Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Am ajuns in America ! > Scoli/cariera universitara/formare profesionala

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-13-2018, 10:03 PM
Radius Radius is offline
Profesor
Forumo-dependent

In fine... eu nu am vrut sa sfatuiesc pe nimeni sa plagieze, adica sa copieze sau chiar sa refaca lucrari. Lucrarile care pot fi cumparate pot fi originale (nepublicate, etc.)... dar, nu vreau sa dezbat. Rog pe toti sa nu faca asta ca nu e ok!

La ce foloseste o licenta din Ro?

- La diferenta dintre "'approximately 4 years of undergraduate study" si "Bachelor" pe evaluarea aia de la ECE sau WES.

La inceput de drum e mai tare un associate din US decat unul din RO.

- Probabil, dar ce intelegi prin "inceput de drum"? Un an, doi, cinci, zece? E Februarie acuma, pana in August poti avea Bachelor din RO. Oare daca te inscrii la o scoala in US iti vor considera toate cursurile si-ti vor da un Associate sau Bachelor degree fara sa faci nici un curs pe la ei? Eu nu prea cred, dar tu incearca totusi.

Insa daca tot te inscrii la scoala in US eu as incerca direct la Master...(considerand desigur ca-ti vei lua licenta din RO si e echivalata cu "Bachelor" de ECE/WES).

Eu stiu ca americanii nu dau doi bani pe studiile din RO. Insa dau si mai putini pe un "...4 years..." decat pe un "Bachelor". Sunt multi angajatori care nu se uita la tara de unde ai diploma... doar diploma sa ai. Defapt, in corporatiile mari trierea initiala a aplicantiilor se face automat de un calculator: ai Bachelor, treci mai departe (la interviu poate), daca nu ai, nu treci.

Doar parerea mea.
Reply With Quote
Old 02-18-2018, 10:34 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

O diploma din Romania cu GPA echivalent de peste 3.7 e binisor vazut si aici, cel Putin pe discipline tehnice. Cand am avut interviu pentru jobul de instructor erau 2-3 profesori in comisie care stiau calitatea invatamantului tehnic din Romania si au fost chiar placut surprinsi sa vada GPA de 4.00 la un master in limba engleza.
Radius are dreptate, cu facultatea din Romania si atat Nu reusesti sa echivalezi tot perfect de o diploma americana pentru ca structura programelor de studiu difera, noi Nu facem in primul an sau doi limba materna, se considera ca deja nivelul e destul de bun pentru a studia discipline nelingvistice.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules