Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Despre cetatzenie

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-01-2019, 02:34 AM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
mult succes si doamne ajuta!
Multumim. Am reusit sa aplicam pentru pasaportul sotului si al fetei la un oficiu postal regional, unde am gasit o data disponibila pentru programarea online cel mai repede dupa 18 aprilie. Majoritatea aveau date disponibile doar dupa 2 saptamani. Am depus aplicatia in 23 aprilie. Pentru copiii minori nascuti in afara USA, cum este fata noastra, e obligatoriu sa fie prezenti ambii parinti. Ne-au cerut certificatul de naturalizare al sotului in original, green cardul fetei copie, DL-ul fetei copie, certificatul de nastere copie (daca nu este modelul nou scris in romana/franceza/engleza trebuie si traducere legalizata), certificatul de casatorie copie (la fel, modelul nou e ok, modelul vechi trebuie traducere legalizata) si green cardul meu copie. Am platit $205 pentru fiecare pasaport, din care $60 taxa de urgenta si $35 taxa de procesare. Ni s-a spus ca aplicatiile vor merge la DoS, iar daca ei nu mai solicita alte acte suplimentare, vom primi pasapoartele in 3 saptamani.

Mi-a schimbat si mie USCIS statusul online in 17 aprilie. Vad programarea pentru Oath Ceremony in 16 mai la Courthouse Alexandria VA. Vad si scrisoarea cu chestionarul si codul de bare. Pe site scrie ca mi-au trimis-o, dar eu n-am primit nimic in posta pana acum. Este o rubrica online pe site, unde se poate intreaba despre scrisorile pierdute. Daca nu o primesc pana in ce data ar trebui sa ma ingrijorez si sa completez formularul online? Si daca tot nu primesc scrisoarea in posta pana in 15 mai, pot sa o printez de pe site-ul USCIS sau e obligatoriu sa am originalul, care vine prin posta? A mai fost cineva in situatia aceasta? Multumesc anticipat pentru informatii.
Reply With Quote
Old 05-03-2019, 07:16 PM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

ma bucur sa aud ca ati reusit.
Old 05-08-2019, 02:07 AM
MichaelaVA's Avatar
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by Claudia View Post
ma bucur sa aud ca ati reusit.
Multumim, Claudia, dar Inca n-am reusit nimic. Ieri a primit fata RFI de la DoS cu ce acte sa trimitem, in 90 de zile, altfel isi pierde numarul si banii de aplicatie pentru pasaport. Trebuie sa trimitem prin posta, in original: certificatul EI de naturalizare (daca are unul), evident ca nu are! Iar daca nu-l are, atunci certificatul de nastere (original), certificatul nostru de casatorie (original), green cardul ei (original) certificatele de naturalizare ale PARINTILOR in original - al sotului este deja la DoS (depus cu aplicatiile lor de pasaport din 23 aprilie). Eu inca n-am primit certificat, ceremonia mea este in 16 mai, iar scrisoare tot n-a venit in posta, nici dupa ce am completat formularul pentru scrisori pierdute. Am doar notice-ul de pe site. Mai cere DoS - in situatia in care doar unul dintre parinti este cetatean US (cazul nostru), sa trimita sotul dovada ca fiica minora se afla in custodia lui legala in momentul in care a dobandit cetatenia US, adica: "a certified copy of a custody order, or the death certificat of your non-US citizen parent". Eu inca n-am murit, iar ordin de custodie... chiar nu este cazul.

Pe 1 mai a fost "HS Senior's decision day" asa ca fiica noastra a acceptat bursa de la Air Force, a declinat-o pe cea de la Navy ROTC si Naval Academy Prep School(era obligatoriu sa aleaga doar una dintre cele militare). Din $400,000 burse, teoretic mai are $200,000. Pentru merit scholarships and grants speram sa nu ne mai ceara cine stie ce documente pe care nu le avem.

Am primit ieri si o scrisoare de la Air Force despre "proof of citizenship for cadet" with documents such as: Naturalization Certificate, INS Certificate, FS-240, Report of Birth Abroad (if born outside US, or its teritory)". Pasaportul nu este specificat in lista, desi era in aplicatiile precedente. La AF nu raspunde nimeni de doua zile, nici la Detasamentul 157, unde va fi fata, nici la National Office - sa ne lamureasca daca mai ramane valabil "proof of citizenship" cu pasaportul, sau s-a schimbat ceva?!? Pregatim si planul B, aplicatii pentru student loan, ca sa fim siguri ca vom putea plati $68,000/an cu sau fara banii promisi de ei, pentru care a muncit si a dat copilul (2 ani) interviuri, probe medicale, sportive, examene, aplicatii si recomandari. BTW, rata de acceptare la Academii este mai mica decat la Ivy League... Are si o colega proasta cu spume, dar cu tata milionar, care a fost acceptata "cu sportul" la Naval Academy. Pentru un imigrant nu e la fel de simplu... Multumim "minunatului" sistem de imigrari american, care ne f*** de 18 ani, de cand a calcat sotul meu prima data in SUA.

Va multumim tuturor pentru sfaturi si informatii.

Last edited by MichaelaVA; 05-08-2019 at 02:17 AM.
Reply With Quote
Old 05-09-2019, 03:33 AM
Claudia Claudia is offline
Profesor
Forumo-dependent

tinem pumnii stransi tare pentru fata.
Old 05-10-2019, 08:40 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by MichaelaVA View Post
[...] Inca n-am reusit nimic. [...] Pentru un imigrant nu e la fel de simplu... Multumim "minunatului" sistem de imigrari american, care ne f*** de 18 ani, de cand a calcat sotul meu prima data in SUA. [...]
Ouch! Cum preferi? birocratia din sistemul asta, sau pe cea din RO?
Reply With Quote
Old 10-09-2019, 01:30 PM
skynet's Avatar
skynet skynet is offline
Membru
Invatzacel

@MichaelaVA
Sper ca pina la urma sa se fi rezolvat situatia voastra.Iti inteleg "oboseala"in lupta cu birocratia.Una din problemele sistemului este ca este gestionat de persoane care nu de putine ori sint subiective.Bineinteles ca nu se poate compara birocratia din USA sau EU cu cea din Romania,insa chiar asa fiind de multe ori apar situatii frustrante si "platesc" cei mai putin "vinovati".
Eu,incercind sa previn aceste situatii am facut demersurile utile si fetele mele au cetatenia tarii unde locuim.La acel moment, mai mult de un prieten, si de un familiar, ma au criticat aspru pt asta....Insa acum cind fata mea cea mare aplica pt o bursa(privata cei drept),apare surpriza,ca pt a plica este necesar "buletinul" ca sa zic asa,si de acest mod raman pe afara rezidentii....
Acest curent se extinde din ce in ce mai mult in toate tarile,sau asa m i se pare mie.Lumea devine din ce in ce mai egoista,si asta se manifesta in multe forme.
Inca odata sper ca situatia vostra s a rezolvat cu bine!
Old 10-10-2019, 01:37 AM
MichaelaVA's Avatar
Forumar fidel
Loterist informat

Multumim pentru incurajari. Inca nu s-a terminat... A primit pasaportul american, dar nu este suficient pentru AF ROTC. Licenta ei de pilot este in hold la FAA de 4 luni pentru proof of citizenship (pasaportul US nu este suficient). Anul acesta a primit doar bursele de merit, nimic de la ROTC - mai avem de platit si noi $20,000 pentru primul an de facultate ( fara orele de zbor $250/ora). Am aplicat, intre timp, si pentru certificatul ei de naturalizare. Durata estimata la N-600 este intre 6 luni si 24 luni, cam vaga pentru ca ne afecteaza financiar. Si nu se termina nici asa, va avea nevoie de TS clearance.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules