Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-20-2013, 07:08 PM
Dana_ Dana_ is offline
Junior Member
Bobocel

Default Reintregirea familiei

Buna ,

Sora mea este cetatean american si ne-am gandit sa aplicam pt reintregirea familiei

Problema este ca as dori sa-mi trimit fiul in varsta de 10 ani in vacanta anul viitor , a mai fost in Sua acum 6 ani impreuna cu mama mea dar atunci a mers cu viza pe pasaport romanesc. Acum fiul meu este cetatean maghiar si are pasaport maghiar ( la fel si sotul meu)
Va rog sa-mi spuneti daca aplicam pt reintregirea familiei atunci fiul meu mai poate pleca in Sua cu pasaportul maghiar ?
Va multumesc anticipat
Reply With Quote
Old 09-20-2013, 11:31 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

dacă nu are deja viză īn pașaport, nu.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 10:41 AM
Dana_ Dana_ is offline
Junior Member
Bobocel

Buna ,

Pentru pasaport maghiar nu trebuie viza , o sa aplicam online direct cu Visa Waiver

Problema este ca daca incepem aceasta reintregire a familiei se presupune ca dorim sa emigram , asadar daca fiul meu va merge cu Visa Waiver ..acel program este pt turisti , program din care fac parte majoritatea tarilor europene mai putin Romania si Bulgaria . Avem multi prieteni care au mers in Sua cu pasaport maghiar deci chiar nu trebuie mers la ambasada pt viza

Daca stie cineva sa-mi dea un raspuns va rog mult , poate a-ti trecut prin situatii similare ..
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 01:17 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

poate să aibă pașaport și din congo, asta nu schimbă cu nimic situația. odată ce ai aplicat pentru o viză IV nu mai primești nici o altă viză NIV și nici permisiune de intrare pe teritoriul SUA, fiind un posibil imigrant ilegal.

Reply With Quote
Old 09-22-2013, 03:59 PM
Dana_ Dana_ is offline
Junior Member
Bobocel

Multumesc pentru raspuns , in acest caz cred ca e mai bine sa aplicam pt reintregire anul viitor cand se intoarce fiul meu din state
Reply With Quote
Old 09-22-2013, 04:09 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

viza de acum 6 ani nu mai e valabilă?

Reply With Quote
Old 09-22-2013, 08:50 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
viza de acum 6 ani nu mai e valabilă?
Banuiesc ca pasaportul nu mai e valabil, din moment ce copilul e doar de 10 ani.
In plus chiar daca ar avea viza pe 10 ani, tot nu-i garantat ca ofiterul de la POE nu-l agata ca are I-130 depus, si nu-l lasa sa intre in USA.
Reply With Quote
Old 09-22-2013, 09:53 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

acum 6 ani copilul putea fi trecut īn pașaportul altcuiva, nu era obligatoriu să aibă pașaport separat.

Reply With Quote
Old 09-23-2013, 01:11 AM
Dana_ Dana_ is offline
Junior Member
Bobocel

Acum 6 ani am mers la ambasada sa obtin viza pt el , viza a fost de 3 luni pe pasaportul lui , a mers impreuna cu mama in state dar ea a primit viza pe 10 ani . Acum ne-am gandit la reintregirea familiei dar fiind un proces de lunga durata ( am inteles peste 10 ani ) , sansele ca fiul meu sa poate veni cu noi atunci sunt foarte mici pt ca va fi aproape sau peste varsta maxima de 21 ani , asa ca vom amana pana anul viitor ca sa poata merge cu pasaportul maghiar in vacanta si sa nu fie probleme
Am citit pe unele site-uri ca au fost cazuri care au reusit sa mearga cu viza waiver chiar daca erau depuse actele de emigrare , dar cum a spus si Milie , este riscant si dne fereste sa-l intoarca inapoi .
Reply With Quote
Old 05-28-2014, 10:03 PM
MarioP MarioP is offline
Junior Member
Bobocel

Default Vreau sa imi aduc fratele din RO

Salutare prieteni,

Am o dilemma. Sunt cetatean American de un an de zile si as vrea sa imi aduc fratele in State.Din cate am inteles este un process care dureaza. Dupa ce trimit formularul I-130 si toate dovezile ca suntem frati care ar fi un timp extimativ pana sa concretizeaza viza ? El este casatorit in RO , iar in formularul I 130 are o optiune unde zice daca fratele are copii/sotie. Sotia lui ar obtine viza in cazul in care totul este ok in baza aceluiasi formular sau ar trebui sa fac alt formular I 130 pe numele ei (caz separate filling fee separate) ? Daca da care ar fi actele doveditoare intre mine si sotia frateleui ( certificat de casatorie este de ajuns )?
Multumesc mult celor care ma vor ajuta cu raspunsuri
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules