Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-29-2014, 12:42 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by MarioP View Post
Salutare prieteni,

Am o dilemma. Sunt cetatean American de un an de zile si as vrea sa imi aduc fratele in State.Din cate am inteles este un process care dureaza. Dupa ce trimit formularul I-130 si toate dovezile ca suntem frati care ar fi un timp extimativ pana sa concretizeaza viza ? El este casatorit in RO , iar in formularul I 130 are o optiune unde zice daca fratele are copii/sotie. Sotia lui ar obtine viza in cazul in care totul este ok in baza aceluiasi formular sau ar trebui sa fac alt formular I 130 pe numele ei (caz separate filling fee separate) ? Daca da care ar fi actele doveditoare intre mine si sotia frateleui ( certificat de casatorie este de ajuns )?
Multumesc mult celor care ma vor ajuta cu raspunsuri
Dureaza extrem de mult. Acum primesc viza cei carora li s-a aprobat I-130 inainte de 15 Decembrie 2001.
E de ajuns doar un I-130 pt familia fratelui.
http://www.uscis.gov/sites/default/f...form/i-130.pdf
http://www.uscis.gov/sites/default/f...i-130instr.pdf
http://www.uscis.gov/i-130
http://travel.state.gov/content/visa.../bulletin.html
Reply With Quote
Old 05-29-2014, 02:30 AM
MarioP MarioP is offline
Junior Member
Bobocel

Multumesc pentru timpul acordat, Of of asa mult timp..Imbatrinim de tot sa astepti 12-13ani sa iti aduci un membru aici
Reply With Quote
Old 03-03-2015, 06:30 PM
fdianamari fdianamari is offline
Junior Member
Bobocel

Question reintregirea familiei...IR 2...married son

Am primit aproval la cererea depusa de soacra in SUA, priority date September 6, 2011...Cat mai dureaza efectiv pana se poate lua aceasta viza? Am citit atat de multe si totusi nu mi-am gasit raspuns cat mai exact cu putinta... Stiu doar ca urmeaza sa primim si noi ceva scrisoare de la Ambasada de aici (cel putin asa scrie in scrisoarea de Aproval...).
Reply With Quote
Old 03-03-2015, 07:04 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Originally Posted by fdianamari View Post
Am primit aproval la cererea depusa de soacra in SUA, priority date September 6, 2011...Cat mai dureaza efectiv pana se poate lua aceasta viza? Am citit atat de multe si totusi nu mi-am gasit raspuns cat mai exact cu putinta... Stiu doar ca urmeaza sa primim si noi ceva scrisoare de la Ambasada de aici (cel putin asa scrie in scrisoarea de Aproval...).
Acum primesc vize (F3) cei carora li s'a aprobat aplicatia PINA im data de 22 ianuarie 2004.
Vezo ultimul link (Visa Bulletin) din postarea #11, mai sus.
Reply With Quote
Old 03-03-2015, 08:35 PM
fdianamari fdianamari is offline
Junior Member
Bobocel

Default re

asta stiam si am inteles...dar trebuie sa trag concluzia de aici ca noua ne vine randul in 2022??? Mi se pare absurd, sincer. Daca dureaza atat de mult, pentru ce mai trimit hartii de aprobare? Pentru ce exista atat de multi ani intre primirea hartiei de aprobare si interviu?
Reply With Quote
Old 03-03-2015, 09:05 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
asta stiam si am inteles...dar trebuie sa trag concluzia de aici ca noua ne vine randul in 2022??? Mi se pare absurd, sincer. Daca dureaza atat de mult, pentru ce mai trimit hartii de aprobare? Pentru ce exista atat de multi ani intre primirea hartiei de aprobare si interviu?
Aprobarea primita in 2011, e pentru I-130, cum ca soacra are dreptul sa ceara reintregirea familiei. Dar aprobarile se dau si pt alt tip de vize ( sotii/copii de cetateni, sotii/ copii de rezidenti, si altele, si indiferent cite aprobari se dau, se emit doar un numar limitat de vize. Voi NU sinteti" close family" .
Sorry, dar ai dreptate, trebuie sa asteptati pina in jur de 2022. Din cind in cind se mai modifica data, dar nu semnificativ.
Reply With Quote
Old 03-04-2015, 01:23 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
o să îți răspund aici, deși nu cred că am prea multe de adăugat la ce ți-a spus Milie și ce ți-a, răspuns deja.

procesul de emigrare cuprinde mai multe etape. indiferent de viza solicitată. unele categoriiau un număr limitat (prin lege) de vize care se pot acorda într-un an fiscal. în cazul vostru limita e de 23,400 de vize pe an. numărul de cereri însă depășește cu mult (în fiecare an) de aceea perioada de așteptare se tot prelungește de la an la an. asta e, asta e legea.

aplicați la loterie. nu se știe niciodată...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 05-03-2015, 03:28 PM
georgian_i georgian_i is offline
Junior Member
Bobocel

va salut.mai intaii si la'nceput vreau sa va spun ca va apreciez implicarea in acest site, si cat de repede raspundeti la topicurile deschise...prin urmare, vin si eu cu o provocare sau mai bine zis o intrebare.Daca nu postez unde trebuie, va rog sa ma directionati corect.
De curand am aflat ca bunica mea din partea tatalui s-a nascut pe pamant american, nu stiu exact unde, stiu doar data. Intrebarea mea este pot sa cer cetatenie avand la baza faptul ca am o ruda nascuta in america?
Reply With Quote
Old 05-03-2015, 03:36 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

da și nu.

tatăl mai trăiește? tu nu poți cere direct cetățenia, el trebuie să facă mai întâi. după aia o poate face el pentru tine, funcție de ce vârstă și stare civilă ai.

care a fost numele la naștere al bunicii? care a fost data ei de naștere? cum a ajuns să se nască în SUA dar copilul/copii ei în România? dacă dai mai multe detalii, putem încerca să te ajutăm pe ici pe colo.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 05-03-2015, 05:24 PM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Daca bunica mai traieste si e cetatean American, poate cere reintregirea familiei, adica sa aplice pt tatal tau, si familia lui. Desigur trebuie sa depuna documente, sa dovedeasca cum ca are cu ce-i intretine (I-864).
Prin familia tatalui tau se intelege: el, sotia, copiii necasatoriti sub virsta de 21 de ani, la data aprobarii cererii (I-130), apoi sa astepte citiva ani pina cind o viza devine disponibila. Apoi, dupa 5 ani de rezidenta (sint admise plecari in tara, chiar si pe perioade mai lungi, putin mai complicat), tatal, si familia (mai putin copiii minori) pot aplica pt cetatenie. Copiii minori devin cetateni Americani odata cu obtinerea cetateniei de catre unul din parinti.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules