Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-23-2014, 12:04 AM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

Multumesc pentru raspuns, deci sunt sanse...
Quote:
Originally Posted by MichaelaVA View Post
Da, am eu niste prieteni care au venit cu transfer. Sunt romani, dar au venit cu L1/ L2 din Irlanda. El lucrează in IT, firma lui avea filiala in Dublin si l-au relocat la headquarter in SUA. Dupa un an le-au aplicat pt green card la EB2, care e la curent, nu este lista de așteptare pt EB2. Green cardul le-a venit dupa 6 luni. La L1 inconvenientul este ca nu se prelungeste ca si H1b, trebuie aplicat pt change of status repede. La EB3 s-a mai micșorarat putin timpul de așteptare, dar tot durează 3,5 sau chiar 7 ani la categoria noastră EB3 Rest of the World.
Reply With Quote
Old 09-23-2014, 04:02 PM
MichaelaVA's Avatar
MichaelaVA MichaelaVA is offline
Forumar fidel
Loterist informat

Quote:
Originally Posted by pisicutza View Post
Multumesc pentru raspuns, deci sunt sanse...
Sunt sanse mai mari daca va aplica repede. Depinde mult de angajator. Firma care i-a adus pe prietenii mei nu mai avea altii cu L, habar n-aveau cum se procedeaza, asa ca i-au pus pe ei sa-si ia avocat si sa aplice cum zice avocatul si au semnat actele pt EB2. Insistati sa va faca firma aplicatia direct pt green card, nu extensie/ renewal pt ca am auzit ca e rata mare de respingere la extensiile L si uneori trebuie sa mergi pt renewal in tara de origine, la ambasada. Si daca nu vor sa va aplice la EB2 tot sunt sanse mai mari la EB3 decat cu extensie sau viza noua. Ia SSN pt copil daca poti sau macar ITIN pt ca se simte la taxe. Succes!
Reply With Quote
Old 04-18-2017, 10:19 PM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Acum am dat peste postarea asta din 2014, uite ca am ajuns in 2017, mai avem 4 luni si un pic de viza L1 si maine se intalneste sotul cu avocatul in speranta ca au terminat actele si depun aplicatia de GC. E tarziu tare, pentri I-140 la EB2 timpul de asteptare e 5,5 luni la Texas. Is curioasa cu ce propunere vine avocatul, ca tare imi e ca trebuie sa aplice si de extensie pentru viza L.
Reply With Quote
Old 04-18-2017, 11:45 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Acum am dat peste postarea asta din 2014, uite ca am ajuns in 2017, mai avem 4 luni si un pic de viza L1 si maine se intalneste sotul cu avocatul in speranta ca au terminat actele si depun aplicatia de GC. E tarziu tare, pentri I-140 la EB2 timpul de asteptare e 5,5 luni la Texas. Is curioasa cu ce propunere vine avocatul, ca tare imi e ca trebuie sa aplice si de extensie pentru viza L.
In momentul in care aveti confirmarea depunerii actelor veti fi legal aici, pina cind primiti un raspuns. Daca raspunsul e pozitiv statusul legal continua.
Daca cererea e respinsa, din momentul ala aveti un tremen rezonabil sa plecati. Dar nu vad cum raspunsul sa fie negativ, din moment ce firma aplica pt voi. Succes.
Reply With Quote
Old 04-19-2017, 06:52 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Degeaba depun actele dacă le expiră viza L. trebuie să fie īn viză pānă primesc aprobarea pentru GC.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 04-19-2017, 11:47 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Pisicutza, cred ca puteti folosi I-907.
https://www.uscis.gov/i-907
https://www.uscis.gov/forms/how-do-i...essing-service
Vezi in josul paginii.
[3] On July 2, 2007, USCIS announced the temporary suspension of Premium Processing Service for Form I-140, Immigrant Petition for Alien Worker, in accordance with 8 CFR 103.2(f)(2). However, after an evaluation of its Form I-140 backlog reduction efforts and increased Form I-140 adjudicative efficiencies, USCIS concluded that as of June 29, 2009, it would reinstate Premium Processing Service for this benefit.
Reply With Quote
Old 04-19-2017, 11:22 PM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Atat timp cat I140 e pending trebuie sa ai viza valabila ca sa poti ramane aici. Cat timp I485 e in pending poti ramane si daca viza a expirat. Deocamdata asteptam sa vedem exact cum o sa aplice.
Reply With Quote
Old 04-19-2017, 11:27 PM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by Milie View Post
Pisicutza, cred ca puteti folosi I-907.
https://www.uscis.gov/i-907
https://www.uscis.gov/forms/how-do-i...essing-service
Vezi in josul paginii.
[3] On July 2, 2007, USCIS announced the temporary suspension of Premium Processing Service for Form I-140, Immigrant Petition for Alien Worker, in accordance with 8 CFR 103.2(f)(2). However, after an evaluation of its Form I-140 backlog reduction efforts and increased Form I-140 adjudicative efficiencies, USCIS concluded that as of June 29, 2009, it would reinstate Premium Processing Service for this benefit.
Am citit si eu despre Premium Processing, dar nu imi pare ca merge pe EB2 - manager/Executive category.
Reply With Quote
Old 04-20-2017, 02:01 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Am citit si eu despre Premium Processing, dar nu imi pare ca merge pe EB2 - manager/Executive category.
Pe al 3-lea link, mergi pina la mijlocul paginii si EB2 e listat in intregime.
Oricum, eu as incerca-incercarea moarte n'are- avocatul trebuie sa stie.
Reply With Quote
Old 04-20-2017, 05:10 AM
pisicutza's Avatar
Profesor
Forumo-dependent

Din pacate nu putem noi contacta avocatul si intreba tot ce am vrea, e o persoana de contact din firma care discuta cu el, probabil ca e o chestiune de bani, ca avocatii taxeaza si un mail , si o foaie de hartie si 2 minute la telefon.
Singura intalnire cu avocatul a fost doar despre atributiile jobului si i-a spus sotului ca nu mai putem sa iesim din US din momentul in care depun aplicatia si pana primim un raspuns la aplicatie. Lucru care e cam ciudat, legea spune ca atat timp cat ai viza valabila poti iesi/intra din/in US. In fine, desi aveam un drum important acasa, am zis ca stam linistiti aici si asteptam...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules