezi acum intre Romania si America. Nu spun ca trebuie sa-ti schimbi parerea despre Romania dar cred ca, dupa ce o sa vii si o sa traiesti aici si o sa vezi cata ipocrizie, praf in ochi si cuvinte goale alcatuiesc societatea americana, o sa privesti mai cu ingaduinta societatea romanesca ...

Mi-ar place sa ma scrii pe acest Forum dupa ce vei veni aici ...si sa fii si sincer ...
Reply With Quote
Old 02-24-2004, 06:12 PM
Horia's Avatar
Horia Horia is offline
Junior Member
Bobocel

Hehe,lucrez pentru americani de mai bine de 2 ani deja,shi am ajuns sa cunosc destul de bine mentalitatea,ipocrizia mascata in politete...etc.
Eu privesc destul de destins societatea romaneasca,decat ca nu mai am vreme sa astept sa imbatranesc in pas de tango
Reply With Quote
Old 02-24-2004, 07:20 PM
Sirod Sirod is offline
Forumar fidel
Profesor

He He he ..da-mi voie sa-ti spun ca si eu am muncit pt americani 4 ani pt o firma super celebra ...si foarte putin din ceea ce mi-am imaginat despre America in Romania s-a intamplat sa fie adevarat ...
Crede-ma, o sa te convingi singur ... mi-ar place doar sa scrii dupa 1 and e America daca mai ai aceeasi impresie.
Reply With Quote
Old 02-24-2004, 10:22 PM
Carmen Carmen is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Default Hellooooo...

...e bine sa incerci sa traiesti si altfel!
Sunt convinsa ca nu e usor...DAR NICI AICI NU ESTE USOR!!!
De aici nu avem nici o sansa..sau poate avem....dar nu reusim sa o gasim noi(pt ca nu vrem sa fim frati cu ,,capusele")
Ca si Horia....am ajuns (cu sacrificii timp de 20 de ani) sa spun ca nu mai duc grija zilei de maine!Dar cu munca, munca si preseverenta si strans din dinti(chiar foame la timpul respectiv)
Eu am o vorba: ,,Am o singura viata...MERITA sa incerc si asta! Daca nu reusesc este vina MEA!!!"Ii dau o alta sansa copilului... daca nu stie sa profite>e treaba LUI(are 15 ani)
Viata merge inainte!!!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules