Loteria Vizelor DV  20xx :: Forumul Loteristilor

Go Back   Loteria Vizelor DV 20xx :: Forumul Loteristilor > Loteria Vizelor de la A la Z > Alte Vize decat DV

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-10-2016, 01:34 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

dacă cineva iși īnchipuie că īn cele cāteva minute (1-2-3) pe care le petreci īn fața ofițerului de la CBP aceia au timp să verifice baze de date după amenzi de circulație ori alte bāzdāganii de astea...

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
*** colectiv, Academia Caţavencu
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 01:46 AM
ana5789 ana5789 is offline
Membru
Bobocel

Mulțumesc tuturor pentru informații.
Este vorba de soră-mea, care anul trecut a venit cu J1, si acum mai vrea sa vină pe 3 luni. Nu a vrut să aplice iar pt J1, că īi ieșea mai scump.
Din fericire, nu e teroristă, criminală, sau ceva de genu'.
O să aibă POE īn Chicago, și o să aterizeze pe la 12-1PM.
Are biletul de īntoarcere peste 3 luni...
Mă gīndesc că poate fi riscant, că ofițerul să se gīndească că va veni īn acest an pentru același scop ca și cel de anul trecut...
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 03:28 AM
Corina M Corina M is offline
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Originally Posted by ana5789 View Post
Mulțumesc tuturor pentru informații.
Este vorba de soră-mea, care anul trecut a venit cu J1, si acum mai vrea sa vină pe 3 luni. Nu a vrut să aplice iar pt J1, că īi ieșea mai scump...
Pai si ce ne iei pe ocolite? Din cate stiu eu J1 poate avea consecinte doar pentru vize care iti dau drept temporar de lucru, gen H-1B. Daca vrei sa aplici pentru o astfel de viza s-ar putea sa trebuiasca sa stai o perioada pe bara pana sa obtii o astfel de viza. Faptul ca are o viza turistica cred ca ii da tot dreptul sa vina ca turist si daca a stat in termen in precedentele vizite (indiferent de ce viza a avut) nu are de ce sa isi faca probleme.

Quote:
Originally Posted by Aramis View Post
dacă cineva iși īnchipuie că īn cele cāteva minute (1-2-3) pe care le petreci īn fața ofițerului de la CBP aceia au timp să verifice baze de date după amenzi de circulație ori alte bāzdāganii de astea...
Nu sta nimeni sa caute prin dosare, o face o simpla aplicatie. Cu noile pasapoarte nici macar nu trebuie sa iti introduca datele din pasaport, ti le poate citi de pe chip. Nici eu nu cred ca o simpla amenda iti poate face probleme, nu sta nimeni sa umple baza de date cu prostioare sa ingreuneze accesul la date, dar alte lucruri mai grave din lista aia sunt usor de verificat.
10/15/12 Medical visit at Regina Maria
10/16/12 Interview at US Embassy, Bucharest.
03/28/13 Entry in US & get the permanent resident status.
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 03:40 AM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Quote:
Originally Posted by Corina M View Post
...Nu sta nimeni sa caute prin dosare, o face o simpla aplicatie. Cu noile pasapoarte nici macar nu trebuie sa iti introduca datele din pasaport, ti le poate citi de pe chip. Nici eu nu cred ca o simpla amenda iti poate face probleme, nu sta nimeni sa umple baza de date cu prostioare sa ingreuneze accesul la date, dar alte lucruri mai grave din lista aia sunt usor de verificat.
Nu ai īnțeles absolut nimic...

Reply With Quote
Old 06-10-2016, 03:53 AM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Asa e. Timp ar fi suficient, nu au nevoie decat de cateva secunde.
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 04:03 AM
Milie Milie is offline
Moderator
Team Member

Quote:
Mai are timp sa vada cum functioneaza sistemul.
Ca sa acceseze baza de date, trebuie mai intii sa aiba acces, si nu orice nene, chit ca'i ofiter la POE, are acces la asa ceva. In al doilea rind, cum spune, Aramis, n'au timp, si ca sa le usureze munca, au baza lor de date, cu fapte f grave. In al treilea rind, nu's functionari romani care vor cu orice pret sa'ti dovedeasca cine's ei.

In alta ordine de idei, si asta nu ca sa intru in discutii interminabile, link-ul postata mai devreme se refera la importuri, si nu la ce poti aduce ca persoana fizica. In plus, chiar si daca produsul nu e interzis, e la discretia ofiterului sa te lase cu gemul de capsuni, chair si de fabrica. Nu sta el sa desfaca borcanul, sa guste. E jelly, poate fi explozibil , asa ca ti'l confisca. La fel si cu brinza. Am dus in Ro Margaritta mix (legal), si in Dulles (la plecare) m'au chemat, au deschis bagajul de cala, au rupt dopul metalic, m'a pus sa gust, apoi l'au pus inapoi, au facut haz, dar si'au facut datoria.
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 06:03 AM
Profesor
Forumo-dependent

Pot sa-ti dau si eu un raspuns in genul lui Aramis: nu ai inteles nici tu absolut nimic. Dar cum tu ai fost draguta in a explica alegatia referitoare la timp a lui Aramis am sa incerc sa iti explic ce am vrut sa spun. In ziua de azi poti accesa informatii dintr-un volum mare de date in no time, si nici macar nu trebuie sa ai baza de date langa tine, deci invocarea timpului de a cauta dupa records nu sta in picioare. Ca sa-ti dau un simplu exemplu, aplicatiile la care lucrez eu acceseaza o baza de date cu cateva mii de tabele, majoritatea dintre ele avand cateva zeci de billions of records. Procesarea acestor date (si nu vorbesc despre o simpla cautare, aplicatiile sunt cu mult mai complexe) in mai mult de 10 secunde e considerata slow. Tu ai poate mai mult insights, dar eu am dubii serioase ca au baze de date separate cu fapte grave, din simplul motiv ca e mult mai greu de intretinut baze de date diferite, pe cand o baza de date distribuita iti ofera si acces rapid si niveluri de securitate pentru diferiti users. Btw, criminal records din linkul lui dmstangu cred ca sunt si publice, nu cred ca iti trebuie vreun nivel de securitate sa le accesezi, dar probabil exista si informatii la care au acces doar ofiterii POE.
Linkul e de pe pagina oficiala cbp.gov unde sunt date doar cateva linii generale dupa care sa te ghidezi cu ce produse poti sa aduci in US si apoi face trimitere la linkul asta pentru o lista completa. Acum nu stiu de ce amesteci tequila cu jelly si branza, ce ai patit tu nu are nicio legatura cu produsele acceptate in US, pe tine te-au suspectat ca vrei sa faci vreo bomba pe avion nu avea nicio treaba cu vama. Oricum foarte urat din partea lor, si daca ar fi gasit Tabasco, sau eu stiu ce altceva te puneau sa gusti? Daca produsul respectiv nu era comestibil cum il verificau?
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 12:47 PM
Aramis's Avatar
Aramis Aramis is offline
Omu' cu cioci
Team Member

Tot n-ai īnțeles...

Reply With Quote
Old 06-10-2016, 02:58 PM
Profesor
Forumo-dependent

Quote:
Tot n-ai īnțeles...
Noh, nu-i bai...
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 06:49 PM
pisicutza's Avatar
pisicutza pisicutza is offline
Profesor
Forumo-dependent

Location: the wetland of America--> Gdansk, PL-->wetland reloaded

La a doua mutare in US am avut o discutie interesanta cu ofiterul de la POE. Eram rupti de oboseala toti 3, cu tone de hartii si el calm se uita la noi si constata ca aveam pe noi toti haine marca Adidas, eu ma uit la el buimaca ca nu realizam ce vrea, apoi a inceput sa ne prezinte toate accesoriile lui de pe birou care erau aceeasi marca, pana si termosul. Cred ca s-a conversat cu noi vreo 5-7 minute in timp ce scana si stampila. Mi-a fost clar din atitudinea lui ca ne-a citit ca eram peste masura de obositi si a vrut sa ne testeze.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules